מקורות המים בישראל

מקורות המים בישראל

"אני ואתה נשנה את העולם,

אני ואתה אז יבואו כבר כולם,

אמרו את זה קודם לפני,

לא משנה – אני ואתה נשנה את העולם".

(אריק איינשטיין)

 

ישראל מתייבשת וכמות מי השתייה שבה ממקורות טבעיים הולכת ואוזלת.  

דעיכתה של הכינרת מסמלת את הידלדלות מקורות המים הטבעיים בסביבת המזרח התיכון ואת המעבר של ישראל, כשאר העולם, לעידן של מים מלאכותיים. בעבר סיפקה הכינרת רבע מצריכת המים הכוללת בישראל ואילו כיום היא מספקת רק 2% מהצריכה הכוללת.

 

המחסור במשאבי מים עורר את היזמות הישראלית ליצירתיות והוביל לפיתוחים חדשניים בתחום המים והחקלאות. ישראל רשמה הישגים מרשימים בתחום משק המים ובהם התפלה, אספקת מים סדירה באיכות גבוהה, שיעור השבת מי קולחים מהגבוהים בעולם ופיתוח ענפי יצוא מצליחים של חקלאות וטכנולוגיות מים.
ממשלת ישראל מיישמת זה כמה שנים תוכנית רחבת היקף ומוצלחת להתפלת מים. תוכנית זו שינתה את פני משק המים בישראל והובילה אותו לעידן חדש.

כדי להתגבר על המחסור במים מדינת ישראל פועלת בשתי דרכים עיקריות: ייצור מים נוספים (דרך התפלה ושימוש חוזר במים) כדי להגדיל את ההקצבה השנתית ועידוד חיסכון לצמצום השימוש במים.

 

בעקבות משבר המים החמור של השנים האחרונות ננקטו כמה פעולות: בקיץ 2009 הוטל "היטל צריכת מים עודפת" על שימוש בכמויות מים גדולות; בקיץ 2010 נעשה מבצע גדול להפצה ולהרכבה של חסכמים במשקי הבית בישראל; במאי 2018 אחרי חמש שנות בצורת, בהיעדר מים בנחלים, במאגרי התהום ובכנרת, קראה רשות המים להפחית את זמן המקלחת כמו גם לחסוך במים לגינון ברשויות המקומיות.

 

בעיית המחסור במשאב המים בישראל מחריפה גם בשל בזבוז מים משווע במשקי הבית בישראל. חוסר המודעות לחיסכון במים גובה מחיר כלכלי, סביבתי ובריאותי.

 

חיסכון במים מתחיל במודעות ובנכונות של כל אחד מאיתנו לעשות שינויים קטנים אך מהותיים בחיי היום-יום: לצמצם ככל האפשר את צריכת המים הביתית במקלחת, בעת צחצוח שיניים, בעת השקיית הגינה וכדומה. אם כל אחד יעשה מאמץ אישי לחסוך במים – השינוי בוא יבוא.

 

 

שנת הלימודים תשע"ט נפתחה בסימן הבצורת והחיסכון במים. חורף תש"ף לעומת זאת התאפיין בגשמי ברכה שהובילו לעליית מפלס הכינרת עד  לסנטימטרים ספורים בלבד מתחת לקו האדום העליון (המסמן שהכנרת מלאה) ואף לשקילת האפשרות לפתיחת סכר דגניה אחרי 28 שנים, כדי למנוע הצפות של היישובים הסמוכים לכינרת. 

 

אנו כאן במרחב כבר קיבצנו בעבורכם מבחר פעילויות איכותיות בנושא משק המים בישראל: מקורות המים הטבעיים והמלאכותיים, המוביל הארצי, חיסכון במים, התפלה, זיהום מים, חיסכון במים, מחסור במים.

 

 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יישומון מערכת המים בישראל

כיצד הוקם מוביל המים הארצי? אילו מתקני התפלה קיימים בישראל? מהו השפד"ן וכיצד הובילו מים בתקופות קדומות? על כל זאת ועוד ביישומון החווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם.
היישומון כולל קטעי מידע, פעילויות, סרטונים והצעות למשימות חקר קבוצתיות לתלמידים מזווית מעניינת וקצת אחרת.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

סרטונים

3 דקות על מים
3 דקות על מים
טיפה – מקורות
טיפה – מקורות
סיפור על טיפה
סיפור על טיפה
כוח המים – בוז לבזבוז
כוח המים – בוז לבזבוז
חבל על כל טיפה, דתיה בן דור
חבל על כל טיפה, דתיה בן דור
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.