דלג אל

הצהרת נגישות

זמן קולנוע ומדיה- גיליון 13 יוני 2023

חזרה
זמן קולנוע ומדיה – גיליון 13 יוני 2023

הנה בא הקיץ וכולם בים..
והנה מסתיימת לה השנה. נדמה כאילו רק אתמול התלבטנו בטקסט לבגרות, במיקוד, קבענו תאריכים לכנסים ובנינו תכניות למפגשים.
רגע לפני הקיץ, חשוב לי לציין ולברך את טלי ואקנין, מתיכון בית אקשטיין – אופקים, אשר זכתה לתואר מורה מצטיינת במחוז דרום בחינוך המיוחד. טלי הקימה מגמת תקשורת בהתמחות צילום סטילס בבית הספר. המנהלת אביה אזולאי: "אנו כבית הספר מאוד מרוצים מהקמת המגמה והיחס האישי לכל תלמיד והתוצרים המדויקים שנוגעים רגשית לכל תלמיד".
והנה עוד רגע השתלמות קיץ שלומי מעבר לפינה. אני שמחה לבשר כי ההשתלמות השנה תתרכז כולה בכם מורי התקשורת והקולנוע, בחוויות ובאתגרים שלכם השנה. ניתן לכם מקום להחליף חוויות, הישגים, רעיונות וחכמת המונים.
אנחנו בפיקוח מבינים כי אתם יודעים הכי טוב מה אתם צריכים, איפה אתם מצליחים, מה מעניין ומרתק אתכם, ממה אתם שואבים השראה. אז הבאנו את טובי המוחות שיאירו את שלושת ימי ההשתלמות התקשורת והקולנוע. שי שקד שיפתיע במקוריות בנושאי תרבות ובתחומים מהם עשויים שיעורי התקשורת, מיכל אהרונסון שליוותה חממת יוצרות דוקומנטריות עם קרן גשר, אלדד בוגנים שהוביל מורים יוצרים בקולנוע ותיאטרון ולא מפסיק לפתח אפליקציות שיקלו על חיינו כמורים להפקה. אתי פרנקו ואלה מוראדי מובילות הקהילות שידגימו פרקטיקות של הנחייה מיטבית וקפה דילמה.
מפיקה מ"מכאן" שתספר על העונה החדשה של "מקיף מילאנו" ועל הפסיכולוגיה של עיסוק בגבולות בסדרות ילדים וכמובן איתי קן-תור ליאת קפלן חני ינאי גלין רולה נאסייר המדריכים שיובילו את ההשתלמות הזו.
נגה לי פיש וערן ליבני אשר על הבינה המלאכותית ואיך אפשר בלי מספר הסיפורים האולטימטיבי - רון אפטר שינעים לנו מסיפורי השיכונים בקולנוע. לקינוח יגיע ברק היימן ואותו כבר לא צריך להציג.
הולך להיות גרנד פינלה לשנה הזו. לא כדאי לכם להפסיד נתראה בשלומי ושוב בסוף החופשה לקראת תשפ"ד. תאגרו כוחות. מבטיחים שנה מרתקת יותר. תמיד יותר. וכמו שאתם יודעים מחשבה יוצרת מציאות.
נפגש שוב בתאריך 29.8.2023 למפגש מורות ומורים, רכזות ורכזים לקראת שנת הלימודים. פרטים בהמשך. מחכים לכם, צוות הפיקוח.
תחזיקו חזק.
אוהבת תמיד,
איבנה

