דלג אל

תשעה באב

תשעה באב

המשנה מציינת שבתשעה באב אירעו חמש פורענויות שונות – הראשונה בהן היא חטא המרגלים במדבר, והאחרונה היא התבוסה והכישלון של מרד בר כוכבא (נחרבה ביתר, משנה, תענית ד, ו).

 

תשעה באב איננו רק ציון של תאריך היסטורי אלא הוא בראש ובראשונה יום של בחינה והתבוננות בפורענויות השונות שהתרחשו ובסיבות שהביאו להן. הקינות שחוברו לתשעה באב עוסקות בזכר הצרות והייסורים, ובאותה עת גם מחייבות אותנו להתבונן ולחשוב כיצד נוכל ללמוד מההיסטוריה ולא רק לקונן עליה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

עשרה בטבת
על פי המקרא בעשרה בטבת החל המצור הבבלי על ירושלים. המצור נמשך שלוש שנים וחצי והסתיים בחורבן הבית הראשון ובגלות בבל. לימים קבעה הרבנות הראשית לישראל את עשרה ב...
האימפריה הרומית
במאה הרביעית לפני הספירה החלה רומא להתעצם ולהתפשט מבחינה טריטוריאלית, ובתוך 400 שנים לערך הפכה לאימפריה הגדולה ביותר בעולם העתיק.
רש"י - רבן של ישראל
כל אדם הנכנס בשערי תורה ושערי תלמוד עושה זאת דרך השער הרחב שרש"י פתח עבורנו. אין אפשרות לתאר את לימוד התורה והגמרא ללא פירושו הבהיר. ועל כן הכינוי שניתן לו '...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.