חפש ב:

יום הזיכרון לשואה ולגבורה, כ"ז בניסן

יום הזיכרון לשואה ולגבורה, כ"ז בניסן

יום הזיכרון לשואה ולגבורה, הוא אחד משני ימי הזיכרון המשמעותיים ביותר שיש בישראל. יום זה מוקדש להתייחדות עם זכר השואה שהמיטו הנאצים ועוזריהם על העם היהודי ועם זכר מעשי הגבורה ומעשי המרד בימים ההם. את היום מציינים מדי שנה בשנה בכ"ז בניסן או בסמוך לתאריך זה.

מטרת היום היא לדאוג לכך שלא נשכח את אחד מהמאורעות המכוננים בתולדות ישראל,

רצח חלקים גדולים מיהדות אירופה, יוון, לוב וצפון אפריקה. במהלך היום אנו זוכרים את הנספים ומספרים את סיפורם של הנספים ושל הניצולים.

"הסטורי של אווה"

חזרה לראש הדף
"הסטורי של אווה"

אילו לילדה בשואה היה אינסטגרם

כשפלשו הנאצים להונגריה בשנת 1944 הייתה אווה היימן נערה בת 13. הדברים שהעסיקו אותה עד אז היו חברתה הטובה ואהבה. כמו נערות רבות בגילה, תיעדה את חייה ומחשבותיה ביומן. עשרות שנים לאחר ששיתפה את סיפורה בדיו, התעוררו תיאוריה לחיים בסיפורי אינסטגרם (סטוריז) ובסרט מקורי פורץ דרך.

יומנה וחייה של אווה היימן נחשפו ביום הזיכרון לשואה ולגבורה 2019 בפרויקט אינסטגרם ראשון מסוגו שיצר היזם הישראלי מתי כוכבי עם בתו מאיה וחברת Stelo Stories – "הסטורי של אווה". באמצעות סטוריז עכשוויים שהועלו לפרופיל אינסטגרם ייעודי שהוקם לזכרה, העניקה אווה הזדמנות מצמררת לחוות את סיפורה האמיתי של נערה יהודייה שחיה בתקופת השואה. בכל שעה במשך 24 שעות עלה לרשת סטורי המספר חלק נוסף בסיפורה של אווה. הסטוריז תיארו תחילה ילדות רגילה של נערה יהודייה בהונגריה ואחר כך את פלישת הנאצים עד המשלוח לאושוויץ. מאות מיליונים ברחבי העולם ליוו את אווה עד לשילוחה למחנה ההשמדה אושוויץ עם סָבָהּ. עמוד האינסטגרם של אווה נותר פעיל, וביום השואה הבין לאומי 2020 עשרות מנהיגי מדינות כתבו לה מסרים נגד אנטישמיות.

הפרויקט המיוחד מבוסס על יומן אישי שהשאירה אחריה אווה. היומן עובד לתסריט והופק עם צוות של כ-400 אנשי הפקה, שחקנים וניצבים ששחזרו את חייה של הנערה. הסרט חולק לסטוריז מצולמים אשר מבוססים על היומן הכתוב ומתארים את האירועים בחודשים האחרונים לחייה – החל מהיכרות עם משפחתה וחברותיה, דרך פלישת הנאצים לעיר מגוריה, החלת חוקי הגזע והטלאי, העקירה מהבית והמעבר לגטו, האלימות ועד לעלייתה לרכבת לאושוויץ.  

מטרת "הסטורי של אווה" היא להציע דרך רלוונטית וחדשנית ללמד ולשמר את זיכרון השואה כיום, בעיקר בקרב צעירים, ובמיוחד בתקופה של אנטישמיות מתגברת ועל רקע מספרם ההולך ומתמעט של ניצולי השואה. ההפקה פורצת הדרך הותאמה במיוחד לצפייה דרך מסכי טלפון ומציעה דרך חדשה להנצחת השואה מתוך חיבור של בני הנוער לזכרה.

מאז עלה לאוויר בשנת 2019 גרף הסרט יותר מ-300 מיליון צפיות ברחבי העולם ושורה של פרסים יוקרתיים, בראשם פרס ה-Webby הנחשב לאוסקר של העולם הדיגיטלי. "הסטורי של אווה" נחשב כיום לפרויקט ההנצחה המצליח ביותר בעולם, והוא הצליח להנגיש את אירועי השואה למאות מיליוני צעירים שקודם לכן לא נחשפו אליהם.

"סיפורה של רבקה ציק" (כיתות ג-ו)

חזרה לראש הדף
"סיפורה של רבקה ציק" (כיתות ג-ו)

הלומדה האינטראקטיבית לוקחת את התלמידים למסע בזמן בהשראת סיפורה של הילדה רבקה ציק ששרדה מן השואה.
המסע מתחיל בילדותה בעיירה לפני מלחמת העולם השנייה, נמשך אל תקופת המלחמה ומסתיים בעלייתה לארץ ישראל.
הלמידה מזמנת חוויה והיכרות עם התחושות, עם המחשבות, עם התחביבים, עם הפחדים ועם דרך התמודדותה של ילדה בתקופה זו.
הלומדה תשולב בתוכנית בית הספר להנחלת זיכרון השואה (בשבילי הזיכרון), בלמידה בכיתה ובלמידה מרחוק.
הלומדה פותחה על ידי "שם ונר" בליווי המקצועי של האגף לחינוך יסודי.

