דלג אל

הצהרת נגישות

ערכים דמוקרטים בסיפוריו של יאנוש קורצ'אק

ערכים דמוקרטים בסיפוריו של יאנוש קורצ'אק

אנשי חינוך,
"רק דרך החינוך אפשר לשנות את העולם לטוב יותר״ (יאנוש קורצאק)

יאנוש קורצ'אק  מוכר לכל בעיקר בשל הליכתו ההירואית למוות עם ילדי בית היתומים היהודי שניהל, למרות האפשרות שניתנה לו למלט את נפשו.

קורצ'אק – הסופר, הרופא, האדם והמחנך חינך לאהבת הילד ודרש להעניק לילד זכויות אדם.

מפעל חייו של קורצ'אק מציף ערכים הומניסטיים, אזרחיים ודמוקרטיים הבאים לידי ביטוי גם בסיפוריו ובכתביו.

המטה לחינוך אזרחי ולחיים משותפים חבר לפרויקט ההתנדבותי ישראל קוראת קורצ'אק שיזם המכון החינוכי הישראלי ע"ש יאנוש קורצ'אק בשיתוף המכון הפולני בישראל.
הפרויקט נועד לקדם את אותם ערכים על פיהם חי ופעל קורצ'אק, והינם מהותו של המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים. בליבת הפרויקט סרטוני וידאו קצרים בהם שורת אנשים מכל קצוות החברה הישראלית קוראים סיפורים קצרים מאת יאנוש קורצ'אק. 

חלקו של המטה לחינוך אזרחי ולחיים משותפים בפרויקט הינו בפיתוח מערכי שעור המשלבים ערכים דמוקרטיים ואזרחיים והפותחים צוהר למשנתו החינוכית של קורצ'ק מנקודת המבט האזרחית.

פרויקט הסיפורים הקצרים יושק במהלך חודש נובמבר, בברכת נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין. הסרטונים יהיו נגישים באתר הפרויקט, ומותרים לכל שימוש הוגן ללא מטרות רווח. 

אחריות אישית

אמפתיה

כבוד האדם

מעורבות

סולידריות

ערבות הדדית

קבלת האחר

אולי תתעניינו גם ב...

מרכזים דמוקרטיים
המרכזים הדמוקרטים מעניקים לתלמידים הזדמנות יוצאת דופן להתנסות, להכיר וללמוד באופן אישי ובלתי אמצעי את עבודת שלוש הרשויות במדינה, תפקידיהן ויחסי הגומלין ביניה...
חיים בשותפות
משרד החינוך מקדם ומעודד מפגש בין קבוצות בחברה הישראלית. המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים מסייע לקיום מפגשים בליווי תוכני ומקצועי של צוות ההדרכה המחוזי והארצי....
אודות המטה
המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים במזכירות הפדגוגית מופקד  על החינוך לדמוקרטיה ולחיים משותפים בכלל מערכת החינוך, על כל מגזריה וגילאיה, ברוח דו"ח ועדת קרמניצר, ...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.