חפש ב:

אי שוויון מרחבי

אי שוויון מרחבי

אי השוויון המרחבי בא לידי ביטוי במרחב העולמי (הגלובלי), במרחב המדיני, ובמרחב היישובי.

 

בעולם יש מדינות מפותחות ומפותחות פחות. קיימים פערים גדולים ברמת הפיתוח וברמת החיים של תושבים במדינות שונות. רמת פיתוח של מדינה נמדדת בתחומי חיים שונים: דמוגרפיה, כלכלה, תשתיות, טכנולוגיה, חינוך, בריאות, ועוד. הנתונים הנבדקים בכל אחד מהתחומים הללו נקראים: "מדדי פיתוח".

 

 

גם בכל מדינה ישנם אזורים מפותחים ומפותחים פחות. אי-שוויון ופערים בין עניים לעשירים במדינה הם תופעה מוכרת משחר ההיסטוריה האנושית. תהליכי גלובליזציה המתרחשים בימינו מרחיבים ומעמיקים את הפערים בין עשירים לעניים ברוב מדינות העולם.

 

ברוב המדינות קיים אזור "גלעין" (מרכז), בדרך כלל בעיר הבירה או בעיר הגדולה במדינה, והוא האזור שרמת הפיתוח שלו היא הגבוהה במדינה. האזורים המרוחקים מהגלעין מכונים "אזורי שוליים" (פריפריה), ורמת הפיתוח בהם היא לעתים קרובות נמוכה הרבה יותר מזו של הגלעין.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

אי השיוויון המרחבי

כיתה ז, נושא מרכזי: אי השיוויון המרחבי
יחידה זו עוסקת במבט על הפערים במרחב הגלובלי והשלכותיהם, מדדי הפיתוח השונים המסייעים לזיהוי הפערים ברמת הפיתוח בין מדינות העולם, הפערים בין אזורי הגלעין לאזורי השוליים ברמה הלאומית והניסיונות לצמצמם, ובקשר בין הפערים המרחביים לצדק סביבתי-חברתי.

סרטונים

אי שוויון מרחבי
אי שוויון מרחבי
שני תלמידים- הבדלים אדירים
שני תלמידים- הבדלים אדירים
אי שוויון בין מדינות
אי שוויון בין מדינות
אי שוויון בתוך העיר (אנגלית)
אי שוויון בתוך העיר (אנגלית)
שוויון לכולם (אנגלית)
שוויון לכולם (אנגלית)
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.