דלג אל

קולות וצלילים מעולם המוזיקה

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

נושאים ותחומי דעת:
מוסיקה
מסגרות חינוכיות:
אמירים
שלבי חינוך:
יסודי
סוגי התוכן:
יחידת הוראה
פותח ע"י:
טלי מדר
שפה:
עברית

כיצד מפיקים צליל מכלי נגינה?

כלי נגינה הוא חפץ אשר בעזרתו אפשר ליצור צליל או מוזיקה. כל חפץ יכול לשמש כלי נגינה בהקשר מתאים.
כיצד אפשר להפיק צלילים מחפצים שונים?

במהלך הקורס יחקרו התלמידים בדרכים שונות את מאפייני הצליל – גובה, גוון, עוצמה ומשך; יתנסו בהפקת צלילים שונים מחפצים העשויים חומרים שונים (זכוכית, נייר, מתכת, עץ, פלסטיק וכדומה); יבנו כלי נגינה מחומרים ומחפצים מן הסביבה; יתוודעו אל כלי נגינה ממשפחות שונות ויתנסו בנגינה על כלי הקשה, נשיפה ופריטה.

הקורס מעורר סקרנות בקרב התלמידים ומלמד שכל חפץ יכול לשמש כלי נגינה.
לימוד מאפייני הצליל – בד בבד עם התנסות בהפקת צלילים מחפצים בגדלים שונים העשויים מחומרים שונים – מאפשר התנסות והיכרות בלתי-אמצעית עם הצלילים. רק לבסוף מגיעים להגדרה המצמצמת של כלי נגינה, להיכרות עם משפחות הכלים ולזיקה בין גודל הכלי והחומר שממנו הוא עשוי לבין הגובה, הגוון והעוצמה של הצלילים המופקים ממנו.

זהו קורס חשיפה למוזיקה במסגרת תוכנית אמירים בבית הספר חזון עובדיה בבאר שבע. נכתב בעבור מאגר הידע מחוננט בהנחיית מדריכת אמירים שולה טנאי.

> קולות וצלילים מעולם המוסיקה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.