דלג אל

הצהרת נגישות

איגרת המנכ"ל

איגרת המנכ"ל

מנהלים, מורים, אנשי חינוך, תלמידים יקרים,

מדינת ישראל הוקמה כבית לאומי לעם היהודי וכמדינה דמוקרטית המחויבת לכלל אזרחיה, ללא הבדל דת, גזע ומין. בהתאם לכך, מערכת החינוך רואה חובה לעצמה לקדם הזדמנויות להיכרות ולשותפות בין כלל האוכלוסיות בחברה הישראלית ולפעול למען טיפוח ערבות הדדית בין ישראל ובין הקהילות היהודיות בתפוצות.

הנושא המרכז השנתי שמשרד החינוך קבע לשנת תשע"ט הוא "שומרים על אחדות – שומרים על ייחודיות". זאת במטרה לחזק את המכנים המשותפים לקבוצות השונות בחברה הישראלית ולטפח את השונות שבין הקבוצות על גווניה הייחודיים. השאיפה היא שכל אזרח וכל קבוצה יירתמו למען המשך בנייתה של החברה ולמען יצירת זהות אזרחית משותפת על בסיס ערכי מוסכם. אני מאמין כי לאנשי החינוך תפקיד מרכזי בחינוך לחיים בחברה רב תרבותית המושתתים על  כבוד, על סובלנות ועל ראיית השונות והגיוון כערך ולא כאיום.

התכניות החינוכיות להטמעת הנושא ידגישו שני היבטים: אחדות בין מרכיבי החברה הישראלית; עמיות יהודית וקשר עם יהודי התפוצות. באמצעות תכניות אלה, התלמידים יתוודעו לעולמם של ילדים ובני נוער בישראל ובתפוצות, יעשירו את ידיעותיהם ביחס למעגלים חברתיים מגוונים ויעמיקו את ההיכרות עם מעגלים שונים בחברה. התכניות יתקיימו בכל מערכת החינוך, ברמה ארצית, מחוזית, רשותית ובית ספרית.

תוכלו למצוא מגוון תכנים ותכניות לילדים ולבני נוער במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית במרחב הפדגוגי: תכניות תהליכיות, המבוססות על מפגשים בין בני נוער בישראל ובתפוצות, כנסים, יוזמות מחוזיות, רשותיות, ובית ספריות, הצעות לשילוב הנושא בכל תחומי הדעת והצעות להטמעתו באמצעות אמנויות, תחרויות יצירה ומשחק, כתיבת עבודות חקר, מעגלי שיח, מסעות וטיולים משותפים בין מגזרים.

אני מאמין כי הנושא המרכז יקדם דיאלוג ושיח מעמיק בין מעגלים ובין מגזרים שונים בחברה הישראלית ובעולם היהודי ויחזק בבני הנוער את תחושת השייכות ואת מחויבותם לעיצוב דמותה של החברה הישראלית בעתיד ולהמשך קיומו של העם היהודי בארץ ובעולם.

בברכה,
שמואל אבואב

  > להורדת האיגרת כ-PDF                                                                           

                                                                      

אולי תתעניינו גם ב...

איגרת השר
"כאיש אחד בלב אחד"  עמיתיי אנשי החינוך, תלמידים יקרים, האחדות היהודית היא שחיברה את עם ישראל במרוצת הדורות.הנושא המרכזי לשנת תשע"ט – "שומרים על האחדות, שו...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.