דלג אל

הצהרת נגישות

האזנה ליצירות קלאסיות

האזנה ליצירות קלאסיות

פעילות ההאזנה והפעילויות התומכות הנגזרות ממנה מסייעות להיווצרותה של הבנה מוזיקלית, מאפשרות היכרות עם רפרטואר אתגרי ואיכותי ומפתחות הבנה ראשונית של יחסי גומלין בין היצירה המוזיקלית לבין התרבות החברה, המקום והזמן שבהם נוצרה. המטרות הכלליות הן לטפח ולפתח את הכישורים המוזיקליים הטבעיים של המאזינים הצעירים באמצעות האזנה ליצירות בעלות מורכבות ואתגר, לפתח יכולות לתיאור ולהמחשה של המוזיקה באמצעים שונים: תנועה, רישום גרפי ותיאור מילולי ולהעמיק את ההבנה המוזיקלית באמצעות הכרת מושגים מארגנים ופיתוח שמיעה ביצירות מגוונות.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

האזנה פעילה

האזנה פעילה

את החוברת כתבה בתיה שטראוס ז״ל. מאחר שלא הייתה באותה עת שיטה להאזנה חווייתית למוזיקה, פיתחה בתיה שיטה מיוחדת שנקראה עם השנים "האזנה פעילה". היא בחרה קטעים מסגנונות מוזיקה שונים ומצאה בהם תכונה בולטת כגון מנגינה המזמינה להצטרף, מקצב בולט או תבנית הרמונית החוזרת על עצמה. שטראוס בודדה את המרכיב העיקרי ביצירה לפני ההאזנה וגרמה לילדים להשתתף בזמן ההאזנה בתנועה, בציור, בשירה, בליווי בכלי נקישה או בריקוד, בד בבד עם זיהוי המרכיב המוזיקלי.
החוברת מציעה כללים ומסקנות שגיבשה שטראוס במרוצת שנות עבודתה הרבות בתחום החינוך המוזיקלי. בחוברת דוגמאות של מערכים שפעלו יפה בשיעורי המוזיקה. בחוברת 24 קטעי מוזיקה נבחרים, אמות מידה לבחירת הקטעים, התייחסות לרמות שונות ולשילוב הקטעים בשיעורי המוזיקה, כמו גם הצעות לדרכי הקניה.

חזרה לראש הדף

תיק צידה לדרך


בתהליך הנגשת חומרי ההוראה למורים בד בבד עם התאמתם וחיבורם לתוכנית הלימודים, הוציא הפיקוח על המוזיקה 'תיק צידה לדרך' הכולל 18 יחידות הוראה סביב יצירות קלאסיות מומלצות לבית הספר היסודי. יחידות אלו נועדו לעזור למורים בתחילת דרכם בהכנת חומרי ההוראה ולמורים ותיקים.

היחידות חושפות את התלמידים לרפרטואר אומנותי באמצעות מגוון רחב של דרכי הוראה התואמות לתוכנית הלימודים במוזיקה. בכל מצגת ישנה הקדמה קצרה על אודות המלחין והיצירה ופירוט הנושאים המוזיקליים הבולטים.

לאחר מכן מובאות הצעות רבות לדרכי הוראה ולפעילויות לפי קבוצות גיל שונות. המצגות נועדו למורים למוזיקה. שימו לב שישנן מצגות שבהן הערות והסברים בגוף המצגת. תוכלו להשתמש בדרכי ההוראה המתאימות לכם מתוך המצגות וללמדן לאורך כמה שיעורים.

חזרה לראש הדף

התזמורת וכלי התזמורת

מדריך לתזמורת

הספר "המדריך לתזמורת" הוא הוצאה מחודשת של החוברת ״מדריך להאזנה״, פרי עטה של בתיה שטראוס ז״ל בעריכתה של הד"ר עטרה איזקסון. בספר זה היא פונה לעולם המוזיקלי באמצעות כלי הנגינה, גונם המיוחד, משפחותיהם ואפשרויות הביצוע שלהם. דרך הכלים השונים מתוודעים התלמידים למבחר יצירות מספרות המוזיקה, להרכבים שונים ולמלחינים מייצגים.
הצעות ההאזנה ודפי העבודה בחוברת זו אינם תחליף למערכי שיעור מובְנים ולמחקר מקיף על אודות היצירה. חומרים אלו הם תשתית לעבודה יצירתית בחטיבת הביניים.

חוויה בצלילים – כלי התזמורת

חוברת העוסקת בכלי הנגינה על כל משפחותיהם. בחוברת סקירה על כלי התזמורת והצעות לפעילות מוזיקלית ל-14 יצירות נבחרות המייצגות את משפחות הכלים השונות, תפקיד המנצח, הרכבים קאמריים ועוד.

חזרה לראש הדף

יצירות קלאסיות להוראה: ד״ר דן שגיב, מכללת לוינסקי לחינוך

חזרה לראש הדף

שידורים מוזיקליים של התזמורת הפילהרמונית בהובלת המאסטרו להב שני

שידורים מוזיקליים של התזמורת הפילהרמונית בהובלת המאסטרו להב שני
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

יורם טהרלב
מידע, פעילויות, סרטונים ומאמרים על הפזמונאי יורם טהרלב ז״ל
שבועות
מידע ופעילויות במוזיקה לבתי הספר היסודיים בנושא חג השבועות
יום העצמאות
הצעות לפעילות ליום העצמאות
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.