חפש ב:

חכמי יבנה

חכמי יבנה

לאחר חורבן הבית השני הוקם ביבנה מרכז רוחני-דתי שהחליף את המרכז בירושלים החרבה.  על פי סיפורו של יוספוס פלביוס (יוסף בן מתתיהו) המוזכר גם במקורות תלמודיים, הוקם המרכז בידי יוחנן בן זכאי, שנמלט מן העיר הנצורה, עבר למחנה הרומאים וקיבל מהם רשות להקים ביבנה מרכז רוחני במקום המרכז בירושלים. עד מרד בר כוכבא ישבה במקום גם הסנהדרין. תקופת המרכז ביבנה היתה תקופת הפעילות הראשית של התנאים, ושל גיבוש ההלכות שקובצו לאחר מכן.

 

כיצד ניתן לכפר על חטאים ללא מקדש? כיצד חוגגים את חג הפסח ללא יכולת להקריב קורבן פסח? מדוע אלוקים התעלם מתפילותינו? מדוע אלוקים הביא את החורבן? אלו היו חלק מהשאלות הדתיות והאמוניות שעמדו בפני העם היהודי. תחת הנהגתו של רבן יוחנן בן זכאי, ולאחריו רבן גמליאל, תוקנו תקנות חדשות, נוצרו הלכות ונקבעו מנהגים שהתמודדו עם אתגרי החורבן. היהדות של היום היא במידה רבה בבואה של התפיסות והאמונות של חכמי יבנה.

 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

שיעורטון: מירושלים ליבנה
שיעורטון: מירושלים ליבנה
דמותו של ריב"ז
דמותו של ריב"ז
השפעות החורבן : יבנה
השפעות החורבן : יבנה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.