חפש ב:

יהדות מקדוניה הנכחדת והחייאת זכרה

שם המרצה:
ד"ר רחל-שלי לוי-דרומר
קהל יעד:
מורים
תחום דעת:
היסטוריה ממלכתי, היסטוריה חמ"ד
שכבות גיל:
ז-יב
שפה:
עברית
יהדות מקדוניה הנכחדת והחייאת זכרה

תיאור השידור

יהדות מקדוניה, אחת מהקהילות העתיקות באירופה, נכחדה כמעט במלואה בשואה. לאחר השואה נותרו ממנה רק כ-150 שורדים. ההיסטוריה והמורשת של יהדות מקדוניה לא הובאו לתודעת הציבור היהודי והישראלי.
בחלקו הראשון של השידור – תינתן סקירה על ההיסטוריה של הקהילה מהמאה ה-4 לספירה, דרך תקופת גירוש ספרד והאימפריה העות'מאנית ועד גורל הקהילה בשואה והשמדתה בטרבלינקה.
בחלקו השני – יוצג מיזם שיקום בית הקברות היהודי בביטולה שבמקדוניה, בית הקברות העתיק והגדול בבלקן, והחייאת זכרה של הקהילה דרך מיזם זה.

מטרת השידור

להביא לידיעת המורים, התלמידים והציבור בישראל את זכרה ומורשתה היהודית-ציונית של קהילת יהדות מקדוניה שנכחדה מהזיכרון הלאומי.

תיאור המרצה

ד"ר רחל-שלי לוי-דרומר ילידת מקדוניה עוסקת שנים רבות בסיפור ושיקום זכרה של יהדות מקדוניה הנכחדת, בהנצחת אירועי הזיכרון ביד ושם ובמתן הרצאות בבתי ספר ולקהלים שונים.
ד"ר לוי-דרומר, בעלת תואר דוקטור בתחום של ביולוגיה חישובית, מכהנת כמזכירה האקדמית של אוניברסיטת בר-אילן ומקדמת את נושא שיקום בית הקברות במקדוניה יחד עם חוקרים נוספים באוניברסיטה ובשיתוף עם האוניברסיטה של ביטולה במקדוניה ועם שגריר ישראל למקדוניה מר דן אורין.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.