חפש ב:

לוח פעילות אינטראקטיבי: מקורות אנרגייה

לוח פעילות אינטראקטיבי: מקורות אנרגייה

הרעיון שלי

מהם מקורות אנרגייה מתחדשים ומהם מקורות אנרגייה מתכלים? מה ההבדל בין סוגי אנרגייה למקורות אנרגייה? מהי אנרגייה גיאותרמית ומהי אנרגייה חשמלית? כיצד מפיקים חשמל מהשמש והאם השמש באמת "תגווע" ותפסיק להאיר יום אחד?

כדי לעשות סדר בכל השאלות והמונחים האלו יצרה אורית לטנר, מחנכת ורכזת מדעים בבית הספר 'לב המושבה' בנס ציונה, לוח פעילות אינטראקטיבי בנושא מקורות אנרגייה המיועד לתלמידים. את הלוח יצרה אורית באמצעות הכלי הדיגיטלי ThinkLink המאפשר הוספת שכבות מידע לתמונות ולסרטונים והפיכתם לתוכן אינטראקטיבי.

אנרגייה מתוקשבת

בעזרת הכלי יצרה אורית שני תרשימים דינמיים המתארים את כלל מקורות האנרגייה בעולמנו - האחד מתייחס למקורות אנרגייה מתכלים (דוגמת: נפט, פחם ואורניום), והשני למקורות  אנרגייה מתחדשים (דוגמת: רוח, שמש ומים). לחיצה על כל אחד ממקורות האנרגייה פותחת  בפני התלמידים צוהר לעולם שלם של מידע המורכב משכבות אינטראקטיביות לגבי אותו מקור אנרגייה: הסברים, תמונות, סרטונים, קישורים לאתרים ולפורטלים ועוד.

עוד כולל לוח הפעילות שאלות לעבודה ולדיון ואף משחק ידע דיגיטלי של התאמת תמונות להיגדים שיצרה אורית באמצעות wordwall - כלי דיגיטלי ליצירת משחקונים לימודיים.

אתגר הלמידה מרחוק

לוח הפעילות מתאים להקרנה בכיתה, לעבודה אישית או קבוצתית בחדר המחשבים וכמובן ללמידה מרחוק. למעשה, הלוח הנ"ל נוצר על רקע הלמידה מרחוק, המאפיינת בימים אלו את מערכת החינוך במדינת ישראל עקב משבר הקורונה, והוא תוצר ישיר של האתגר עמו מתמודדת אורית, כמו כל מורה במערכת החינוך - לייצר למידה פעילה ורבת עניין בקרב התלמידים גם במסגרת שיעורים שמועברים באמצעות ה-zoom. הקושי והאתגר הפכו, לדברי אורית, להזדמנות נהדרת: "אני מנסה לייצר עבור התלמידים תוכן לימודי מגוון ועשיר על מנת לעודד אותם להיות פעילים ומעורבים בלמידה ולפתח  בהם מיומנויות של לומדים עצמאים. הקורונה נתנה לי הזדמנות לפתח מיומנויות אלו באמצעות כלים מתוקשבים שהופכים את הלמידה למשמעותית וחווייתית".

אין כל ספק, למידה באמצעות לוח תוכן אינטראקטיבי רב שכבות משיגה מספר מטרות יקרות ערך:

היא מאפשרת להעביר לתלמידים בצורה ציורית פשוטה ובהירה את נושא מקורות האנרגייה, היא מעוררת בהם עניין וחשק לחקור את הנושא לעומק ברבדים  שונים, היא מפתחת מיומנויות דיגיטליות של למידה, ומעל הכל  – מפיחה ניצוץ וחיים בשיעורי המדעים ובספרי הלימוד המסורתיים.

ללוח הפעילות הדינמי

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.