דלג אל

יישובים בישראל

יישובים בישראל

יישוב עירוני

יישוב עירוני הוא יישוב גדול שגרים בו אלפי תושבים. כאשר מספר תושביו מגיע ל-20 אלף בקירוב הוא מכונה עיר. יישובים עירוניים הם יישובים צפופים. רוב התושבים גרים בבתים רבי קומות, והמרחק בין הבתים קטן. ברחובות הראשיים בעיר יש פעילות רבה. בערים יש מרכזי קניות ובילוי, מפעלי תעשייה, בתי מלאכה ובנייני משרדים. תושבי הערים עובדים ובאים אל מרכזי הקניות לצורכי קניות ובילויים. רוב תושבי ישראל חיים ביישובים עירוניים.

יישוב כפרי

יישוב כפרי הוא יישוב קטן שחיים בו כמה מאות תושבים. רובם גרים בבתים בני קומה אחת או שתיים מוקפים גינות, הרחובות שקטים ואינם סואנים, והתושבים מכירים זה את זה. מסביב ליישובים הכפריים יש שטחים פתוחים, פארקים וחורשות, שדות ומטעים מעובדים. ברוב היישובים הכפריים יש מרכז מסחרי קטן, בית ספר, מרפאה וכדומה. בעבר כל תושבי הכפרים עסקו בחקלאות וכיום רק מעטים מהם. רוב התושבים נוסעים מדי יום ביומו לעבוד במקומות עבודה בערים ובמרכזי תעשייה מתקדמים סמוך ליישוב שלהם. מקצת מתושבי ישראל חיים ביישובים כפריים. ואולם מספר היישובים הכפריים גדול, ובכל יישוב יש מעט תושבים.

שיעור האוכלוסייה העירונית בישראל הוא 90%, מן הגבוהים בעולם. יותר מ-75% מתושבי ישראל מתגוררים ב-76 ערים. בראש הרשימה ניצבות שמונה ערים שמתגוררים בהן יותר מ-200 אלף איש: ירושלים, תל אביב-יפו, חיפה, ראשון לציון, פתח תקווה, אשדוד, נתניה ובאר שבע.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

השתנות המרחב היישובי
השתנות המרחב היישובי
תחומי דעת: מולדת, חברה ואזרחות

יחידת הלימוד תעסוק בשלושה נושאים:
תהליכי שינוי המתרחשים במרחב היישוב והשפעתם על חיי התושבים
גורמים לתהליכי השינוי והשלכותיהם
שיקולים סביבתיים בנוגע לשינויים במרחב היישוב והסביבה

ליחידת ההוראה
גבולות ושכנים בישראל
גבולות ושכנים בישראל
תחומי דעת: מולדת, חברה ואזרחות

יחידה זו נלמדת בכיתה ד במסגרת הוראת הנושא: "במדינה שלי תופעות גאוגרפיות", ועוסקת בגבולות, החל מהגבול בין איש לרעהו, בין הפרטי לציבורי וכלה בגבולות ישראל ובגבולות בין־לאומיים. השיעורים עוסקים בסוגיית סוגי גבולות, הגורמים לקביעתם ואופן הסימון שלהם במרחב ובמפות. היחידה עוסקת גם בהכרת המדינות שלהן גבול משותף עם ישראל.

ליחידת ההוראה
תופעות נוף ייחודיות בישראל
תופעות נוף ייחודיות בישראל
תחומי דעת: מולדת, חברה ואזרחות

יחידה זו, הנלמדת בכיתה ד' במסגרת הוראת הנושא: "תופעות גאוגרפיות במדינה שלי", עוסקת בתופעות פיזיות משמעותיות וייחודיות בישראל: ים המלח, המכתשים, הר החרמון, הכנרת, רצועות האורך, עמקי הרוחב ועוד. ביחידה זו נערוך היכרות עם נופיה המגוונים של הארץ, נזהה את מרכיביה הפיזיים והאנושיים ונבין את יחסי הגומלין בין האדם לטבע כמסד להבניית הזהות, הזיקה והשייכות למדינה.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי

יישומון המושבות הראשונות

חלוצים בני העלייה הראשונה הגיעו ארצה באניות ותוך חודשים ספורים הקימו ברחבי הארץ מושבות עבריות. על הקשיים והלבטים של בני המושבות הראשונות, על הדבקות האמונה והנחישות, על האיזון בין חסות לעצמאות ועל שיטת הפקידות – על כל זאת ועוד ביישומון החווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם.

היישומון כולל קטעי מידע וסרטונים על המושבות הראשונות, לצד רעיונות למשימות חקר חווייתיות לתלמידים: לו הייתי רוטשילד, שרים ראשונים, מפת המושבות הראשונות, מי אני ומה שמי ועוד.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

יישומון צורות התיישבות

מהם המאפיינים הייחודיים של "קיבוץ", "מושב" ו"חוות בודדים"?
באמצעות היישומון שפיתחנו עבורכם, הכולל משימות חקר קבוצתיות, קטעי מידע וסרטונים- ילמדו התלמידים על צורות התיישבות מיוחדות בישראל בדרך חווייתית ולא שגרתית. התלמידים יכינו תעודת זהות לכל אחת מצורות ההתיישבות, יבנו דגם שלהן, יערכו "יריד התיישבות" ואף יכתבו וילחינו שיר, כל זאת באמצעות כלים דיגיטליים שונים ומגוונים.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

יישומון עיירות פיתוח

מהן עיירות הפיתוח? מה היו הסיבות להקמתן ומה עלה בגורלן? מה ביניהן לבין להקת "שפתיים", "טיפקס" ו"כנסיית השכל"?

מה ביניהן לבין סטריאוטיפ ודעה קדומה? לומדים וחוקרים על עיירות הפיתוח דרך בולים, סרטים, ושירים באמצעות יישומון חווייתי ומהנה.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

יישומון תל אביב

תל אביב- המטרופולין של ישראל.

מבקרים בתל אביב, לומדים על העיר הלבנה, חוקרים את סמל העיר, מגלים מהי הגרלת הצדפים ושרים את גן השקמים - כל זאת באמצעות היישומון החווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

יישומון ירושלים

מה אין בה בעיר אפופת ההוד והקסם? רבעים ושערים, סממני בנייה מיוחדים, מקומות קדושים, שבעים שמות ופתגמים רבים מספור.

לרגל 70 שנה למדינת ישראל פיתחנו עבורכם יישומון ובו שלל משימות חקר, כתבי חידה פתגמים וסרטונים לתלמידים על עיר הבירה הכי מיוחדת במינה.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

סרטונים

יישוב כפרי, מבט גאוגרפי
יישוב כפרי, מבט גאוגרפי
יישוב עירוני, מבט גאוגרפי
יישוב עירוני, מבט גאוגרפי
ראשון לציון
ראשון לציון
תל אביב-יפו וחיפה
תל אביב-יפו וחיפה
עין יהב
עין יהב
חיפה
חיפה
באר שבע
באר שבע
קיבוץ מעגן מיכאל
קיבוץ מעגן מיכאל
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.