חפש ב:

חיי לאור משנתו של יאנוש קורצ'אק

שם המרצה:
יצחק בלפר
קהל יעד:
תלמידים
תחום דעת:
היסטוריה ממלכתי, היסטוריה חמ"ד
שכבות גיל:
ד-ט
שפה:
עברית
חיי לאור משנתו של יאנוש קורצ'אק

תיאור השידור

יצחק בלפר, מן היתומים ששרדו מבית היתומים המפורסם של יאנוש קורצ'אק, מספר על אופיו המיוחד של בית היתומים שבו גדל ועל אישיותם המיוחדת של מנהלי המקום, גיבורים ואנשי חינוך, סטפה וילצ'ינסקה ויאנוש קורצ'אק.

רקע על חייו של יצחק בלפר

האומן יצחק בלפר נולד בוורשה שבפולין בין שתי מלחמות העולם. בגיל שבע הגיע לבית היתומים של יאנוש קורצ'אק בוורשה ונשאר בו עד גיל חמש-עשרה. עם הכיבוש הנאצי נמלט מפולין וברח דרך היערות לרוסיה. אחרי המלחמה חזר לפולין לחפש את משפחתו אך מצא עיר ריקה. בלפר ניסה לעלות לישראל עם ניצולים נוספים בעלייה בלתי חוקית באוניית מעפילים. ואולם בהגיעם ארצה גירשו אותם האנגלים לקפריסין. כששהה במחנות המגורשים למד רישום ופיסול אצל הפסל הנודע זאב בן ארצי ונשבה בקסמה של אומנות הציור והפיסול.

המפגש מתאים לצפייה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. 

תיאור המרצה

יצחק בלפר ז"ל, צייר, אומן, סופר ומרצה לילדים ולנוער על משנתו החינוכית של יאנוש קורצ'אק. כתב ספר ילדים "האיש שידע לאהוב ילדים" ובו סיפורו המופלא של יאנוש קורצ'אק. בלפר למד במכון אבני לאומנות ולעיצוב ואחר כך ייסד וניהל חוגים לציור והיה מרצה לציור באוניברסיטה העממית בתל אביב. יצירותיו הוצגו בתערוכות בארץ ובחו"ל.

בי' בשבט תשפ"א, 23 בינואר 2021, הלך יצחק בלפר לעולמו. 

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.