דלג אל

מקורות המים בישראל

מקורות המים בישראל

נושא-על: המדינה שלי

המחסור במשאבי מים עורר את היזמות הישראלית ליצירתיות והוביל לפיתוחים חדשניים בתחום המים והחקלאות. ישראל רשמה הישגים מרשימים בתחום משק המים ובהם התפלה, אספקת מים סדירה באיכות גבוהה, שיעור השבת מי קולחים מהגבוהים בעולם ופיתוח ענפי יצוא מצליחים של חקלאות וטכנולוגיות מים. ממשלת ישראל מיישמת זה כמה שנים תוכנית רחבת היקף ומוצלחת להתפלת מים. תוכנית זו שינתה את פני משק המים בישראל והובילה אותו לעידן חדש. בישראל קיים מחסור קבוע במים וכדי להתגבר עליו המדינה פועלת בשתי דרכים עיקריות: ייצור מים נוספים (דרך התפלה ושימוש חוזר במים) כדי להגדיל את ההקצבה השנתית ועידוד חיסכון לצמצום השימוש במים.

 

מאז קום המדינה נעשות פעולות רבות לצמצום השימוש במים: מסעות הסברה גדולים לחיסכון במים, קיום שיעורים בנושא בבתי ספר ובגני ילדים, ייעול השימוש במים בגינון הציבורי, מבצעים להתקנת אביזרים חוסכים, ועוד. בעקבות משבר המים החמור של השנים האחרונות ננקטו כמה פעולות: בקיץ 2009 הוטל "היטל צריכת מים עודפת" על שימוש בכמויות מים גדולות; בקיץ 2010 נעשה מבצע גדול להפצה ולהרכבה של חסכמים במשקי הבית בישראל; במאי 2018 אחרי חמש שנות בצורת, בהיעדר מים בנחלים, במאגרי התהום ובכנרת, קראה רשות המים להפחית את זמן המקלחת כמו גם לחסוך במים לגינון ברשויות המקומיות.

 

 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

יישומון מערכת המים בישראל

לומדים על המוביל הארצי  התפלה ועוד באמצעות יישומון חווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם!
היישומון כולל קטעי מידע, פעילויות, סרטונים והצעות למשימות חקר קבוצתיות.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

היישוב שלי
הנושא 'היישוב שלי' נלמד בכיתה ד' ובמסגרתו נעשית היכרות עם נושאים אלו: תפרוסת היישובים בישראל לסוגיהם, תולדות היישוב, האוכלוסייה והשינויים החלים ביישוב; הרשות...
תקציב
ניהול תקציב נכון של משפחה, עירייה ומדינה
נעמי שמר
נמנתה עם חשובי היוצרים של הזמר העברי. היא הייתה פזמונאית, מלחינה, זמרת ישראלית ומתרגמת שירים.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.