דלג אל

הצהרת נגישות

המהפכה האמריקאית

המהפכה האמריקאית

ביולי 1776 הכריזו 13 המושבות בחוף המזרחי של אמריקה הצפונית על התנתקותן מהממלכה הבריטית. מה שהחל בסכסוך כלכלי על הטלת מיסים התגלגל להקמתה של אומה חדשה שנוסדה על יסודות ערכי ההשכלה ועתידה להנהיג את העולם החופשי.
המהפכה האמריקאית החלה בסכסוך על מיסים וייצוג שנתגלע בין המתיישבים בחוף המזרחי של אמריקה הצפונית לבין השלטון הבריטי. ואולם ביסוד הסכסוך עמדה תפיסת עולם שונה על מקומו ומעמדו של האדם והאזרח. ארצות הברית של אמריקה הוקמה כאומה אזרחית אשר המשותף לאזרחיה איננו מורשת לאומית או היסטורית אלא ערכי השוויון והחירות של עידן הנאורות. ברבות השנים נעשתה ארצות הברית למקום שבו לכל אדם ניתנה הזכות לפתח את עצמו, להביע את דעותיו ולחיות מתוך חירות. ואומנם גם בארצות הברית עצמה חלף זמן עד שכל בני האדם באשר הם זכו לזכויות אלו, אבל עקרונות החירות והשוויון הוטמעו בליבת הזהות האמריקאית. בשמם של ערכים אלו הנהיגה ארצות הברית את העולם החופשי בשתי מלחמות עולם ובמאבקים רבים נוספים. ביחידה זו נכיר את ההיסטוריה של הקמת ארצות הברית ואת הערכים שהניחו ביסודה האבות המייסדים של האומה האמריקאית.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

חנוכה: בין מקדש למדינה
מה אנו חוגגים בחנוכה? את ניצחון החשמונאים על היוונים, חנוכת המקדש, הקמת המדינה החשמונאית או אולי את ניצחון החירות על השעבוד והכפייה?
עליית הנאציזם
אידאולוגיות גזעניות ולאומניות רווחו בכל רחבי אירופה בתחילת המאה העשרים. ואולם רק האידאולוגיה הנאצית הצליחה לממש את יעדיה ביעילות ובאכזריות בלתי נתפסות
תנועת המרי העברי
עם תום מלחמת העולם השניה שבה שאלת הקמת הבית היהודי בארץ ישראל לעמוד בראש סדר היום הציבורי של היישוב היהודי בארץ. האכזבה מהמדיניות הבריטית הולידה ברית בין שלו...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.