יישובים בישראל

יישובים בישראל

היישובים הכפריים בישראל

היישובים הכפריים הם יישובים קטנים. בישראל, יישוב כפרי הוא יישוב שמתגוררים בו עד 000, 2 תושבים. בקבוצת היישובים האלה נכללים הקיבוצים, המושבים וחלק מהיישובים הקהילתיים. גם חלק מן הכפרים הערביים משתייכים לקבוצות זאת, אך רבים אחרים גדלו במהלך השנים ואוכלוסייתם מונה כבר יותר מ -000, 2 תושבים. בעבר הם הקיפו את רוב האוכלוסייה, אולם, עם המהפכה התעשייתית במאה ה -18 ובמאה ה -19, החלפה של עיור (אורבניזציה), דה מיין - מעבר תושבים מן הכפרים לערים. זה זה החל באירופה, התפשט בהדרגה על פני כל העולם, ונמשך עד היום.
ליישובים הכפריים כמה מאפיינים: בעבר מרבית היישובים הכפריים היו יישובים חקלאיים, אך בכל זאת רבים מתושבים שלהם עשו עוסקים עוד בחקלאות. צפיפות האוכלוסייה בהן היא בדרך כלל נמוכה. הנוף כפרי - בתים נמוכים, הבנייה איננה צפופה, מבנים חקלאיים ושטחים חקלאיים.

היישובים העירוניים

והערים בישראל, יישוב שמתגוררים בו יותר מ-2,000 תושבים נחשב ליישוב עירוני. על פי רוב, כאשר מספר התושבים עולה על 20,000, הוא מקבל מעמד של עיר. ליישובים העירוניים כמה מאפיינים: צפיפות האוכלוסייה שבהם גבוהים, החיים בהם תוססים ומלוּוים שהיו מורכבים ברעש, בצפיפות ובזיהום אוויר. תושבי הערים עוסקים בדרך כלל בתעשייה, במסחר או בשירותים כמו: חינוך ובריאות. בערים הנוף עירוני - בתים רבי קומות ואף גורדי שחקנים, בנייה צפופה, רשת תחבורה רשת תחבורה מפותחת של כבישים ומסילות ברזל, כבישים עמוסים כלי רכב, אזורי מסחר, ומרכזי בידור ותרבות.
יישובי ישראל נמצאים בתהליכי שינוי מתבגרים. רוב היישובים גדלים במספר התושבים, ומרביתם אף מתרחבים בשטחם. בעשורים האחרונים ההבדלים בין היישובים העירוניים ליישובים הכפריים הולכים ומיטשטשים: ביישובים עירוניים רבים מוקמות שכונות בעלות אופי כפרי, ואילו ביישובים הכפריים מרבית התושבים משתמשים עוסקים עוד בחקלאות.
חלק קטן מתושבי ישראל חיים ביישובים כפריים. ואולם מספר היישובים הכפריים גדולים, ובכל יישוב יש מעט תושבים.

נתונים מספריים

שיעור האוכלוסייה העירונית בישראל הוא 90%, מן הגבוהים בעולם. יותר מ -75% מתושבי ישראל מתגוררים ב -76 ערים. בראש הרשימה ניצבות שמונה ערים שמתגוררים בהן יותר מ -200 אלף איש: ירושלים, תל אביב-יפו, חיפה, ראשון לציון, פתח תקווה, אשדוד, נתניה ובאר שבע.
ב -1949 היו בישראל 500 יישובים, וב -2016 - 1,214 יישובים. היום כמחצית מהאוכלוסייה (44%) מרוכזת ב -15 הערים הגדולות, המונות יותר ממאה אלף תושבים. העיר הגדולה ביותר היא ירושלים (882 אלף תושבים).
עם קום המדינה, 75% מהאוכלוסייה גרה בערים או ביישובים עירוניים. רק עיר אחת מנתה יותר ממאה אלף תושבים - תל אביב
(כ -240 אלף תושבים שהיו 28% מאוכלוסיית המדינה).
ב -2016 היישוב העירוני הגדול ביותר: ירושלים, 882,700 תושבים.
היישוב העירוני הקטן ביותר: כפר ויתקין, 2,000 תושבים.
היישוב הכפרי הגדול ביותר: שתולים (מושב), 2,000 תושבים.
היישוב הכפרי הקטן ביותר: נווה זוהר (במועצה האזורית תמר), 70 תושבים.
היישוב הצפוני ביותר: מטולה היישוב הדרומי ביותר: אילת.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יישומון מושבות ראשונות

חלוצים בני העלייה הראשונה הגיעו ארצה באניות ותוך חודשים ספורים הקימו ברחבי הארץ מושבות עבריות. על הקשיים והלבטים של בני המושבות הראשונות, על הדבקות האמונה והנחישות, על האיזון בין חסות לעצמאות ועל שיטת הפקידות – על כל זאת ועוד ביישומון החווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם.

היישומון כולל קטעי מידע וסרטונים על המושבות הראשונות, לצד רעיונות למשימות חקר חווייתיות לתלמידים: לו הייתי רוטשילד, שרים ראשונים, מפת המושבות הראשונות, מי אני ומה שמי ועוד.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

יישומון צורות התיישבות

מהם המאפיינים הייחודיים של "קיבוץ", "מושב" ו"חוות בודדים"?
באמצעות היישומון שפיתחנו עבורכם, הכולל משימות חקר קבוצתיות, קטעי מידע וסרטונים- ילמדו התלמידים על צורות התיישבות מיוחדות בישראל בדרך חווייתית ולא שגרתית. התלמידים יכינו תעודת זהות לכל אחת מצורות ההתיישבות, יבנו דגם שלהן, יערכו "יריד התיישבות" ואף יכתבו וילחינו שיר, כל זאת באמצעות כלים דיגיטליים שונים ומגוונים.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

יישומון עיירות פיתוח

מהן עיירות הפיתוח? מה היו הסיבות להקמתן ומה עלה בגורלן? מה ביניהן לבין להקת "שפתיים", "טיפקס" ו"כנסיית השכל"?

מה ביניהן לבין סטריאוטיפ ודעה קדומה? לומדים וחוקרים על עיירות הפיתוח דרך בולים, סרטים, ושירים באמצעות יישומון חווייתי ומהנה.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

יישומון תל אביב

תל אביב- המטרופולין של ישראל.

מבקרים בתל אביב, לומדים על העיר הלבנה, חוקרים את סמל העיר, מגלים מהי הגרלת הצדפים ושרים את גן השקמים - כל זאת באמצעות היישומון החווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

יישומון ירושלים

מה אין בה בעיר אפופת ההוד והקסם? רבעים ושערים, סממני בנייה מיוחדים, מקומות קדושים, שבעים שמות ופתגמים רבים מספור.

לרגל 70 שנה למדינת ישראל פיתחנו עבורכם יישומון ובו שלל משימות חקר, כתבי חידה פתגמים וסרטונים לתלמידים על עיר הבירה הכי מיוחדת במינה.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

סרטונים

יישוב כפרי, מבט גאוגרפי
יישוב כפרי, מבט גאוגרפי
העיר ומאפייניה, מבט גאוגרפי
העיר ומאפייניה, מבט גאוגרפי
מושב נהלל, מבט גאוגרפי
מושב נהלל, מבט גאוגרפי
קיבוץ משמר העמק, מבט גאוגרפי
קיבוץ משמר העמק, מבט גאוגרפי
נתיבות, מבט גאוגרפי
נתיבות, מבט גאוגרפי
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.