חפש ב:

העשרה - פותחים שנה במדע וטכנולוגיה

פותחים שנה במדע וטכנולוגיה

מדע: עולם ומלואו. חקר וגילוי, סקרנות ואתגר. חשיבה מחוץ לקופסה, תגליות וקידמה.

שיעור המדעים הפותח את שנת הלימודים הוא הזדמנות נפלאה להפיח בתלמידים את העניין ואת ההתרגשות שמביא עמו תחום לימודי זה ולהותיר בהם "טעם של עוד" לשיעורים שיבואו בהמשך השנה.

לשם כך קיבצנו עבורכם שלל רעיונות מקוריים ומעוררי השראה של מורים לשיעור הראשון במדע וטכנולוגיה בשנת הלימודים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

האם הטבע יכול 'להיגמר'?

האם הטבע יכול 'להיגמר'?

את שנת הלימודים במדעים ממליצה הדס כץ שדה חן לפתוח בסיפורו של אי הפסחא הממחיש לתלמידים את חשיבות השמירה על משאבי הטבע והסביבה. את הסיפור כתבה המורה נגה משען ואין דוגמה טובה ממנו להעברת המסר החשוב:

אי הפסחא הוא האי המיושב המבודד ביותר בעולם. הוא נמצא בדרום מזרח האוקיינוס השקט וידוע במאות פסלי האבן הגדולים שבו המכונים מואי (Moai) שנחצבו בידי תושביו הפולינזים לצורכי פולחן, ככל הנראה בין המאה ה-13 למאה ה-15.  האי היה מכוסה ביערות עד של דקלים ובו כעשרים וחמישה מיני עופות מים ושישה מינים של עופות יבשה. האי נכחד לחלוטין בשל ניצול יתר של משאבי הטבע שבו על ידי בני האדם, אשר כילו את עצי הדקל באי וגרמו בכך לסחיפת קרקע ולפגיעה בבתי גידול של עופות ובעלי חיים למיניהם. כיום רוב האי הוא ערבות דשא ואין בו זכר ליערות העד שכיסו אותו קודם לכן.

דרך הסיפור של האי פסחא יבינו התלמידים את המחיר הסביבתי של ניצול בלתי מבוקר של משאבי טבע ויפנימו את האחריות המוטלת על כולנו בשמירה על משאבי הטבע ועל איכות הסביבה למען הדורות הבאים. התלמידים יוכלו להציע פתרונות אפשריים להגנת הסביבה, כגון: שימוש מבוקר, מחזור, שימוש חוזר ושימוש בחומרים מתכלים.

הסיפור על אי הפסחא

מערך שיעור

מה בין סוס וחללית?

מה בין סוס וחללית?

יחידת לימוד של שני שיעורים לפתיחת שנת הלימודים במדע וכנולוגיה שהכינה המורה הדס כץ שדה חן באמצעותה יתוודעו התלמידים אל המצאות טכנולוגיות שונות ויזהו מה הצורך שהוביל לפיתוחן. כך יבינו שמהות הטכנולוגיה היא פתרון בעיות אנושיות ושיפור איכות חייהם של בני האדם.


דרך מצגת ההסבר מה בין סוס לחללית יבינו התלמידים שהמצאות טכנולוגיות מבוססות לעתים על פיתוחים שנעשו שנים רבות קודם לכן, ודרך צפייה בסרטונים עורב חכם מאוד ו- Egyptian Vulture ילמדו כיצד משתמשים בעלי החיים בכלים ובידע שהתפתח אצלם לבניית קנים ומבנים שונים לרווחתם.

מדע אקטואלי

מדע אקטואלי

אף שהמדע אופף אותנו ונמצא כמעט בכל פרט סביבנו, הוא נתפס בעיני רוב התלמידים תחום טכנולוגי מרוחק ומסובך.

המורה יומירן ניסן מציע לחשוף את התלמידים לתכנים שמחוץ לתכנית הלימודים ולחבר אותם למדע האקטואלי. לשם כך הוא ממליץ להיעזר בחומרים שבאתר מדע גדול בקטנה. אתר זה נועד לגשר בין הקהילה המדעית לציבור הרחב בדרך בלתי אמצעית, ולחשוף בפני הקוראים תגליות מרגשות, סיפורים מסמרי שיער ופרטים קטנים המרכיבים את עולם המדע. האתר הוקם על ידי עמותת 'מדע גדול, בקטנה' שמנהליה ומתנדביה הם מדענים פעילים או חובבים בעלי תארים מתקדמים במדעי הפיזיקה והכימיה, הביולוגיה והרפואה.

