דלג אל

נחל צאלים

לכל הטיולים
נחל צאלים

אזור בארץ

בקעה ומדבר יהודה.

על המסלול

מסלול מדברי צר וארוך המחבר את רמת המדבר עם בקעת ים המלח. במרביתו ההליכה בטור עם קטעי ירידות תלולות ומסוכנות. בחלקו האחר המסלול נוח להליכה במיוחד בקטעים הנמצאים לאורך אפיק הנחל או באפיק עצמו בצידו המזרחי.
תחילת המסלול בדרך עפר (כחול) המובילה מגבעת גורְני לתצפית על שם איתמר איליה הנמצאת מעל מעלה נעמה, נ"צ 1778-0824. התצפית היקפית ובה מבט על המדבר מדרום הרי יהודה ועד ים המלח מזרחה ודרומה.
אחרי הליכה קצרה מנקודת התצפית עולים על מסלול אדום 11137 הפונה במתינות ובמגמת ירידה מזרחה לכיוון הר נעמה. כעבור 600 מטרים ישנו מפגש עם מסלול ירוק 11145 החותך את המצוק מדרום לצפון בתלילות רבה ולאורך כק"מ וחצי מעלה נעמה עד לבריכת נעמה שבתחתית הנחל. בקטע מסלול זה הדרך צרה מאוד ומפותלת ובה מכשולים רבים, דרדרות אבנים, החלקות אפשריות ואי יציבות.
באפיק הנחל כמה גבים שבחורף לעיתים מתחברים ויוצרים את בריכת נעמה. במקום משטח נוח להפסקה ולהסברים. המשך ההליכה מחייב לחצות את גבי המים בהליכה בנתיב צר מדרום לאפיק נחל צאלים לצפונו מבלי להירטב.
ההליכה עתה במסלול כחול 11138 לאורך גדתו הדרומית של נחל צאלים. במסלול תצפיות יפות אל הנחל ואל הגבים והמפלים שבו, אל הר נמר ומעלה נמר שמצפון ובהם פתחי מערות מסתור מתקופת בר-כוכבא שזכו לשם גמ"ח – גולגולות, חיצים ומגילות.
בתום הליכה נוחה של כ-3.5 ק"מ מגיעים למפגש עם שביל בסימון שחור הפונה דרומה ומוביל במשעול צר בין גושי סלע שהמעבר בהם מוגבל בגודלו ותלול לעבר עין נמר. האתר חבוי מאחורי מפולות של בּוֹלְדֶּרים (גְּרוֹרוֹת) ענקיים ומחייב הליכה שפופה עד זחילה ומעבר תחתם עד ההגעה למקור הנביעה. אפשר לנוח בצל וליד המים הנובעים. המרחק לעין נמר הוא כ-5.5 ק"מ.
מעין נמר ממשיכים מזרחה במסלול אדום ואחר כך בירוק כ-700 מטרים עד מפגש עם שביל שחור 11129 היורד לגיא בהק. סמוך לשביל בגדה הצפונית של הנחל אפשר להבחין במלכודת נמרים ישנה שנשארה מהזמנים ששוטטו במקום נמרים.
ההליכה בגיא בהק אטרקטיבית למדי אך מחייבת כניסה למי הגבים (כשיש מים) וירידה במצוק של כ-5 מטרים המחייבת היערכות מוקדמת עם חבל לסיוע בירידה. ביציאה מהגיא פוגשים במסלול ירוק 11132 העובר במקביל לגיא ומדרום לו ומאפשר גיחות תצפית לתוך הגיא ולתצורות הסלע המיוחדות שלו מבלי להיכנס אל הגיא עצמו.
במפגש המסלולים הירוק והשחור על המטייל לבחור באיזה מסלול להמשיך. במסלול השחור בגיא סלעים ההליכה איטית והוא מצריך טיפוס מתמיד על בולדרים או עקיפתם, מה שמאט את ההליכה ומקשה עליה. הליכה במסלול הירוק כוללת טיפוס תלול יחסית וטרשי עד להתחברותו עם מסלול אדום המגיע מראש מעלה ענבה. במקום שלט הכוונה. עד לנקודה זו כ-8 ק"מ. אחרי טיפוס נוסף של כ-700 מטרים מגיעים לרחבה הסמוכה לעין ענבה וממנה בירידה במסלול כחול אל ערוץ נחל צאלים ומשטח הגבים הייחודי שבו. אחרי כק"מ במסלול כחול ישנו מפגש עם מסלול שחור יוצאים מערוץ הנחל כעבור כ-600 מטרים אל הגדה הצפונית לחניון לילה ולחניית כלי רכב, נ"צ 1836-0845.