חזרה לראש הדף

כנס תקשורת עשירי לחברה ערבית

כנס תקשורת עשירי לחברה ערבית

כנס התקשורת העשירי לנוער בחברה הערבית התקיים ב 17.5.2023 במכללה האקדמית כנרת, עם נוכחות של כ 200 תלמידים ומורים מכל רחבי הארץ. הכנס עסק השנה במונדיאל קטאר ובחן סוגיות כמו התרבות הערבית כאירוע מדיה, נושא גלובלי אך עם הקשרים לוקאלים המתחברים ישירות לעולמם של התלמידים, חברי הפאנל היו אנשי מקצוע מהחברה הערבית, איש התקשורת נביל סלאמה שדרן ברדיו אלשמס, לצד אדהם חביבאללה כתב ומגיש חדשות ב i24news, השחקן הכדורגל ביראם כיאל, העיתונאית מייסון זועבי מטעם מרכז אעלאם, ואפנאן כנאענה חוקרת שפה ותקשורת. בנוסף התקיימו סדנאות מרתקות ומגוונות כמו סדנת איפור קולנועי, סדנת רדיו ואולפן, סדנאות צילום ודוקו וסדנה על עולם הדיגיטל. בחלקו השני של הכנס, התקיימה תחרות סרטי תלמידים, סרטים דוקומנטריים שהופקו במסגרת פרויקט גמר במגמות: במקום הראשון זכה בית ספר אלראזי אום אלפחם עם סרט על קבוצת כדורגל נשים באום אלפחם, במקום השני זכה בית ספר אלנהדה עתיד כפר קרע, עם סרט על פועל פלסטיני מהגדה המערבית. במקום השלישי בית ספר אפסקופי קטולי שפרעם בסרט על בחורה צעירה שמנהלת את בית העסק של אבא שלה אחרי שנפטר. הכנס היה חוויה מרגשת, משמעותית ומעצבת הן לתלמידים המשתתפים והן לזוכים.

רולא נסיר, מדריכה תקשורת בחברה הערבית

חזרה לראש הדף

כנס האגודה הישראלית לתקשורת

כנס האגודה הישראלית לתקשורת

כנס האגודה הישראלית לתקשורת עמד בסימן 25 שנה והתקיים באקדמית עמק יזרעאל. תכנית הכנס הענפה אפשרה לכל אחד למצוא את מקומו ולהתחבר לתכנים החדשים בתקשורת. מייצוגי גילנות ובינה מלאכותית, ייצוגי להטב"קים בקיבוץ וכמובן מגדר ותקשורת, חרדים ותקשורת, רשתות חברתיות ותקשורת ושיווק. פורום אוריינות מדיה במכון מופ"ת הציג ארבעה נושאים מרתקים אותם ייצגו: מכללת אורנים וד"ר מאיה מזור טרגרמן, המכללה האקדמית ספיר וד"ר אלה בן עטר, מכללת הרצוג ד"ר אדם צחי ושי וולדמן ומכללת גורדון בהובלת ד"ר ארנת טורין ואנוכי.

איבנה רטנר, מפמ"ר קולנוע ומדיה

חזרה לראש הדף

תחרות הסרטים דוקצעיר בתוך פסטיבל דוקאביב

תחרות הסרטים דוקצעיר בתוך פסטיבל דוקאביב

זו השנה ה-23 של שיתוף הפעולה עם פסטיבל דוקאביב – בסימנטק תל אביב. לדוקצעיר הוגשו עשרות סרטים מהם נבחרו שמונה, אשר הוצגו במסגרת הפסטיבל. צוות השופטים שהורכב מיוקי בן שאול, טל מיכאל ושי עמית. לאחר הקרנות הסרטים זכו התלמידים לסדנה חוויתית עם היוצרת מורן נכר בנושא סדרות רשת. בפרס הראשון זכה הסרט "קוצים בדרך של געגועים" מבית הספר אלנהדה, כפר קרע. הסרט מספר את סיפורו של עמאר, פועל פלסטיני מטולכרם והמסע היומי שהוא עושה כדי להגיע לעבודה בישראל דרך כפר סאלם הסמוך למקום העבודה שלו. מסע שמתרחש במציאות פוליטית וביטחונית מורכבת.
מנימוקי השופטים: סיפורו האישי של עמאר, פועל ערבי מטול-כארם, שנאלץ יום יום לחצות את גדר המערכת, דרך פירצה בכדי לעבוד ולפרנס את משפחתו. עמאר מגולל את סיפורו בפשטות ישירה ו"יבשה" ומתאר את השגרה היומית שנעה בין הגעגועים למשפחתו, לבין הצורך להתפרנס ולחיות. מסמך שגם אם הוא מוכר וידוע, הוא עדיין מטריד וקשה לעיכול. "קוצים" נותן הצצה מקרוב על חיים, שהם כל כך רחוקים מאיתנו, אבל גם כל כך קרובים. מציאות עגומה של חיים אחרים, במבט יוצא דופן.
במקום השני זכה הסרט "שהחיינו והענו לזמן הזה" מבית הספר אורט יצחק רבין, גן יבנה.
במקום השלישי זכה הסרט "אביב" מבית הספר הרטוב, צרעה.
צוות השופטים והפסטיבל התרשם עמוקות מאיכות הסרטים .
נתראה בפסטיבלים הבאים.

