דלג אל

שימושי קרקע

מרכז תל אביב - אזורי תחבורה, מסחר ומשרדים ומגורים

נושא-על: היישוב שלי ויישובים אחרים במדינה

נוהגים לחלק את שטחי העיר לסוגי שטחים לפי שימושם לאדם: אזורי מגורים, אזורי תעשייה ומלאכה, אזורי מסחר ומשרדים, אזורי תחבורה, שטחים פתוחים.

אזורי מגורים

אזורי המגורים תופסים בדרך כלל את רוב שטחי העיר. באזורים אלו נמצאים בתי המגורים של תושבי העיר כמו גם השירותים החיוניים להם כגון גני ילדים, בתי ספר, מרפאות וגינות ציבוריות. את אזורי המגורים בעיר אפשר לחלק לשכונות המעמד הגבוה, שכונות מעמד הביניים ושכונות עוני.

אזורי תעשייה ומלאכה

לאזורים אלו חשיבות של ממש בכלכלת העיר והם מצויים בעיקר בערים שבהן התעשייה היא ענף כלכלי מרכזי. אזורי תעשייה ומלאכה משתרעים על פני שטח נרחב בדרך כלל בשולי הערים ולא במרכזיהן, בשל עלות הקרקע ומטרדים אפשריים כגון רעש לכלוך וזיהום אוויר.

אזורי מסחר ומשרדים

באזורי המסחר נמצאים הקניונים והחנויות ולכן הם נגישים במיוחד לציבור הצרכנים. שלא כאזורי התעשייה, אזורי המסחר מצויים במרכזי הערים. גם למשרדים חלק חשוב בכלכלת העיר ובחיי תושביה ובכללם: בנקים, חברות ביטוח, משרדי עורכי דין, משרדי פרסום וכד'. רוב המשרדים שוכנים בבנייני משרדים רבי קומות שהוקמו לשם כך.

אזורי תחבורה

התחבורה חיונית לעיר והיא חלק בלתי נפרד ממנה. תשתיות התחבורה תופסות שטח ניכר מהעיר. בתשתיות התחבורה: כבישים, מגרשי חנייה, מסילות רכבת, תחנות אוטובוסים, תחנות רכבת, נמלי תעופה, נמלי ים וכד'.

שטחים פתוחים

שטח לא בנוי מוגדר שטח פתוח. בקטגוריה זו נכללים: שמורות טבע, גנים לאומיים יערות, שטחים חקלאיים ואדמות בּוּר. שמירה על שטחים פתוחים חשובה לאיכות הסביבה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

חזרה לראש הדף
הכרת המרחב היישובי
הכרת המרחב היישובי
תחומי דעת: מולדת, חברה ואזרחות

יחידת הלימוד היא פתיח לנושא הכרת המרחב היישובי.
היכרות ראשונית עם תופעות שונות בנוף, בטבע ובחברה.
היכרות ראשונית עם ארגון המרחב ותפקידן של התופעות במרחב.
יישום הידע בתכנון שכונת מגורים טובה.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי
חזרה לראש הדף

סרטונים

העיר ומאפייניה
העיר ומאפייניה
יישוב כפרי
יישוב כפרי
שימושי קרקע
שימושי קרקע
שטחים פתוחים
שטחים פתוחים
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.