דלג אל

שיתוף פעולה בין האקדמיה לתלמידי ביולוגיה בתיכון

חזרה
שיתוף פעולה בין האקדמיה לתלמידי ביולוגיה בתיכון

שיתופי פעולה בין האקדמיה לתלמידי ביולוגיה בבית הספר התיכון מעוררים סקרנות מדעית בקרב התלמידים ומקדמים את החקר המדעי בקרבם. נוסף על העניין והאתגר בתחומים שמחוץ לתוכנית הלימודים, הם מעודדים את התלמידים לבחור במקצועות מדעיים וטכנולוגיים בהמשך דרכם ומקדמים יוזמות בתחומי קיימות. שיתוף הפעולה מתבטא בתחומים רבים: הנחיית עבודות גמר בידי חוקרים, השתתפות תלמידים בכנסים אקדמיים, השתתפות תלמידים במחקרים (מדע אזרחי ולא רק), השתתפות בתחרויות שונות בהובלת אוניברסיטאות ומכוני מחקר אקדמיים, ביקורים של תלמידים במוסדות אלו ועוד.

אילנית (FISEB) – איגוד האגודות הישראליות לביולוגיה ניסויית

חזרה לראש הדף

מטרת האיגוד לעודד שיתוף פעולה בין מדענים מאוניברסיטאות, ממכוני מחקר ומבתי חולים מתחומי דעת שונים בביולוגיה לשם קידום המדע. לאילנית שותפות שלושים ושמונה אגודות מחקר בארץ. אחת לשלוש שנים מתקיים כנס באילת המציג את חזית המחקר בארץ. הכנס משותף לחוקרים ולסטודנטים לתארים שונים ומסמל את שיא שיתוף הפעולה. בכנסים האחרונים שולב מושב חינוכי להצגת שיתוף הפעולה בין האקדמיה לתלמידי ביולוגיה בתיכון.

שיתוף תלמידים בכנסים מדעיים

חזרה לראש הדף

המכון למחקר רפואי ישראל-קנדה IMRIC מאגד בתוכו את כל החוקרים הפרה-קליניים שבבית הספר לרפואה בפקולטה לרפואה שבאוניברסיטה העברית בירושלים. המכון נוסד בשנת 2008, ונעשה בו מחקר בסיסי ויישומי במגוון תחומים בביו-רפואה. הוא שואף להיות אחד המרכזים החדשניים והמובילים בעולם בתחום המחקר הביו-רפואי. המכון עוסק ביישום ובהפצה של ידע באמצעות חינוך של מדענים צעירים, פרסום מחקרים בעיתונות הבין-לאומית מן השורה הראשונה, בד בבד עם שיתוף פעולה הדוק עם מרכזי מחקר בישראל ובעולם.

מטרות העמותה לקדם, לעודד ולהפיץ את מדע הזואולוגיה בישראל לענפיו השונים, מהרמה הביוכימית והמיקרוסקופית ועד לרמה ההתנהגותית והאקולוגית של בעלי החיים בסביבתם הטבעית. לשם כך החברה מאגדת זואולוגים בישראל, חובבים, מורים ואנשי אקדמיה ומארגנת כנסים, ימי עיון וסיורים מדעיים.

כנסי העמותה לזואולוגיה משנים קודמות

ימי שיא בביולוגיה מדענים פוגשים תלמידים

חזרה לראש הדף
חזרה לראש הדף

מדע אזרחי

מדע אזרחי

יתרונם של מחקרי מדע אזרחי הוא בתרומתם הן למדע הן לאזרחים. המדענים זוכים לעזרה באיסוף נתונים או בניתוחם. האזרחים זוכים להשתתף באופן פעיל במחקר, לתרום למדע, ללמוד נושאים חדשים ולהצטרף למעגל החברתי של העוסקים במדע. באתר חומרי למידה בביולוגיה, קישורים לאתרים, פעילויות להוראה ושילוב תלמידים במחקר בנושאי מדע אזרחי.

חזרה לראש הדף

עבודות גמר בביולוגיה

עבודות גמר בביולוגיה

עבודת הגמר בביולוגיה היא עבודת מחקרית שאותה מכינים תלמידים המבקשים להרחיב ולהעמיק את ידיעותיהם בתחום מדעי זה ולהתנסות בתהליכי המחקר האופייניים לתחום. הכנת העבודה מאפשרת לתלמידים לעשות מחקר, בהנחייתם של מנחים אקדמיים שהם חוקרים מומחים לנושא ולתחום – מתוך קיום קשר וזיקה למחקר האקדמי המתקדם, ובכלל זה קיום קשר הדוק עם החוקר/ת ו/או צוות חוקרים, הכרת דרכי עבודתם, התוודעות אל העולם המדעי-מחקרי ותהליכי הלימוד והעבודה המקובלים בו. מתוך התנסות עצמית, התלמידים רוכשים מיומנויות חשיבה ומיומנויות אחרות הנדרשות בעבודה מחקרית. הכנת העבודה תהיה במוסד אקדמי ו/או מוסד מחקרי (אוניברסיטה, מכוני מחקר, מעבדות בבתי חולים) המאפשרים תנאים מתאימים למחקר.

חזרה לראש הדף

קורסי MOOC בביולוגיה

קורסי MOOC בביולוגיה

Massive Open Online Course) MOOC) הוא קורס המתנהל בסביבה מקוונת, פתוחה ורבת משתתפים. תלמידים בליווי מוריהם נרשמים לקורס אקדמי בלמידה מרחוק. בישראל הצטרפו למיזם זה מוסדות אקדמיים ובכללם האוניברסיטה העברית בירושלים, הטכניון, האוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת תל אביב. בביולוגיה אפשר לשלב במסגרת הלמידה את הקורסים: "להבין צמחים, צמח – מה הוא יודע", "וירוסים – איך מנצחים אותם", "רבייה מינית ממולקולות ועד פילים" ו"המוח – המכונה המופלאה מכולן".

חזרה לראש הדף

ביוחקר ברשת

ביוחקר ברשת

התוכנית 'ביוחקר ברשת' היא תוכנית ייחודית המשלבת עבודת חקר מעשית שיתופית בסביבה דיגיטלית. התוכנית שמה דגש על פיתוח כישורי התלמיד, על הבנה וביצוע של תהליכי חקר, מיומנויות המאה ה-21 ובהן תקשורת ושיתופיות בין קבוצות של תלמידים החוקרים נושא משותף בארץ או בעולם, למידה בסביבה דיגיטלית בפורטל ייעודי, חשיבה ביקורתית ופתרון בעיות, יצירתיות וחדשנות, אוריינות מידע, אוריינות דיגיטלית ויכולות לומד עצמאי. במסגרת האפשרויות לביוחקר ברשת קיימת גם אפשרות של שיתוף פעולה עם חוקרים מהאקדמיה, ומוסדות מחקר במסגרת זו התלמידים נחשפים לחוויה מעשירה, מלמדת , מעמיקה ושיתופית עם חוקרים והכרות עם מחקר עכשווי ברמה גבוהה המתקיים במוסדות אלו.

דוגמאות לתוצרי ביוחקר ברשת בשיתוף פעולה עם חוקרים

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.