חפש ב:

עונות השנה

עונות השנה

ארבע עונות יש בשנה. מה גורם לחילופי העונות? מהם מאפייניה של כל אחת מהעונות? הייתכן שיש מדינות בהן שורר כל העת רק חושך או רק אור? וכיצד נוכל לצפות את חילופי העונות והשינויים החלים בהן, לחקור שינויים אלו ולהסיק מהם מסקנות?

על כך ועוד ביחידת לימוד זו. 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

תופעות מחזוריות

כיתה א, נושא מרכזי: מדעי החיים - ביולוגיה
המחזוריות מוגדרת – שורה של תופעות או אירועים החוזרים על עצמם בקביעות ובאותו סדר. תופעת המחזוריות נפוצה בטבע ומאפיינת את הארגון והסדר הקיימים בו. מוכרים כמה סוגים של מחזוריות בטבע ובהם: מחזורי הזמן – היממה, השנה, עונות השנה ותופעות נוספות הקשורות בהן: שינויים באורך היום לאורך השנה, מחזורי חיים של כל היצורים החיים, תהליכי רבייה הקשורים בעונות שנה שונות ותופעת הנדידה. נוסף על כך מוכרות בטבע תופעות מחזוריות הקשורות בחומרים בטבע: מחזור המים ומחזורי החומרים הנקראים בשם הכולל – מחזורים ביו־גאו־כימיים.
תלמידים צעירים מתקשים בהבנת המונח מחזוריות, ולכן בחרנו להמחיש את התופעות המחזוריות הקשורות בזמן באמצעות פעילויות משחקיות שונות. היחידה פותחת בשיעורים העוסקים במחזוריות היממה שהיא הקצרה ביותר ולכן קלה יותר להבנה. השיעורים אחר כך עוסקים במחזוריות באורך היום ובעונות השנה.

סרטונים

בניית שבשבת
בניית שבשבת
חטף פתח: מזג אוויר
חטף פתח: מזג אוויר
אוטוטו - פרק 15: חורף
אוטוטו - פרק 15: חורף
ציפורים נודדות
ציפורים נודדות
 חלזונות (מדק' 16:05)
חלזונות (מדק' 16:05)
ארבע העונות-ויוואלדי
ארבע העונות-ויוואלדי
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.