דלג אל

שפה ואוריינות, גן

חזרה

נושא השיעור: השפה המיוחדת של אורי

מורה:
מיכל ג'ראד
תחום דעת:
שפה ואוריינות
כיתות:
גן
לדוברי שפה:
עברית
קוד שידור:
1_syj9icw5

בשידור נפגוש את הסופר דויד גרוסמן שיקריא את סיפורו "השפה המיוחדת של אורי". הסיפור מספר על פעוט המתחיל לדבר ומשמיט הברות. בעוד שהמבוגרים אינם מבינים אותו, היחיד שיכול לעזור לו הוא אחיו הגדול המציל את המצב. אחר כך נחוד חידוד פונולוגיות, צלילים פותחים וצלילים סוגרים, ונשוחח על שפות שונות. 


תיאור השידור

תחומי דעת נוספים: אומנות - איור

נושאים מתוך תוכנית הלימודים: מכוונות לספר: היכרות עם שפת הספר, הנאה מקריאה והנעה לקריאה; מודעות פונולוגית: זיהוי צלילים במילה; פרגמטיקה

הרחבות:

  • נשחק משחקי צליל פותח וסוגר עם שמות בני המשפחה או החברים
  • נמציא שפה סודית משלנו
  • נקריא סיפורים נוספים של הסופר דויד גרוסמן
  • אפשר להקריא את הסיפור ילדה אחת אמרה מאת מיריק שניר העוסק גם הוא בקושי של המבוגרים להבין ילדה הנמצאת גם היא בשלבים מוקדמים של רכישת השפה.
  • נקודות לשיח:
    הסיפור מזמן שיח על הקשר המיוחד בין אַחָאִים. יכולתו של האח הגדול להבין את שפתו המיוחדת של אורי, לעומת המבוגרים, מדגישה את האמפתיה שלו ואת הקשר ביניהם. אפשר להציע לילדים לספר על הקשרים שלהם עם אחיהם.
    אפשר לבקש מההורים שיספרו מהן המילים הראשונות שאמרו ילדיהם.

 

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.