היווצרות כדור הארץ, החיים ואבולוציה

היווצרות כדור הארץ, החיים ואבולוציה

בשיעור מדעים הפותח את שנת הלימודים מציעה המורה סיגל זהבי מבית הספר ביאליק בפתח תקוה לעסוק בשאלת השאלות: 

כיצד נוצר כדור הארץ? כיצד נוצרו היצורים החיים?

התלמידים ישיבו תשובות ויעלו השערות והמורה ירשום אותן על הלוח.

אחר כך יצפו בפרק מסדרת האנימציה הצרפתית "היה היה" העוסק בהיווצרות כדור הארץ והחיים ובאבולוציה. אחרי הצפייה יבדקו אם השיבו נכון.

* התנסות: מחלקים כרטיסיות עם רשימת האירועים שנצפו בסרטון, ועל התלמידים לסדר אות הכרטיסיות ברצף כרונולוגי מהאירוע הקדום ביותר למאוחר ביותר.

פירוט האירועים: המפץ הגדול, היווצרות כדור הארץ, היווצרות הרי געש והתפרצויות של לבה, ירידת גשם, היווצרות ימים ואוקיינוסים, יצור חד תאי, יצור רב תאי - מדוזה, דגים, דו חיים, זוחלים, עופות, יונקים, קופים, קופי אדם, האדם הראשון.

מה בין כדור הארץ וראש השנה?

מה בין כדור הארץ וראש השנה?

שנת הלימודים נפתחת כידוע סמוך לראש השנה. בשל סמיכות הזמנים מציעה המורה סיגל זהבי לפתוח את שיעור המדעים הראשון של שנת הלימודים בפעילות בנושא הקשר שבין כדור הארץ לבין ראש השנה ביהדות ובדתות אחרות.

תחילה יתבקשו התלמידים לתאר במילים ובציורים את מה שהם יודעים על כדור הארץ, על השמש והירח. אחר כך יצפו בסרטונים שונים בנושא כדור הארץ, עונות השנה, הירח והשמש:
כדור הארץכדור הארץ והיקוםהמיקום המושלם של כדור הארץכדור הארץ מגובה של 400 קילומטרים, מעגל עונות השנה-מטח, עם צאת הלבנה-מטח 

אחרי הצפייה יתקיים דיון בכיתה או בקבוצות סביב השאלות:
• מהם מרכיבי כדור הארץ?
• מה ייחודו של כדור הארץ?
• מה הקשר בין תנועת כדור הארץ לבין הזמן הכרונולוגי ?
• מהי שנה לועזית ומהי שנה עברית? מה בין שנת חמה לשנת ירח?
• מה הקשר בין כדור הארץ לבין המועד שבו נחוג ראש השנה בקרב יהודים, נוצרים ומוסלמים? מדוע מועדי ראש השנה של הדתות השונות שונים אלו מאלו?

איזה עולם נפלא

איזה עולם נפלא

שיעור פתיחה של המורה סיגל זהבי מבית הספר ביאליק בפתח תקוה והמורה גלית ניב מבית הספר לפיד המ"ה במודיעין.

התלמידים יצפו בסרטון איזה עולם נפלא ויענו על השאלות בלבד או בקבוצה:
• באילו מרכיבים של כדור הארץ הבחנתם בסרטון?
• מיינו את מרכיבי כדור הארץ למרכיבים חיים ודוממים. הוסיפו שני מרכיבים לכל קבוצה.
• מיינו כל קבוצה לתת קבוצות (למשל את קבוצת הדוממים אפשר לחלק לתת קבוצות לפי מיקומם: בהידרוספרה, באטמוספרה, בגאוספרה; את קבוצת היצורים החיים אפשר לחלק לתת קבוצות של צמחים, בעלי חיים, בני אדם).
• באילו סכנות נתון כוכב הלכת שלנו לפי הסרטון? מהם הגורמים לסכנות?
• חשבו: כיצד נוכל לשמור על כוכב הלכת ארץ?
• הביאו דוגמה לפעולה אחת לפחות שאתם יכולים לעשות למען שמירה על כדור הארץ.

ניסויים מדליקים

ניסויים מדליקים

שיעור המשלב ניסויים מרתקים הוא דרך נפלאה לפתוח את השנה במדעים ולהצית בתלמידים את הניצוץ ואת הרצון לחקור ולגלות עולם חדש עתיר דמיון וידע, גילוי וחשיבה יצירתית.

באתר של מכון דוידסון – ניסויי מדע בבית אפשר למצוא מבחר של ניסויים קלים ופשוטים הממחישים מדע מהו. אין ספק כי עריכת ניסויים בכיתה אל מול עיניהם המשתאות של התלמידים תהפוך את שיעור המדעים לשיעור הנחשק ביותר בבית הספר.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.