דלג אל

הצהרת נגישות

ראשית הציונות

ראשית הציונות

התנועה הציונית הייתה קיימת לכאורה מאז ומעולם בעם היהודי. התקווה לשוב לציון נאמרה בתפילה, בברכת המזון, בפיוטים ובקינות. ואולם רק בשלהי המאה ה-19 החלו להפוך התפילות והבקשות לארגונים ארציים ובין-לאומיים שמטרתם להביא יהודים לארץ ישראל ליישוב הארץ ולבניינה. עליית התודעה הלאומית בקרב עמי אירופה חלחלה גם לציבור היהודי. כך יהודים שהתרחקו מהמסורת ומשמירת המצוות לא ויתרו על זהותם היהודית אלא העניקו לה משמעות לאומית. עלייתה של האנטישמיות המודרנית במיוחד לקראת סוף המאה ה-19 הביאה יותר ויותר יהודים, שומרי מצוות ושאינם, להבין שלאורך זמן אין תקווה לקיום היהודי שלא במסגרת מדינה עצמאית.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

הרצל והתנועה הציונית
כוחו הגדול של הרצל היה בייסוד תנועה מדינית שהוכרה בעולם כולו – תנועה מייצגת של הלאום היהודי.
המהפכה האמריקאית
המהפכה האמריקאית החלה בסכסוך על מיסים וייצוג שנתגלע בין המתיישבים בחוף המזרחי של אמריקה הצפונית לבין השלטון הבריטי. ואולם ביסוד הסכסוך עמדה תפיסת עולם שונה ע...
ההיסטוריה של חגי תשרי
חלק ניכר מהחגים בלוח השנה העברי הם חגי זיכרון - חגים שנחגגים לזכר יציאת מצרים, לזכר מרד המכבים וכדומה.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.