חפש ב:

עולם התזונה

עולם התזונה

המזון, מלבד היותו צורך קיומי, מעסיק אותנו גם בהקשרים חברתיים, בריאותיים ואחרים. למשל: מה הקשר בין התזונה שלנו למשקל גופנו? מה עדיף- פרוסה של עוגת גבינה או כריך עם גבינה? האם יש תזונה מיוחדת לספורטאים?

הצורך במזון הוא אחד ממאפייני החיים, כלומר הוא משותף לכל היצורים החיים בעולם. כולנו זקוקים למזון בגלל החומרים שבו המשמשים אותנו לבנייה של גופנו וכמקור לאנרגיה הדרושה לפעולות החיים. אך לא רק הצורך במזון דומה בכל היצורים אלא גם החומרים הדרושים להם דומים. גופם של כל היצורים בנוי מאותן קבוצות של חומרים, וכולם משתמשים בחומרים דומים כמקור לאנרגיה. משום כך הם ניזונים זה מזה: הזחל אוכל את הצמח, וכך הוא משיג לעצמו את החומרים שהוא זקוק להם; הציפור אוכלת את הזחל; והנחש אוכל את הציפור. כל היצורים החיים קשורים, אם כן, זה בזה, ויוצרים יחד מארג של מזון, שהאדם הוא רק חוליה אחת בתוכו.

לצמחים תפקיד מכריע בקיומם של החיים: הצמחים הם יצרני המזון של העולם! בניגוד לבעלי החיים, הצמחים מייצרים את מזונם בעצמם, והם מספקים את המזון הזה לכל שאר היצורים. כחלק מתהליך ייצור המזון הצמחים פולטים חמצן. זהו החמצן שבלעדיו אין לנו חיים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

משחקי תפקידים אונליין

משחקי תפקידים אונליין

תזונה נבונה

נהוג לחשוב שמאכל בריא הוא לא בהכרח טעים או שצריך להימנע לחלוטין מפחמימות ושומנים. האם בהכרח כל מה שטעים אינו בריא וכל מה שבריא אינו טעים? ומה חשוב שיהיה בתזונתנו?

התלמידים יגלמו דמויות שונות : שף ידוע, ספורטאי, חובב המבורגרים, צמחונית וכיוצ"ב, שיחד ידונו, ישכנעו ויחליטו מהו תפריט בריא.

> למשחק: תזונה נבונה

אין חגיגה בלי עוגה

ילדים נחשפים לממתקים ולג'נק פוד במסיבות יום הולדת אליהם הם מוזמנים. האם להתעקש ולשמור על בריאותם או להכנע ללחץ החברתי ולאפשר להם לאכול מהממתקים והעוגות והאוכל התעשייתי?
התלמידים יגלמו דמויות שונות: מורה ליוגה, רופא משפחה, אמא הדוגלת בג'אנק פוד וכיוצ"ב, שיחד ידונו, ישכנעו יחליטו מהו תפריט מומלץ בימי הולדת.

> למשחק: אין חגיגה בלי עוגה

סרטונים

פלישת המיקרובים (כתוביות)
פלישת המיקרובים (כתוביות)
מערכת העיכול- הדמיה
מערכת העיכול- הדמיה
מיון יצורים חיים לפי תזונתם
מיון יצורים חיים לפי תזונתם
שרשראות מזון בטבע (כתוביות)
שרשראות מזון בטבע (כתוביות)
מארג המזון (כתוביות)
מארג המזון (כתוביות)
בניית שרשראות מזון (כתובית)
בניית שרשראות מזון (כתובית)
מתחת לעור: אנרגייה מהאוכל
מתחת לעור: אנרגייה מהאוכל
זן נדיר: טורפים
זן נדיר: טורפים
ממה עשויים עצים
ממה עשויים עצים
שוסטר: נורה, פוטוסינתזה ויין
שוסטר: נורה, פוטוסינתזה ויין
למה אנו מבשלים את האוכל
למה אנו מבשלים את האוכל
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.