חפש ב:

חומרים תכונות ושימושים

חומרים תכונות ושימושים

ממה עשויים חומרים שונים? איזה חומר צף ולא שוקע ואיזה חומר הוא גם חזק וגם חלש, גם משיך וגם פריך? כיצד מפריחים פרחים מנייר ואיך נשמרים מחומרים רעילים בבית?

מקבץ פעילויות, חומרי הוראה וסרטונים בנושא חומרים, תכונותיהם והשימושים בהם

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

תכונות חומרים

כיתה ב, נושא מרכזי: מדעי החומר - כימיה, פיזיקה
כל הגופים עשויים מחומרים.
בגילים צעירים קשה להבחין בין המונח "חומר" לבין המונח "גוף". ביחידה הקודמת למדו התלמידים כי כל גוף עשוי מחומר. בשיעורים אלו נדגיש את התכונות המיוחדות ואת המאפיינים שיש לחומר מסוים. התכונות הן תכונות החומר בלא קשר לצורתו. ביחידה נבחן בניסוי תכונות שונות של חומרים ונבחין בין חומרים שונים באמצעות הגדרת תכונותיהם. כך נכיר את תכונת הקשיות, את תכונת השקיפות, הברק ואת תופעת הציפה שממנה אפשר להסיק בנוגע לתכונת הצפיפות.
מאפיין נוסף של חומרים שעליו נלמד הוא ההשפעה שיש לחומרים שונים על גוף האדם. נדון בהרחבה בחומרים מסוכנים ונלמד כיצד אפשר להיזהר מהם

רעיון לפעילות לתלמידים

רעיון לפעילות לתלמידים

זהירות רעיל !

רעיון לפעילת קבוצתית או כיתתית:

התלמידים ימיינו אריזות של מוצרים שונים לאריזות המכילות חומרים מסוכנים ולאריזות שאינן מכילות חומרים מסוכנים, על פי מידע מילולי וחזותי (הערת בטיחות: אין להשתמש באריזות שבאו במגע עם חומרים רעילים).

לאחר שיתקיים דיון בכיתה על החשיבות של הכרת סימנים מוסכמים ואימוץ כללי זהירות ובטיחות בעת אחסון ושימוש בחומרים מסוכנים, התלמידים ינסחו כללים לשימוש בחומרים מסוכנים תוך שימוש באסטרטגיית הכללה וייצוג מידע.

 

סרטונים

אולפן הבית: ציפה ושקיעה
אולפן הבית: ציפה ושקיעה
מדען עם פרופ' דן: תכונות החומר
מדען עם פרופ' דן: תכונות החומר
רגע עם דודלי: ממה עושים דברים
רגע עם דודלי: ממה עושים דברים
חפץ, חומר, תכונה
חפץ, חומר, תכונה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.