דלג אל

החיים בעולם משתנה

החיים בעולם משתנה

עולם דינמי ומִשתנה תכופות בזכות הידע המדעי והטכנולוגי שנאגר עם השנים, בפרט בשנים האחרונות. זהו עידן המתאפיין בפיתוח של אמצעים טכנולוגיים משוכללים ושל המצאות וחידושים רבים שהשפעתם ניכרת על חיינו. תהליכי שינוי שמקורם ברצון האדם להתקדם ולהתפתח קרויים "תהליכי פיתוח".

בני האדם התקדמו בתחומים רבים בזכות תהליכי פיתוח נרחבים. כיום רמת החיים של רוב בני האדם גבוהה יותר, המזון טוב יותר ומגוון יותר ותוחלת החיים ארוכה יותר. השינויים המתחוללים בעולם מותירים את רישומם גם על הנופים הטבעיים של כדור הארץ ומשנים אותם לבלי הכר. בני האדם מקימים יישובים חדשים ועושים להרחבת יישובים קיימים, עד כי קצתם מגיעים לממדי ענק; הם סוללים כבישים ובונים מחלפים, מקימים סכרים ומאגרי מים; בני האדם מפתחים שטחי חקלאות, אזורי תעשייה ואזורי תיירות; הם פורסים קווי חשמל, מניחים צינורות מים, פותחים דרכי תחבורה חדשות וקווי תקשורת. כך האדם טובע את חותמו בסביבה הטבעית, וכך הוא משנה אותה. הנוף האנושי הולך וגדל ונוגס בשטחם של הנופים הטבעיים.

לפני כמאתיים שנה התחוללו שינויים מעטים בעולם, גם קצב השינויים היה איטי. האוכלוסייה בכדור הארץ הייתה די קטנה, ובני האדם עשו שינויים מעטים במרחב. לכן לא הייתה לאדם השפעה של ממש על הנוף הטבעי בכדור הארץ, ומי ששלט במרחב היו הנופים הטבעיים. ואולם בדורות האחרונים גידול האוכלוסין בעולם בד בבד עם הפיתוחים הטכנולוגיים המואצים הגבירו משמעותית את התערבות האדם בנוף הטבעי. המרחב אינו כתמול שלשום, ונראים בו יותר נופים מעשה ידי אדם. את תהליכי השינוי חולקים מיליארדי תושבי העולם, ואט אט הופך אורח חייהם דומה זה לזה. תופעה זו מכונה "כפר גלובלי" או "כפר עולמי". הכול יודעים בזמן אמת על יחסים בין מדינות; צופים באותן סדרות טלוויזיה; מאזינים לאותה מוזיקה; רואים את אותם משחקי ספורט; קונים מוצרים ברשתות בין לאומיות ומודעים לצו האופנה; דרך הרשתות החברתיות והאינטרנט יוצרים קשרים ושומרים עליהם וכמובן משתפים מידע בקלות. אף שיש דמיון ואחידות, עדיין ניכרים הבדלים ממקום למקום בנופים אנושיים ובנופים טבעיים. תושבי כדור הארץ נמנים עם תרבויות שונות, מדברים בשפות שונות ויש להם רקע היסטורי משלהם. מטבע הדברים אפשר למצוא עשירים ועניים, אנשים המתגוררים בערים ובכפרים, במדינה מפותחת ובמדינה שרמת הפיתוח בה נמוכה.

יצוין כי לתהליכי פיתוח נרחבים יש השפעות שליליות על הסביבה ועל החברה: זיהום האוויר והמים עולה, משאבי טבע רבים הולכים ומתכלים, בעלי חיים וצמחים הולכים ונכחדים ומתרחב הפער בין אזורים ובין אוכלוסיות. משום כך על בני האדם לשקול היטב קודם שהם עושים שינויים במרחב ולדאוג להפחית ככל האפשר את ההשפעות השליליות שעשויות להתלוות אליהם.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

סרטונים

אוכל הולך ונעלם
אוכל הולך ונעלם
מאני טיים פרק 7: גלובליזציה
מאני טיים פרק 7: גלובליזציה
גלובליזציה אתגר או הזדמנות
גלובליזציה אתגר או הזדמנות
גלובליזציה, מבט גאוגרפי
גלובליזציה, מבט גאוגרפי
גלובליזציה ותרבות
גלובליזציה ותרבות
גלובליזציה
גלובליזציה
הבית העגול שלנו
הבית העגול שלנו
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.