איתי קן תור, מדריך ראשי להפקות סרטים

חזרה לראש הדף

מפגש מורי השתלמות חינוך מיוחד בתיכון "מוזות" יפו

מפגש מורי השתלמות חינוך מיוחד בתיכון "מוזות" יפו

במסגרת השתלמות למורי קולנוע ותקשורת המלמדים כיתות חינוך מיוחד, הייתה לנו הזכות לבקר בבית הספר "מוזות" ביפו למפגש מסכם.
"מוזות" הוא תיכון לאומנויות הנמצא בלב יפו העתיקה, אליו מגיעים בני נוער שנשרו ממסגרות בעקבות משברי חיים.
פגשנו את מורי המגמה ואת מיכל אהרונסון הרכזת. המורים הציגו עבודות של התלמידים ושיתפו בתהליכי העבודה המורכבים עמם. המפגש זימן שיח פורה על הגבול בין תמיכה והכלה של מצוקות וקשיים העולים בסרטים ובהתנהגות של התלמידים אל מול הצבת גבולות, מורכבות שקיימת בקרב מורים רבים.
את ההשתלמות ריכזו וליוו ליאת קפלן וחני ינאי גלין.

ליאת קפלן - מדריכת קולנוע
חני גלין ינאי - מדריכת תקשורת

חזרה לראש הדף

תוכנית רדיו - תיכון אשל הנשיא

תוכנית רדיו - תיכון אשל הנשיא

תלמידת כיתה יא, במגמת תקשורת והתמחות מרדיו בתיכון אשל הנשיא במועצה אזורית מרחבים, שאני גם מחנך אותה הכינה פרויקט מיני בגרות על התמודדות עם טראומה במשפחה. הבחירה הגיעה מהמקום האישי וההתמודדות שהיא עוברת בחודשים האחרונים.
לאמא שלה גילו מחלה סופנית והיא בהוספיס בית.
בתוכנית, התלמידה ראיינה, בראיון מרכזי את צופית גרנט שהתמודדה עם טראומה אישית ומלווה בתוכנית אבודים משפחות ויחידים שעברו משברים וטראומות. כמו כן ראיינה את אילון משה שאיבד את אביו בתאונה טרגית בכביש 6 ואמא לצוערת שנספתה באסון הכרמל.
בסיום התוכנית היא מקריאה קטע מצמרר שכתבה על התמודדות עם טראומה.
מוזמנים להקשיב ולהבין שוב את כוחו של הרדיו.

דוד נחל - מורה לרדיו, אשל הנשיא

חזרה לראש הדף

כנס יוזמה וחקר - ל"ג בעומר

כנס יוזמה וחקר - ל"ג בעומר

כנס יוזמה וחדר של הפיקוח התקיים, זו השנה השלישית, במרחב המקוון. בכנס השתתפו מיטב המורות והמורים אשר הציגו יוזמות חדשות מהשטח. למרות ימים מתוחים מאוד הצלחנו לספר מעת שגרה מבורכת. לפניכם מרחב הכנס ובו הקלטות המפגשים המרתקים. צפייה נעימה.

