דלג אל

הצהרת נגישות

נחל דוד – שביל צפית

לכל הטיולים
נחל דוד – שביל צפית

אזור בארץ

בקעה ומדבר יהודה.

על המסלול

המסלול מתחיל מבית ספר שדה עין גדי, מטפס במעלה תלול על מְצוּק ההעתקים לכיוון הר ישי עד מדרגת הסלע (שחור 11011) ומתפצל (אדום 11009) אל שביל צפית. משם הוא פונה מערבה על גדתו הצפונית של נחל דוד בקטע אופקי מתון ומגיע עד הפנייה לקניון היבש. בחציית נחל דוד כעבור כ-1.5 ק"מ אפשר לרדת מזרחה באפיק נחל דוד (שביל שקוף) עד לחלון המפל היבש. זהו קטע של כ-300 מטרים לכל כיוון בדרגת קושי קשה המחייבת הסתייעות בידיות אחיזה הנמצאות במקום. היציאה מהערוץ בשביל ירוק 11004 היורד מזרחה לעבר המקדש הכלקוליתי ומעיין עין גדי. יש להיזהר בקטעים מהמסלול הקרובים לשפת המצוק. מעל למקדש יש תצפית יפה מזרחה. מהמקדש הכלקוליתי קיימות שתי אפשרויות להמשך: מסלול היורד אל מעיין שולמית, מפל דוד ומערת דודים (11002 סימון פנימי של הרשות שאינו מופיע במפה) ומסתיים בכניסה לשמורה (11001); או מסלול היורד למעיין עין גדי ומשם לתל גורן (שחור 11003) ומסתיים בכביש הגישה לנחל ערוגות. בכל בחירת מסלול רצוי לרדת למעיין עין גדי. המסלול חשוף ברובו למעט הקטעים שליד המעיינות העשירים בצמחייה מגוונת סביבם.

נוף, טבע ונקודות חן

מצוק ההעתקים, שכבות סלע על צורותיהן המיוחדות, הקניון היבש, המקדש הכלקוליתי, מעיין עין גדי, מעיין שולמית, מפל שולמית, מערת דודים, יד לנופלים במדבר (1942), מגוון החי והצומח

דגשים והמלצות

מסלול קשה המשלב בתוכו תצפיות נוף יפות, מעבר בין תצורות נוף מגוונות, טיפוס במצוק ההעתקים. ההליכה לאורך קניון נחל דוד מחייבת טיפוס ואחיזה בידיות עזר למניעת החלקה. המקדש הכלכוליתי והמעיינות שלאורך המסלול ייחודיים מסוגם. חלק מהמסלול מסומן בשטח בלבד. המסלול מומלץ להליכה כמתואר לעיל.

נושא המסלול

מצוק ההעתקים, בקע ים המלח, נווה מדבר, דוד המלך, צמחיית מים

אפיון המסלול

עלייה על מצוק ההעתקים, נחל איתן ובו גבי מים רבים

שימו לב!

המידע המוצג במרחב זה הוא לצרכים פדגוגיים בלבד.

המלצה ללימוד תחומי דעת במסלול

גאוגרפיה - אדם וסביבה

  • כדור הארץ, מערכת השמש והיקום (כיתה ח')
  • משאבי הטבע בכדור הארץ, ניצולם ודרכי שימורם (כיתה ח')

תנ"ך - ממלכתי

  • המעבר ממשטר שבטי למשטר מלוכני (כיתה ז')
  • ביסוס המלוכה בישראל – מלכות דוד (כיתה ז')
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

נחל חרמון – מפל הבניאס – שניר
אזור בארץ: רמת הגולן
תחומי דעת קשורים: גאוגרפיה - אדם וסביבה, לימודי ארץ ישראל, מדע וטכנולוגיה, מדעי הסביבה
בר גיורא – עין מטע
אזור בארץ: ירושלים
תחומי דעת קשורים: גאוגרפיה - אדם וסביבה, מדע וטכנולוגיה, מדעי הסביבה
פסגת התבור – כפר שיבלי
אזור בארץ: גליל תחתון
תחומי דעת קשורים: גאוגרפיה - אדם וסביבה, לימודי ארץ ישראל, תנ"ך - ממלכתי
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.