נוף, טבע ונקודות חן

מצפור גורני ותצפית איתמר, נחל צאלים, בריכת נעמה, עין נמר, גבי מים לאורך הנחל, עין ענבה ומעלה ענבה, הפיסול המדהים של הטבע במיוחד במקומות שבהם נתק של סלעים מגוש האֵם.
לאורך כל המסלול יש נקודות סימון של צבועים ותוואי לואי של דורבנים.

דגשים והמלצות

מסלול ארוך (יחסית) בדרגת קושי בינונית עד גבוהה, משתנה לפי תוואי השטח. זהו מסלול מדברי אופייני לאזור ובו ירידות תלולות בקרקע לא יציבה לעבר אפיק הנחל או עליות ביציאה ממנו. ההליכה לאורך גדת נחל צאלים ובאפיק הנחל נוחה ברובה. ברמה טרם הירידה לאפיק ישנן תצפיות יפות אל האזור כולו, בדגש על אגני הניקוז של נחל צאלים והרכסים סביב.
המסלול ברובו צר ומחייב הליכה בטור, יש בו נקודות עיכוב רבות המגבילות את חופש התנועה ומהירותהּ.
מומלץ להקדים ככל האפשר בהליכה כדי לסיים לפני השעות של עומס חום גבוה. אפשר ללון בבקעת קנאים. המצפור שבתחילת המסלול נותן תצפית נוף היקפית יפהפייה.
המסלול מומלץ להליכה ממערב למזרח.

נושא המסלול

גבי מים, בקע ים המלח

אפיון המסלול

מסלול מדברי צר וארוך המחבר את רמת המדבר עם בקעת ים המלח. הליכה בגיא בהק עם גבי מים.

שימו לב!

המידע המוצג במרחב זה הוא לצרכים פדגוגיים בלבד.

המלצה ללימוד תחומי דעת במסלול

מדע וטכנולוגיה

  • מדעי החומר (כיתה ה')
  • מערכות אקולוגיות – סלעים, קרקעות (כיתה ה')
  • עולם מעשי ידי האדם (כיתה ה')

מדעי הסביבה

  • מערכת אקולוגית מרכיביה ומאפייניה (כיתות י'-י"ב)
  • מעורבות האדם והשפעותיו על המערכת האקולוגית (קיימות) (כיתות י'-י"ב)

גאוגרפיה - אדם וסביבה

  • תבחינים לחלוקת הארץ לאזורים (כיתה ו')

לימודי ארץ ישראל

  • התקופה הפרהיסטורית (כיתות י'-י"ב)
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

בריכת מן, הר כחל ונווה אטי"ב
אזור בארץ: רמת הגולן
תחומי דעת קשורים: גאוגרפיה - אדם וסביבה, מדע וטכנולוגיה
החולה – מסלול ההצפה
אזור בארץ: גליל עליון
תחומי דעת קשורים: גאוגרפיה - אדם וסביבה, לימודי ארץ ישראל, מדע וטכנולוגיה
חניון נחל מערות – מצפה עופר
אזור בארץ: כרמל וסביבתו
תחומי דעת קשורים: ביולוגיה, גאוגרפיה - אדם וסביבה, לימודי ארץ ישראל
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.