נגה לי פיש, מדריכה באגף אומנויות

חזרה לראש הדף

מפגש סיום קהילות מורים - מכללת ספיר

מפגש סיום קהילות מורים - מכללת ספיר

בתאריך 29.5.2023 התקיים במוז"א תל אביב, כנס של קהילות מורים לאומנויות: קולנוע ומדיה, מחול, תיאטרון, מוסיקה, אומנות חזותית, בשיתוף מכללת ספיר ואגף אמנויות במשרד החינוך. בכנס נפגשו קהילות קולנוע ומדיה, 7 במספר לאחר שנה של עבודה משותפת שהתבצעה רובה מרחוק. זו היתה הזדמנות נפלאה להיפגש ולשמוע את סיפורן של הקהילות. את תחום הדעת קולנוע ומדיה ייצגו בכבוד רב מנחות קהילת המורים לתקשורת בחברה הערבית רולא נסיר ומאי מחאג'נה אשר הציגו בהרצאת טד את עשייתן במסגרת פעילות הקהילה בשנת הלימודים הנוכחית. שתי המנחות דיברו על האתגרים המלווים את עבודת הקהילה, לצד ההצלחות שחוו לאורך הדרך יחד עם חברי הקהילה. אלה מוראדי מדריכה ומנחה בקהילת קולנוע שיתפה: "הייתה אווירה מחשמלת, מיני חתונה טרנדית מלאה בחידושים, יצירתיות, אנשים חשובים, אוכל טוב ואהבה. כך זה כשנותנים לאמנים ליצור. אין עליכם צוות קמל"ד". רווית קרר מנחת קהילה: "היה אירוע מקסים, שמח, מושקע, מלא באנרגיות ובכוונות טובות ובעיקר אירוע שמוכיח ומעודד עשייה יצירתית וחשובה"

אתי פרנקו, מדריכת חט"ב ומובילת קהילת דרום

חזרה לראש הדף

קול קורא אומנויות – קולנוע ותקשורת יסודי

קול קורא אומנויות – קולנוע ותקשורת יסודי

קול קורא אומנויות, מאפשר למורים ומורות ביסודי, לקבל ממשרד החינוך 5 ש״ש, אשר מיועדות לתחום האומנות בו הגישו את הבקשה. לפניכם מצגת סיכום פעילות, שנת תשפ"ג מבתי ספר יסודים המשתתפים בקול קורא, מכל רחבי הארץ. מוזמנים לצפות, להתרשם ולקבל השראה.

לילך אגמון, מדריכת יסודי

חזרה לראש הדף

פסטיבל קולנוע דרום

פסטיבל קולנוע דרום

פסטיבל קולנוע דרום תשפ"ג ליצירה צעירה 2 יוצא לדרך!
אם בית ספרכם נמצא מרחב שבין העיר רחובות לאילת ויש לכם במגמת קולנוע או תקשורת סרט שבלט מכולם, אל תשאירו אותו לעצמכם. שלחו אותו לפסטיבל דרום.
אירוע הפסטיבל יתקיים בתאריך 19.11.2023 יום ראשון בסינמטק שדרות.
ניתן להגיש עד 2 יצירות שנוצרו בין השנים 2022-2023 תשפ"ב- תשפ"ג
מועד ההרשמה עד לתאריך 1.8.2023
דמי השתתפות: 60 ש"ח לבית ספר
במה ליצירה הצעירה - זו שליחות!

אתי פרנקו, מדריכת חט"ב ומובילת קהילת דרום

חזרה לראש הדף

יצירה צעירה בחטיבת ביניים

יצירה צעירה בחטיבת ביניים

ערב יוצא דופן של יצירה צעירה בחטיבת הביניים אורט מרים ילן שטקליס - נתניה.
חטיבת שטקליס לוקחת חלק בקול קורא לעידוד אומנויות בחטיבת הביניים.
לימור אוזן, מובילת מסלול תקשורת ומדיה בשטקליס, שקדה יחד עם הצוות המסור, על ערב אוסקר בו הוצגו 18 יצירות דוקומנטאריות ועלילתיות של תלמידי מסלול תקשורת בכל שכבות הגיל ז-ט.
לימור: "היה ערב מרשים, מרגש, מרתק מלא בכישרון ויצירה. התלמידים הציגו תוצרים שעבדו עליהם במשך חודשים".
תודה לצוות המגמה: אורי דומב, צחי בן ארי על עבודה מקצועית ואיכותית.

