תורשה

תורשה

בכל תא מגופנו נמצאים כרומוזומים, ובכל אחד מהם שוכן החומר התורשתי- ה-DNA (דנ"א). מדובר בסליל כפול עצום מימדים, שמכיל את הקידוד הגנטי שלנו. ה-DNA קובע איך ניראה, איך נתנהג, באילו מחלות נלקה ומה תהיה תוחלת החיים שלנו.

הדנ"א הוא מולקולה גדולה חומצית, שמורכבת מארבעה בסיסים חנקניים: אדנין, גואנין, ציטוזין ותימין. דנ"א נמצא בכל תא, ומרביתו מרוכז בכרומוזומים שבגרעיני התאים (למעט כמה יוצאים מן הכלל, כגון כדוריות הדם האדומות, חסרות הגרעין, ביונקים). בכל מקומות הימצאו, הוא נושא את החומר התורשתי, שאותו מכתיב הרצף הקבוע של הבסיסים החנקניים לאורך מולקולת הדנ"א. בגוף האדם, אורכן של מולקולות הדנ"א המצויות בתא יחיד, אם יאוחד קצה-אל-קצה, יגיע לכשני מטרים.

תפקידו התורשתי של הדנ"א הוא החזקת המידע הדרוש לתא כדי לבנות מולקולות חלבון לפי הצורך. התהליך המתנהל לפי הוראת הדנ"א נקרא סינתזה חלבונית, והוא מתרחש באברוני תא הנקראים ריבוזומים.

כאשר תאים מתחלקים, הדנ"א מכפיל את עצמו תוך שמירה על הצופן הגנטי. בשנים האחרונות הולך ומתפתחת הרפואה הגנטית המאפשרת בבדיקת דם פשוטה לאתר סיכון למחלות רבות, בהתאם לגנטיקה שלנו.

 

סרטונים

מהו הדנ"א?
מהו הדנ"א?
מוצא החיים
מוצא החיים
הנדסה גנטית (כתוביות)
הנדסה גנטית (כתוביות)
כשהדנ"א ניזוק (כתוביות)
כשהדנ"א ניזוק (כתוביות)
מנדל והאפונים: תורשה (כתוביות)
מנדל והאפונים: תורשה (כתוביות)
מדנ"א לחלבון (כתוביות)
מדנ"א לחלבון (כתוביות)
ברירה טבעית (כתוביות)
ברירה טבעית (כתוביות)
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.