דלג אל

נחל עיון (התנור)

לכל הטיולים
נחל עיון

אזור בארץ

רמת הגולן.

על המסלול

תחילת המסלול בחניון חורשת וייס (בפינה הצפון מזרחית של מטולה). המסלול יורד דרומה במדרגות אל אפיק נחל עיון ומגיע עד למפל עיון שגובהו 9.2 מטרים. קיר בטון קטן בראש המפל יוצר בריכה קטנה בנחל. מהמפל הנחל זורם דרומה לאורך 200 מטרים בקניון המתחתר בסלעי קירטון ויוצר נוף של מדרונות מתונים. המסלול נמשך במדרון מערבה ומקיף את הקלחת הגדולה שאל תוכה נופל המפל השני, מפל הטחנה.
מי המפל מחליקים על קיר רחב שגובהו כ-21 מטרים. המסלול צר וחשוף לכל אורכו. בצידי המסלול גדלים עצים מסוגים שונים כגון אלה ארץ ישראלית, אשחר ואדר סורי. מהמפל המסלול מטפס אל כתף הנחל ועובר ליד בית הקברות של המושבה מטולה עד מרפסת התצפית המשקיפה על מפל התנור. משם יורד המסלול ירידה תלולה אל מרגלות מפל התנור. המפל נוחת אל הקרקע מגובה של כ-30 מטרים. מהמפל נמשך המסלול ומסתיים בחניון השמורה. המסלול חשוף ברובו.

נוף, טבע ונקודות חן

לאורך הנחל מפלים מרהיבים: מפל עיון שגובהו 9.20 מטרים, מטפל הטחנה שגובהו כ-21 מטרים, מפל האשד שגובהו כ-9.50 מטרים ומפל התנור שגובהו כ-30 מטרים. נפילת המים מגובה זה יצרה את הארובה המפורסמת. על המפלים אפשר לצפות ממרפסות תצפית המצויות לאורך המסלול.

דגשים והמלצות

המסלול מומלץ להליכה מחורשת וייס לחניון התחתון של השמורה. הורדה בחורשת וייס בצד הצפון מזרחי של המושבה מטולה. איסוף בחניון התחתון של השמורה. המסלול אורכי. (קיים מסלול מעגלי המתחיל ומסתיים בחניון התחתון ומגיע עד מפל התנור.)
באתר גובים דמי כניסה.

נושא המסלול

צמחיית מים, השבר הסורי אפריקאי

אפיון המסלול

מסלול קל ונוח להליכה המשלב נוף הררי, הליכה בגדות נחל יפהפה שבו זורמים מים רבים בחורף. רוב המסלול עשיר בצמחייה, וזו אינה מפריעה להליכה. לאורך המסלול נקודות תצפית מרהיבות על המפלים.

שימו לב!

המידע המוצג במרחב זה הוא לצרכים פדגוגיים בלבד.

המלצה ללימוד תחומי דעת במסלול

מדע וטכנולוגיה

  • מערכות אקולוגיות (כיתה ז')

גאוגרפיה - אדם וסביבה

  • החיים בעולם משתנה (כיתה ח')

לימודי ארץ ישראל

  • צפון הארץ (כיתות י'-י"ב)
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.