דלג אל

הצהרת נגישות

מנהיגות ומנהיגים בזמר העברי

מנהיגות ומנהיגים בזמר העברי

חומרי ההוראה עוסקים בדמותו של מנהיג כפי שהיא עולה ומשתקפת דרך השירים.
החומרים מיועדים לכיתות ד ומעלה, ומקורם בחוברת שיצאה לאור בשנת 2013 בידי הפיקוח. החוברת נועדה להרחיב ולהעמיק את הידע של התלמידים ברפרטואר מוזיקלי הנושא עימו תכנים ערכיים של מעורבות ונתינה, נחישות והתמדה. ערכים אלו ואחרים הניעו את גדולי הדור להקמת המדינה, והם מניעים מנהיגות יום-יומית המשפיעה על איכות חיינו. לא מדובר כאן רק במנהיגי ציבור מוצהרים שבלטו בחזון יוצא דופן שנגד כל הסיכויים צלח אלא גם ביכולתו של כל אחד מאיתנו להנהיג ולהשפיע על חייו ועל סביבתו בתחום יכולותיו ובחירותיו.
מאחורי השירים מסתתרים סיפוריהם של מנהיגים, כמו גם מידע על פעילותם של היוצרים (המשורר והמלחין), שחברו יחדיו ליצירת קשר הרמוני שבין מילה לצליל. חלק גדול מן הפעילויות לשירים עוסק בחקר הקשר שבין המוזיקה, תוכן השיר והסיפור שמאחורי השיר.
בדומה לתכנים הספרותיים, גם לתכנים המוזיקליים השפעה בהעברת מסרים ובגיבוש רעיוני קבוצתי לקראת פעילות חברתית משותפת. לשיר יש כוח הנהגה. השירים שנבחרו עוסקים בערכים אלו תוכנית, ואילו המוזיקה לשירים מעבירה את אותם מסרים ותחושות גם בלא המילים.
השירים עוסקים קצתם במנהיגים פורצי דרך לאורך ההיסטוריה, וקצתם פונים אל הפרט ואל יכולותיו, יכולות של מנהיג ומוביל. הפעילויות המוצגות הן בגדר הצעות. המורים מוזמנים להוסיף מכישוריהם המקצועיים והמתודיים ומפרשנויותיהם האישיות לטקסט ולמוזיקה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

פעילויות לתלמידים

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

התקווה
מידע ופעילויות במוזיקה בנושא המנון המדינה, "התקווה"
האזנה ליצירות קלאסיות
הצעות לפעילויות למגוון רחב של יצירות מוזיקליות לפי תוכנית הלימודים
אביב
הצעות לפעילות לעונת האביב עם שירים, פיוטים ויצירות מוזיקליות
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.