אתי פרנקו, מדריכת חט"ב ומובילת קהילת דרום

חזרה לראש הדף

תערוכת "בין אדם לים" תשפ"ג

תערוכת "בין אדם לים" תשפ"ג

תערוכת "בין אדם לים" נפתחה באקדמית גורדון, חיפה, בנוכחות קהילת תלמידים, מורים, מנהלים והורים בתאריך 1.6.2023. לצד צילומי סטודנטים בחוג לתקשורת, הוצגו בתערוכה 18 צילומים של 18 תלמידות ותלמידים מכל רחבי הארץ - ממגמות סטילס בתיכון ואף מבית ספר יסודי אחד ומיוחד. צילומי התלמידים הוצגו בכבוד רב וזכו לתגובות מרגשות של הצופים השונים (חלקם משוחדים כמובן אך נרגשים לא פחות..).
הזוכים בתחרות הם:
מקום 3 - רועי מעוז - אנקורי ראשון לציון,
מקום שני - ג'ייק קליין מבית אקשטיין עציון - פרדס חנה,
ובמקום הראשון זכתה עמית זיתוני מתיכון מרום רמת השרון.
בפרס מיוחד של בחירת ראשת החוג לתקשורת זכו שני צילומים מיוחדים שצילמו התלמידים - רפאל בזרי ושניר בן אברהם ויונתן רגב תלמידי בית ספר יסודי בית אקשטיין בית ינאי!!!! כלל הזוכים זכו במתנות יקרות ערך ובכבוד רב.
כמה התרגשות ואנרגיות טובות היו לכולנו עם הצעירים המוכשרים הללו. התערוכה תוצג במשך שבועיים ועד לתאריך 15.6.
כל הכבוד למורות ולמורים שליוו את התלמידות והתלמידים.

נעמה כהן אשכנזי - מדריכה ארצית לצילום

חזרה לראש הדף

זוכי תחרות "תמונה בזמן"

זוכי תחרות "תמונה בזמן"

במהלך שנת הלימודים תשפ"ג יצרו תלמידות ותלמידים רבים, יצירה מקורית וחדשה אשר מקורות ההשראה שלה היו סיפורים היסטוריות ויצירות מהעבר. יצירות וידאו, פודקאסטים וצילום, נשלחו למארגני התחרות ואנו שמחים לבשר על הזוכים לשנה זו. תודה לכל המשתתפים ובעיקר לקרן אברהם כדר על ליווי, תמיכה ועידו יצירה צעירה ערכית ומיוחדת.

נעמה כהן אשכנזי - מדריכה ארצית לצילום

אולי תתעניינו גם ב...

זמן קולנוע ומדיה – גיליון 15 אפריל 2024
זמן קולנוע ומדיה הוא ניוזלטר של הפיקוח על לימודי קולנוע ומדיה במשרד החינוך, המתפרסם בשלושה מועדים במהלך שנת הלימודים. לפניכם מהדורת אביב העוסקת בחידושים, ביו...
תחרויות ופסטיבלים בקולנוע ומדיה
אירועי הפיקוח על הקולנוע והמדיה, תחרויות ופסטיבלים מוצגים על פי מועד התרחשותם לפי לוח השנה.
זמן קולנוע ומדיה – גיליון 14 דצמבר 2023
זמן קולנוע ומדיה הוא ניוזלטר של הפיקוח על לימודי קולנוע ומדיה במשרד החינוך, המתפרסם בשלושה מועדים במהלך שנת הלימודים. לפניכם מהדורת חורף העוסקת במלחמת "חרבות...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.