חפש ב:

יום הזיכרון לשואה ולגבורה, כ"ז בניסן

יום הזיכרון לשואה ולגבורה, כ"ז בניסן

יום הזיכרון לשואה ולגבורה, הוא אחד משני ימי הזיכרון המשמעותיים ביותר שיש בישראל. יום זה מוקדש להתייחדות עם זכר השואה שהמיטו הנאצים ועוזריהם על העם היהודי ועם זכר מעשי הגבורה ומעשי המרד בימים ההם. את היום מציינים מדי שנה בשנה בכ"ז בניסן או בסמוך לתאריך זה.

מטרת היום היא לדאוג לכך שלא נשכח את אחד מהמאורעות המכוננים בתולדות ישראל,

רצח חלקים גדולים מיהדות אירופה, יוון, לוב וצפון אפריקה. במהלך היום אנו זוכרים את הנספים ומספרים את סיפורם של הנספים ושל הניצולים.

בשבילי הזיכרון – תכנית חינוכית בנושא השואה, מותאמת לכל שכבות הגיל

חזרה לראש הדף

סיפור שואת העם היהודי הוא אחד מרגעי השפל בתולדות האנושות וראוי לו כי יילמד ויועבר מדור לדור, בבחינת "והגדת לבנך", בכל מקום שבו שואפים לחנך לחברת מופת ערכית, חברה שבה הקבלה והחמלה, הדאגה לאחר, כבודו ושוויון ערכו עומדים כנר לרגליה.

השואה ותודעתה הפכו לחלק בלתי נפרד מן הזהות היהודית, הישראלית והאנושית. תלמידים בארץ, מעצם היותם חלק מהחברה הישראלית, חשופים לנושא השואה מגיל צעיר, והוא מלווה אותם בכל שנות התבגרותם. פעמים רבות החשיפה איננה מבוקרת, ולכן העיסוק בנושא במסגרות החינוכיות יסייע לילדים לעבד את התכנים הלא פשוטים בצורה מיטבית ומחייבת את אנשי החינוך לחשוף את הנושא באופן מבוקר ועל-פי תפיסה גילית.

רציונל ועקרונות פדגוגיים

לפעילויות וחומרי ההוראה

"לכל שם יש נר"

חזרה לראש הדף

כ- 800,000 תלמידים יסודי ועל יסודי ידליקו נר זיכרון לזכר הנספים בשואה. התלמידים ידליקו את הנר בבית יחד עם ההורים. המיזם חושף את התלמידים לסיפור חייהם של הנספים באמצעות ציון שם הנספים על כל נר, מידע אודותיהם וקוד המפנה לאתר עם פרטים נוספים כדי להבטיח שסיפור חייהם של הנספים ימשיך להישמע. השנה, גיבש המשרד חומר לפעילות חינוכית בתוך המשפחה במטרה להפוך את הטקס למסורת משפחתית בכל בית ישראל.

שם ונר - מערך הפעילות המשפחתית

"להיות עם חופשי בארצנו"

חזרה לראש הדף
"להיות עם חופשי בארצנו"

ילדים מאירופה מגיעים לביה"ס החקלאי אהבה, יומני כרמל, 1939 – הספרייה הלאומית
סרטון זה מתעד ילדים פליטים מאירופה המגיעים לבית הספר החקלאי "אהבה" בקריית ביאליק ונקלטים שם בלימודים ובתעסוקה. מתוך יומני כרמל משנת 1939.

משפחה שנתלקטה "דבר" 1947 – הספרייה הלאומית
כתבה בעיתון "דבר" המתארת את קורותיהן של משפחות כץ וגרינוואלד. ילדי המשפחות הגיעו לאחר השואה למחנה המעבר לעולים "בית אשל" שעל הכרמל. ילדי משפחת כץ התאחדו עם הוריהם, וילדי משפחת גרינוואלד התאחדו עם אחיהם הבכור. הכתבה מתארת את דרכי ההצלה ואת ההתרגשות של הפגישה המחודשת, לאחר שכל אחד מן הניצולים היה משוכנע כי קרוביו מתו.
החל בשנת 1945 פעל בארץ מדור לחיפוש קרובים, והבקשות שהופנו אליו פורסמו בתקשורת בארץ ובחו"ל. מרבית הפונים היו ניצולי שואה שחיפשו את בני משפחתם או תושבי הארץ שרצו לדעת מי נותר ממשפחותיהם.

מסמכים היסטוריים, סיפורים, פרטי מקור ומערכי שיעור

חזרה לראש הדף

היבטים שונים בנושא יום הזיכרון לשואה ולגבורה
לקט פרסומי מינהל חברה ונוער

שואה וגבורה
השואה​ ומלחמת העולם השנייה מתבטאות במגוון מסמכים היסטוריים מרתקים השמורים בספרייה הלאומית, מסידור תפילה הנושא חותמת נאצית ועד מכתב ההתאבדות של הסופר היהודי-אוסטרי סטפן צווייג.

היישוב העברי במלחמת העולם השנייה
בתקופת מלחמת העולם השנייה ניצב היישוב העברי בארץ ישראל בין מאבק במנדט לבין שיתוף פעולה עם הצבא הבריטי במלחמה בגרמניה הנאצית. חבילת התוכן מציגה את הביטויים השונים של תקופה מורכבת זו ואת עמדתו של היישוב היהודי כלפי המתרחש באירופה.

חסידי אומות עולם
מבחר סיפורים, יד ושם

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.