חפש ב:

חשיבה מחשובית – כיתה ג

חשיבה מחשובית – כיתה ג

התוכנית נועדה לפתח יכולות חשיבה להתמודדות עם פתרון בעיות ולעודד ביטוי עצמי ויצירתיות בקרב תלמידי כיתות ג'.

סביבת התכנות ScratchJr הופכת את התכנות ממושג מופשט למוחשי וכך פותחת דלת בפני תלמידי כיתות ג' לעולם של יצירה טכנולוגית. התלמידים כותבים תוכנית מחשב המבוססת על גרירת פקודות חזותיות. הם מפתחים משחקים, סיפורים אינטראקטיביים ואנימציות.

היצירה בסביבה זו מעודדת את ילדי כיתות ג' לחשוב ביצירתיות ולבטא את עצמם בד בבד עם לימוד עקרונות התכנות.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידה 1 – מוכנות לתכנות

מצגת זו מציגה את רציונל החשיבה המחשובית ללומדים צעירים ואת יתרונות לימוד התכנות באמצעות הסביבה החזותית ScratchJr. המצגת מציעה פעילויות מוכנות בלא מחשב המותאמות לתלמידי כיתה ב'.

יחידה 2 – מכירים את הסביבה

מצגת היכרות עם סביבת ScratchJr: המצגת מציגה מושגים בסיסיים ואת הקשרם לעקרונות התכנות. המצגת מלווה בסרטוני הדרכה להתנסות ביצירת הפרויקט הראשון בסביבה.

יחידה 3 – מתכננים את הפרויקט

יחידה זו תתמקד במושג אלגוריתם. אלגוריתם הוא רצף של פעולות המשמש לפתרון בעיה או לביצוע משימה מסוימת. האלגוריתם כולל צעדים מדויקים, חד-משמעיים ומסודרים לפי סדר. בביצוע פרויקט תכנות מחברים רצף הוראות לפתרון המשימה ולאחר מכן מתרגמים את ההוראות לפקודות בסקראץ' ג'וניור. היחידה כוללת התנסויות במתן הוראות בשילוב תנועה במרחב.

יחידה 4 - חוזרים על הפעולה

יחידה זו תתמקד בשני סוגי פקודות של חזרה על פעולה: פקודות סופיות (חזור X פעמים) ופקודות אין-סופיות (לעולמים). שימוש בפקודת לולאה: לולאה היא שיטה בתכנות לחזרה על רצף פעולות. עוד תוצג ביחידה הפקודה 'כפתור העכבר נלחץ'. פקודה זו קולטת מידע מהמשתמש באמצעות חיישני המחשב.

יחידה 5 - סיפור אינטראקטיבי

סביבת סקראץ' ג'וניור מאפשרת פונקציית הוספת דפים. בעזרתה אפשר להוסיף סיפורים אינטראקטיביים בעלי פתיחה, אמצע ודף סיום. יש דפים שיכולים לשמש גם ליצירת משחקים המכילים פתיח ודף סיום. עוד תוצג הפקודה 'כאשר נוגע בדמות' שבאמצעותה לאחר נגיעה בדמות התסריט מתחיל.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.