דלג אל

הצהרת נגישות

מאדם לעם: תרבות ומורשת בחמישה מעגלי זהות

לקטלוג הקורסים
תחום דעת:
חינוך
סוג הקורס:
מלווה למידה
מוכר לבגרות:
לא
שפה:
עברית
שכבות גיל:
ט, י, יא, יב
פלטפורמה:
קמפוס IL
משך הקורס:
9 שבועות | 3-2 שעות שבועיות
פותח ע"י:
מכללת סמינר הקיבוצים

תיאור הקורס

מאדם לעם: תרבות ומורשת בחמישה מעגלי זהות
מרצה: ד"ר מורן גאם-הכהן וגיורא אלון

מה הקשר בין חוה ולילית לטיפול הזוגי שלכם?
מי באמת הרג את גוליית?
מה הקשר בין פרשת נזיד העדשים של יעקב ועשיו ל-DNA הלאומי שלנו?
ו... האם אנחנו באמת 'עם סגולה' כפי שסיפרו לנו?
הקורס "מאדם לעם" של מכללת סמינר הקיבוצים יענה לכם על כל השאלות המרתקות האלה ואפילו יפתיע אתכם עם תשובות שלא שמעתם עליהן עד היום... הקורס "מאדם לעם" של מכללת סמינר הקיבוצים עוסק באופן ייחודי בזהות שלנו, יהודים וישראלים, מבעד לסיפוריו המעצבים והמכוננים של המקרא ומכמה נקודות מבט: אישית, לאומית וחינוכית.
זהותנו, בהיותנו ישראלים, יהודים ולא יהודים, היא רכיב מהותי ומשמעותי המשפיע על השקפת עולמנו ועל אורח חיינו, יחידים וחברה כאחד. מצד אחד עלינו לקבל מגוון דעות ואמונות המייחדות כל אחד ואחת מאיתנו, ומצד שני עלינו לטפח תרבות של ערכים הומניסטיים המאפשרת את המגוון הזה.
סיפוריו המעצבים והמכוננים של המקרא הם אבן יסוד בתרבות זאת. הקורס "מאדם לעם" של ד"ר מורן גאם-הכהן, במסגרת לימודי מקרא ותרבות ישראל, עוסק בסיפורים אלו בדרך המשלבת תפיסת עולם ערכית-הומניסטית ותפיסה חינוכית-פדגוגית יצירתית וחדשנית. הקורס עוקב אחר הנרטיב המקראי המספר על הפיכתנו מאדם לעם ובוחן את המשמעות של נרטיב זה ברמה האישית, החברתית והחינוכית כפי שתראו בנושאים שבהם נעסוק:
סיפור בריאת האדם מבעד לזווית האישית שלנו, בני האדם.
סיפור בריאת האישה מבעד לזווית הזוגית והמגדרית שלנו, בהיותנו בעלי מערכות יחסים זוגיות.
סיפורה של משפחת אברהם אבינו מבעד לזווית המשפחתית שלנו, בהיותנו בני משפחה.
האירוע המכונן של יציאת מצרים וגיבושו של עם ישראל מבעד לזווית הלאומית שלנו, בהיותנו פרטים בחברה הישראלית.
סיפור הקרב של דוד וגוליית מבעד לזווית הפוליטית שלנו בשיח הציבורי והבין-אישי.
הקורס עוקב אחר הנרטיב המקראי המספר על הפיכתנו מאדם לעם ובוחן את המשמעות של נרטיב זה ברמה האישית, החברתית והחינוכית כפי שתראו בנושאים שבהם נעסוק:
הלמידה בקורס היא למידה פעילה ורפלקסיבית ומתפתחת בכמה רבדים: ברובד האקדמי – פרשנותו ומחקרו המרתקים והמפתיעים של הטקסט המקראי; ברובד האישי-רפלקסיבי – בחינת מקומו של הטקסט המקראי בעולמכם האישי; ובמישור החינוכי-פדגוגי – בחינת המשמעויות החינוכיות-פדגוגיות של העיסוק בנושאי הקורס על הילדים או תלמידים שלכם, דור העתיד של מדינת ישראל.
כל יחידת לימוד בקורס מכוונת אל מטלה, פעילות או דיון בקהילת הלומדים, שאליה תגיעו דרך הרצאות קצרות ומרתקות, טקסטים ממקורות שונים ומגוונים, אתרי תוכן עשירים, סרטונים מלווים ואפילו שירים אהובים ומוכרים. תהליך הלמידה יאפשר לכם להעמיק את הידע בסיפוריו המכוננים והמעצבים של המקרא, ובהקשרים המעניינים והחשובים שביניהם לבין התנהלות החברה בישראל מבחינה תרבותית ופוליטית, כאן ועכשיו.
הידע והתובנות שתצברו במהלך הקורס יאפשרו דיון עשיר יותר בשאלות של זהות, מגדר ולאום בחברה רב-תרבותית ומגוונת כמו החברה בישראל של היום, ויסייעו לכם בעיצוב זהותכם שלכם וזו של ילדיכם ותלמידיכם בשדה החינוכי.
הקורס נוצר בעבור קהילת המחנכים והמורים בכל תחומי הדעת ורמות ההשכלה, אך מתאים גם לכל מי שמעוניין להעמיק את הידע וההבנה שלו בקשר שבין סיפורי המקרא לבין האתוסים והמיתוסים המכוננים של החברה הישראלית בימינו.

אולי תתעניינו גם ב...

להיות יזם
קורס זה בשיתוף MIT נועד להדריך אנשים בכל גיל ומכל רקע בתהליך של הקמת חברה. הקורס ייתן לתלמידים השראה לחקור את נתיב היזמות שלהם ויעניק להם כלים להתגבר על האתג...
ג'אווה - תכנות בסיסי
קורס זה ייתן לכם בסיס בתחביר ג'אווה, צעד ראשון לקראת היותכם מפתחי ג'אווה מצליחים. תלמדו כיצד מחשבים מקבלים החלטות וכיצד שפת ג'אווה עוקבת אחר מידע דרך משתנים ...
מגפות – הדינמיות של מחלות מידבקות
בקורס זה נחקור את הנושאים העיקריים של הדינמיקה של מחלות זיהומיות, נתמקד במחלות ספציפיות. כמו כן נדון כיצד טלפונים ניידים ומדיה חברתית מחוללים מהפכה במחלות.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.