דלג אל

החדר שלי, בית המגורים והסביבה הקרובה

החדר שלי, בית המגורים והסביבה הקרובה

"כמה טוב שבאת הביתה 
בית זה אומר כבר הכל 
היה לך חם, היה 
היה לך קר 
אתה עכשיו יותר מאושר 
כבר יותר מאושר".

                       שלום חנוך

בית הוא לא רק בטון וקירות. הבית, הסביבה המוכרת בהם גדל אדם מגדירים את זהותו ומעניקים לו תחושת ביטחון, שייכות ושורשיות. הבית הוא ביטוי למקום המבטחים של האדם, למקום בו הוא מרגיש אהוב ושייך.      

בית מגורים הוא מבנה קבע המשמש בשגרה למגורי אדם ומשפחתו. הבית עשוי קירות וגג ולו לפחות פתח כניסה אחד, לרוב דלת. בתוך כל בית ישנם חדרים, כלומר חללים או מרחבים, המשמשים את דרי הבית, בני המשפחה. הבית מעניק מחסה מפני פגעי מזג האוויר או מפני זרים. הזכות לדיור נמנית עם זכויות האדם המוכרות במשפט הבין-לאומי.


בציר 'לחיות בסביבות משתנות' (בתוכנית הלימודים מולדת חברה ואזרחות) אנו מתמקדים באפיון המרחב והסביבה (הסביבה הקרובה והסביבה הרחוקה), בהכרת התופעות כפי שהן קיימות בסביבה הקרובה, בתיאורן ובהבנת קשרי הגומלין ביניהן. כמו כן אנו שמים דגש על התאמת הארגון המרחבי של בית המגורים לצורכי בני המשפחה ועל תופעות אנושיות מעשי ידי אדם לעומת תופעות טבעיות. בנוסף, אנו מתמקדים בזיהוי בסביבה הקרובה של מבנים שנועדו לענות על צרכים שונים של תושבים ובהם: בתי מגורים, מוסדות ציבור למיניהם, מבנים הקשורים למערכת התחבורה ועוד.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

הבית וסביבתו
הבית וסביבתו
תחומי דעת: מולדת, חברה ואזרחות

ביחידה זו ילמדו התלמידים להכיר את המרכיבים ואת המאפיינים של בית המגורים, הבית שבו הם גרים ובתים שבהם מתגוררים אנשים אחרים במקומות שונים בעולם. התלמידים יכירו צורות מגורים וילמדו כיצד הן קשורות לתנאים הפיזיים (אקלים, צמחייה טבעית, חומרי בנייה זמינים) במקום שבו נמצאים הבתים. התלמידים ילמדו גם להבחין בין בתי מגורים ובין מבני ציבור הנמצאים בקרבת הבית. התלמידים ילמדו להבחין בין בנייה צמודת קרקע ובין בנייה רוויה בבתי קומות ובגורדי שחקים המאפיינת היום את מרבית הערים.

ליחידת ההוראה
השינויים בבית ובסביבתו
השינויים בבית ובסביבתו
תחומי דעת: מולדת, חברה ואזרחות

שינויים כלכליים בבית ובמשפחה משפיעים על כל בני המשפחה.
מה תפקיד הילד בהשתתפות ובאמפתיה לצורכי המשפחה?
יחידה זו עוסקת בחינוך פיננסי – בשיתוף הילד בתהליכים כלכליים בבית ובמשפחה ובהתמודדות עם דילמות וסוגיות בנושאים אלו.
שליטה ואיפוק הם כלים שעוזרים לילד בהמשך חייו ובהזדמנויות שונות.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי

סרטונים

10 בניינים מדהימים בעולם
10 בניינים מדהימים בעולם
יישוב כפרי
יישוב כפרי
העיר ומאפייניה
העיר ומאפייניה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.