חפש ב:

ישעיהו, מלכים ב

ישעיהו, מלכים ב

בספר מלכים ב' ובספר ישעיהו מתוארים ימיה האחרונים של מלכות ישראל ערב הכיבוש האשורי והתמודדותם של מלכי יהודה עם הלחץ האשורי בתקופתם. ישעיהו הנביא מתנבא ליושבי יהודה וירושלים ומעמיד אותם על הסכנה המרחפת עליהם מן האימפריה האשורית. הוא מוכיח אותם על כפיות הטובה שלהם כלפי הקב"ה ועל מעשי העוול שהם עושים. לצד זה הוא מציג את החזון הגדול של התנ"ך לימות המשיח – את חזון השלום העולמי, את ההכרה של האומות בתפקיד המרכזי של עם ישראל, את חזון משיח בן דוד ואת פעילותו לתיקון העולם.

מלכים (כספר העומד בפני עצמו – כיתה י' על פי תוכנית הלימודים החדשה)
ספרי מלכים פותחים בימיו של שלמה המלך, בונה המקדש, ומסיימים בצדקיהו מלך יהודה שבימיו נחרב המקדש. הם מתארים תקופה ארוכה של יותר מארבע מאות שנה שיש בה נקודות מפנה רבות. הראשונה והמשמעותית ביותר היא פילוג הממלכה המאוחדת בימיו של רחבעם בן שלמה לשתי ממלכות – ישראל ויהודה. מערכות היחסים בין הממלכות עברו טלטלות רבות שקצתן קשורות ללחץ החיצוני הביטחוני, הלחץ מצד הארמים ומאוחר יותר מצד האשורים. הלחץ האשורי החליש את מלכות ישראל עד להחרבתה ולהגליית עשרת השבטים; הלחץ הבבלי הוביל לחורבן מלכות יהודה והמקדש ולהגליית תושביה, בעיקר לבבל.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

הוראת פרקי מלכים ב כרקע לנבואות ישעיהו

הוראת פרקי מלכים כרקע לנבואות ישעיהו
ישעיהו

שימו לב! הוראת ספר ישעיהו בשנת הלימודים תשפ״ב - פרקי החובה - 3 יח״ל: א, ב (פסוקים א-ד), ה (א-ז), יא, נח, מ (א-יא) 5 יח״ל: א, ב, ה (א-ז), יא, נח, מ. ישעיהו מורחב - פרקים ו, ז, י, נד.

פרק א: הנביא מוכיח את ההנהגה ואת העם כולו על שעבודת ה' במקדש מנותקת מעבודת ה' במצוות שבין אדם לחברו, וירושלים מלאה עוולה מִרמס ושפיכות דמים.
Word | Pdf

פרק ב: בפרק זה שלוש חטיבות: חזון אחרית הימים, תוכחה על הגאים, נבואה על יום ה'.
Word | Pdf

פרק ה: בפרק שלוש יחידות: משל הכרם, שרשרת נבואות "הוי" והעונש-נבואה על בואו של האויב.
Word | Pdf

פרק ו: הנביא צופה בכבוד ה', מתנדב להיות שליח ה' ולפי מקצת מן הדעות אף מתמנה לתפקידו.
Word | Pdf

פרק ז, פס' יח-כה – רשות: המלך אחז חושש מהברית בין ארם לישראל. העם רוצה לבקש עזרה ממלך אשור. הפרק עוסק בנבואה לאחז ובה קריאה לבטוח בה' ולא לפנות לעזרת אשור.
Word | Pdf

פרק י-יא: נפילת ממלכת אשור בעקבות גאוותה ועלייתה המחודשת של מלכות בית דוד הנאמנה לקב"ה.
Word | Pdf

פרק לה: פרק לה מתאר בצבעים עזים ומרהיבים את תמונת הגאולה שבשיאה מסעם של הגולים אל ציון.
Word | Pdf

פרק מ
Word | Pdf

פרק נח: הנביא מבקר את קיום הצום בדרך המביאה להרעת היחסים בין אדם לחברו. הצום והתפילות יתקבלו כאשר ילוו בחסד ובהיפתחות לאחר.
Word | Pdf

חזרה לראש הדף

הוראת ישעיהו לעולים חדשים

הוראת ישעיהו לעולים חדשים
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.