חפש ב:

נביא - שמואל ב

נביא - שמואל ב

הגמרא במסכת בבא בתרא אומרת: "סדרן של נביאים – יהושע ושופטים, שמואל ומלכים..." כלומר, ישנו רק ספר אחד ושמו שמואל. החלוקה בין שמואל א לשמואל ב אינה מוכרת בחז"ל ואינה חלוקה יהודית. אם כך, פרק א בספרנו ממשיך בדיוק את הפרק האחרון בספר שמואל א עד שצריך לקוראם בנשימה אחת ממש.
לעיתים נדמה שהחלוקה בין שמואל א לשמואל ב גרמה לאיש שנס מן מהמערכה בגלבוע בשלהי שנת הלימודים הקודמת לרוץ כל החופש הגדול כאשר "בגדיו קרועים ואדמה על ראשו" ולהופיע בכיתה רק בתחילת שנת הלימודים הנוכחית.
אם כן, תפקידו של המורה בפתיח הוא להזכיר את הנלמד בספר שמואל א ולקשור לזה את הפרק שלנו. מובן שאם מסיבה כלשהי לא סיימה הכיתה את ספר שמואל א, יש לחזור וללמוד בקווים כלליים את המסגרת של הקרב האחרון של שאול בגלבוע, ואז לעבור לתחילת ספרנו. אפשר להרחיב מעט בתופעה הכללית של חלוקת התנ"ך לפרקים שהתחדשה בימי הביניים, חלוקה שממנה נגזרה גם חצייתם של ספרים "ארוכים" לשני חלקים (שמואל, מלכים, דברי הימים, עזרא ונחמיה). במסורת היהודית ישנם 24 ספרים בתנ"ך ולא 28.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.