כדי לחוות את הלומדה בצורה מיטבית מומלץ להשתמש במחשב נייח או נייד.

סיפורו של צבי שֶׁפֶּטינסקי (כיתות ז-יב)

חזרה לראש הדף
סיפורו של צבי שפטינסקי (כיתות ז-יב)

התלמידים מוזמנים למסע חווייתי בזמן בהשראת סיפורו של נער בן שש-עשרה, צבי שפטינסקי (כיום שֶׁפט), בן העיר סלונים שבבלארוס אשר נמלט עם הוריו ועם אחותו מן הגטו הבוער לעבר היערות.

היחידה עוסקת בנושא הפרטיזנים היהודים בתקופת השואה. דרך סיפורו של צבי הפרטיזן היא נוגעת בחיים שקדמו למלחמה ומלווה את צבי עד עלייתו לישראל ביום הכרזת המדינה והקמת משפחתו בארץ. באחרית דבר מובאים דברים מפיו של צבי, והוא בן 95. 

הלומדה פותחה בידי עמותת "שם ונר" בליווי מקצועי של מִנהל חברה ונוער.

כדי לחוות את הלומדה בצורה מיטבית מומלץ להשתמש במחשב נייח או נייד.

בשבילי הזיכרון – תכנית חינוכית בנושא השואה, מותאמת לכל שכבות הגיל

חזרה לראש הדף

סיפור שואת העם היהודי הוא אחד מרגעי השפל בתולדות האנושות וראוי לו כי יילמד ויועבר מדור לדור, בבחינת "והגדת לבנך", בכל מקום שבו שואפים לחנך לחברת מופת ערכית, חברה שבה הקבלה והחמלה, הדאגה לאחר, כבודו ושוויון ערכו עומדים כנר לרגליה.

השואה ותודעתה הפכו לחלק בלתי נפרד מן הזהות היהודית, הישראלית והאנושית. תלמידים בארץ, מעצם היותם חלק מהחברה הישראלית, חשופים לנושא השואה מגיל צעיר, והוא מלווה אותם בכל שנות התבגרותם. פעמים רבות החשיפה איננה מבוקרת, ולכן העיסוק בנושא במסגרות החינוכיות יסייע לילדים לעבד את התכנים הלא פשוטים בצורה מיטבית ומחייבת את אנשי החינוך לחשוף את הנושא באופן מבוקר ועל-פי תפיסה גילית.

"לכל שם יש נר"

חזרה לראש הדף

כ- 800,000 תלמידים יסודי ועל יסודי ידליקו נר זיכרון לזכר הנספים בשואה. התלמידים ידליקו את הנר בבית יחד עם ההורים. המיזם חושף את התלמידים לסיפור חייהם של הנספים באמצעות ציון שם הנספים על כל נר, מידע אודותיהם וקוד המפנה לאתר עם פרטים נוספים כדי להבטיח שסיפור חייהם של הנספים ימשיך להישמע. השנה, גיבש המשרד חומר לפעילות חינוכית בתוך המשפחה במטרה להפוך את הטקס למסורת משפחתית בכל בית ישראל.

"להיות עם חופשי בארצנו"

חזרה לראש הדף
"להיות עם חופשי בארצנו"

משפחה שנתלקטה "דבר" 1947 – הספרייה הלאומית
כתבה בעיתון "דבר" המתארת את קורותיהן של משפחות כץ וגרינוואלד. ילדי המשפחות הגיעו לאחר השואה למחנה המעבר לעולים "בית אשל" שעל הכרמל. ילדי משפחת כץ התאחדו עם הוריהם, וילדי משפחת גרינוואלד התאחדו עם אחיהם הבכור. הכתבה מתארת את דרכי ההצלה ואת ההתרגשות של הפגישה המחודשת, לאחר שכל אחד מן הניצולים היה משוכנע כי קרוביו מתו.
החל בשנת 1945 פעל בארץ מדור לחיפוש קרובים, והבקשות שהופנו אליו פורסמו בתקשורת בארץ ובחו"ל. מרבית הפונים היו ניצולי שואה שחיפשו את בני משפחתם או תושבי הארץ שרצו לדעת מי נותר ממשפחותיהם.

מסמכים היסטוריים, סיפורים, פרטי מקור ומערכי שיעור

חזרה לראש הדף

היבטים שונים בנושא יום הזיכרון לשואה ולגבורה
לקט פרסומי מינהל חברה ונוער

שואה וגבורה
השואה​ ומלחמת העולם השנייה מתבטאות במגוון מסמכים היסטוריים מרתקים השמורים בספרייה הלאומית, מסידור תפילה הנושא חותמת נאצית ועד מכתב ההתאבדות של הסופר היהודי-אוסטרי סטפן צווייג.

היישוב העברי במלחמת העולם השנייה
בתקופת מלחמת העולם השנייה ניצב היישוב העברי בארץ ישראל בין מאבק במנדט לבין שיתוף פעולה עם הצבא הבריטי במלחמה בגרמניה הנאצית. חבילת התוכן מציגה את הביטויים השונים של תקופה מורכבת זו ואת עמדתו של היישוב היהודי כלפי המתרחש באירופה.

חסידי אומות עולם
מבחר סיפורים, יד ושם

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.