דלג אל

מפל דבורה וחורבת דבורה

לכל הטיולים
מפל דבורה וחורבת דבורה

אזור בארץ

רמת הגולן.

על המסלול

תחילת המסלול מחניון עווינת א-שמלייה, נ"צ 2721-2130. המסלול (אדום) פונה צפונה וחולף משמאל ליד שטח חשוד במיקוש (הליכה רק במסלול המסומן!). כעבור כחצי ק"מ ירידה תלולה אל ערוץ נחל ג'ילבון עד למפגש עם מסלול כחול והגעה לתצפית מרהיבה על מפל דבורה היורד מגובה של 12 מטרים לבריכת מים. המסלול חוצה את הערוץ ומגיע אל חורבות הכפר העתיק דבורה אשר בו שרידי יישוב קדום. לאורך תוואי החצייה של נחל ג'ילבון יש שפעת צמחייה מגוונת ועשירה, מבחר בעלי חיים ועופות ומים זורמים כל השנה. מחורבת דבורה המסלול חוזר לנקודת ההתחלה. המסלול חשוף.

נוף, טבע ונקודות חן

נחל ג'ילבון, מפל דבורה, הכפר העתיק דבורה, שפעת הצומח והחי בערוץ ג'ילבון.

דגשים והמלצות

מסלול בדרגת קושי בינונית בגלל חציית הנחל. הורדה בחניון עווינת א-שמלייה ואיסוף ממנו, נ"צ 2721-2130. הגעה מכביש 91 (בית המכס-נפח) ליד הק"מ ה-16. מסלול הלוך ושוב. שביל צר במעבר מפל דבורה. זהירות בטיפוס ובירידה לערוץ הנחל. סכנת החלקה אחרי גשם. אין לרדת מהמסלול – סכנת מיקוש ליד עווינת א-שמלייה.

נושא המסלול

תקופת המשנה והתלמוד בגולן, צמחיית מים ושימוש באנרגיית המים לטחינת קמח

אפיון המסלול

המסלול משלב ביקור בכפר עתיק, מפל זורם כל ימות השנה, הליכה בערוץ נחל מרהיב ביופיו, צמחיית נחלים עשירה ומגוונת השוקקת מגוון בעלי חיים ועופות.

שימו לב!

המידע המוצג במרחב זה הוא לצרכים פדגוגיים בלבד.

המלצה ללימוד תחומי דעת במסלול

מדע וטכנולוגיה

  • מערכות אקולוגיות (כיתה ז')

לימודי ארץ ישראל

  • צפון הארץ (כיתות י'-י"ב)
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.