חפש ב:

קריאה בקול

קריאה בקול

קריאה בקול משפרת את הישגי הקריאה. כאשר אנו קוראים בקול, אנו שומעים את סימני הפיסוק והאינטונציה, ואלו עוזרים לנו בהבנת הטקסט. נוסף על כך קריאה בקול מפתחת הנאה מקריאה, מוסיפה ידע עולם ומרחיבה את אוצר המילים.
קריאה טובה בקול מושתתת על דיוק (פיענוח של סימני הכתב, הגייה מדויקת של אותיות אהו"י ופיענוח סימני הניקוד); שטף (קריאה מצרפת ולא הברתית, בלא הפסקות שאינן מתאימות בתוך המילים, בין המילים ובין המשפטים); הנגנה (זיהוי נכון של סימני פיסוק כגון נקודה, נקודתיים, פסיק, סימן קריאה, סימן שאלה) ותקשורתיות (התאמת עוצמת הקול לנסיבות האירוע ולמקומו). אפשר לשפר את מיומנות הקריאה בקול דרך חזרה ותרגול ובכלים יצירתיים של דרמה ומשחק.

משחקי תיאטרון בכיתה לשיפור מיומנות הקריאה והקריאה הקולית

נואמים

נואמים

המורה תזמין שני תלמידים ותיתן להם טקסט לקריאה. התלמידים יצטרכו לקרוא את הטקסט בו זמנית, כשהם מתחרים על תשומת הלב של שאר תלמידי הכיתה. אסור לנואמים לעבור זה למקום העמידה של זה או לגעת זה בזה. אך כדי למשוך את קשב הקהל מותר להם להרים קול, לשנות סגנון דיבור, להצחיק, לנוע, לקפוץ וכדומה. הטקסט יכול להיות סיפור, טקסט מידעי, ידיעה חדשותית ועוד.

המחזת סיפור

המחזת סיפור

אחרי למידת סיפור יוזמנו תלמידות ותלמידים לקרוא ולהמחיז את הטקסט של הסיפור. בפעם הראשונה תהיה ההמחזה חופשית (לפי הפרשנות של התלמידים המציגים). בפעמים הבאות יציגו התלמידים השחקנים בכל עת בסגנון אחר לפי הנחיית המורה: מהיר, שחקנים קשישים, אופרה, על רגל אחת וכדומה. אפשר להכין הנחיות בפתקים ורק בזמן ההצגה לשלוף הוראות. אפשר להחליף הנחיות באמצע ההצגה, ואפשר לבחור בכל פעם שחקניות או שחקנים אחרים.

הצגת שיר

הצגת שיר

המורה תחלק את הכיתה לקבוצות. כל קבוצה תקבל טקסט של שיר בעברית ותתבקש להציגו באופן תיאטרלי. אפשר למשל לקרוא את השיר ברצינות בסגנון של קרייני חדשות או לתת קצב ומהירות דווקא למילים של שיר בעל אופי עצוב. בתום זמן ההכנה יציגו הקבוצות את השיר מול הכיתה.

דיאלוג

דיאלוג

שתי קבוצות של תלמידים יציגו טקסט שיש בו דיאלוג בין שתי דמויות. כל קבוצה תייצג דמות אחת. הקבוצות יעמדו זו מול זו. תלמידים בכל קבוצה יקראו את הטקסט של הדמות שלהם במקהלה כשהם פונים אל הקבוצה השנייה ומתאימים את האינטונציה לתוכן הטקסט (טון כועס, רך, שואל וכדומה).

חדשון – חדשות בעברית קלה

אתר של האגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך המיועד ללומדי עברית. באתר מגוון ידיעות חדשותיות וכתבות בעברית קלה שאפשר לבחור מהן נושאים אקטואליים לתלמידים לקריאה בקול.

> כניסה לחדשון

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.