דלג אל

מקומות פרטיים ומקומות ציבוריים

מקומות פרטיים ומקומות ציבוריים
גן שעשועים - מקום ציבורי

נושא-על כיתה ב: אני ומשפחתי בבית ובסביבה הקרובה
נושא-על כיתה ג: היישוב שלי ויישובים אחרים במדינה

בסביבה שלנו יש מקומות ציבוריים ופרטיים. מקום ציבורי הוא מקום שמיועד לשימושם של כל בני האדם. דוגמה למקומות ציבוריים: חנויות, בנק, טיפת חלב, בית אבות, בית ספר, רחוב, בית כנסת ומתנ"ס. גם החפצים הנמצאים במקומות האלה ציבוריים.

שירות לציבור

כאשר מתגוררים ביישוב אפשר לקבל שירותים ממוסדות הציבור:

  • שירותי חינוך כגון מעונות יום, גני ילדים, בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים, בתי ספר תיכוניים, ספרייה עירונית, חוגי ספורט.
  • שירותי בריאות כגון מרפאות ובתי חולים.
  • שירותי דת כגון בתי כנסת ומקוואות.
  • שירותי ביטחון הגנה והצלה כגון משטרה, מגן דוד אדום ומכבי אש.

כדי לשמור על רשות הרבים קיימים שלטי הכוונה ואזהרה הפונים לציבור או מביאים בפניו מידע על חוקי עזר עירוניים.

המרחב הציבורי

המרחב הציבורי הוא מרחב שיח, אזור שבו פרטים יכולים להיפגש כדי לדון בחופשיות בבעיות חברתיות ולהשפיע באמצעות דיון זה.
מבנים של מרחבים ציבוריים התקיימו ב"אגורה" וב"ארנה" ביוון העתיקה, בכנסייה בימי הביניים, בבניין העירייה, בבתי קפה ובטברנות, בפארקים, במזנון המפעל ואפילו בפינת הרחוב.
הסוציולוג הפילוסוף וחוקר התרבות יורגן הברמס טבע את המונח ב-1962 בספר שתורגם לאנגלית בידי תומאס בורגר. הברמס מתייחס אל המרחב הציבורי כאל ספֵרה המצויה בין הספֵרה הפרטית של האדם ובין זו הפוליטית של המדינה. מרחב שבו אזרחים מתאספים להתדיינות רציונלית בסוגיות פוליטיות ומגבשים דעת קהל ביקורתית שיש לה השפעה על המרחב הפוליטי ועל הממשל.

מקום פרטי

מקום פרטי שייך רק לאנשים מסוימים, וכך גם החפצים הנמצאים בו. הוא הרכוש הפרטי של האדם ורק הוא יכול להחליט על השימוש בו. לדוגמה: בית הוא מקום פרטי; מכונית שאדם קונה לעצמו היא רכוש פרטי; חניה פרטית בבית פרטי או בבית משותף היא לשימוש של בעל החניה בלבד; האופניים שלכם הם רכוש פרטי.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

התרשים והמפה
תרשים הוא דרך הצגה חזותית של מידע. מפה מציגה בהקטנה מקום או אזור ומראה בו צורות נוף טבעיות וצורות נוף מעשה ידי אדם תוך שימוש בסימונים וסמלים מוגדרים. אטלס הי...
יום המשפחה
יום המשפחה, לשעבר יום האם, נועד לציין את המשפחתיות והאימהוּת ומקומן בחברה. בישראל הוא מצוין בל' בשבט, יום מותה של הנרייטה סאלד.
מקורות המים בישראל
מדינת ישראל שוכנת באזור מדברי למחצה הסובל ממחסור במים. אף על פי כן הצליחה המדינה למקסם את משאבי המים שלה וליצור סביבת חיים ירוקה ופורחת
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.