דלג אל

יחס פרופורצייה וקנה מידה

יחס פרופורציה וקנה מידה

בכיתה ח' התלמידים לומדים במסגרת תכנית הלימודים את הנושא של יחס פרופורצייה וקנה מידה. לימודי התחום המספרי בכיתה ח' מושתתים על הידע שנצבר בבית הספר היסודי ובכיתה ז'.

היחס

מושג 'היחס' שב ונלמד בתחילת השנה אחרי לימודו ביסודי והוא מוטיב מרכזי בהמשך הלימודים בכיתה ח' במגוון נושאים: קנה מידה, קטעים פרופורציוניים, דמיון משולשים, שיפוע של קו ישר, פונקצייה קווית מהצורה y = mx, אחוזים, שכיחות יחסית והסתברות.
יחס יכול להתקיים בין גדלים מאותו סוג כגון יחס בין כמה פריטים או בין אורכים וגדלים מסוגים שונים כגון יחס בין כמות לעלות (מחיר ליחידה) או יחס בין מרחק לזמן (מהירות). יחס בין גדלים מאותו סוג אינו משתנה כשמשנים את יחידות המידה. חלוקה ביחס נתון יכולה להיות מבוססת על יחס בין מספרי קבוצות הומוגניות או על יחס פנימי של איברים בקבוצות הטרוגניות (שלעתים נתפס אינטואיטיבי יותר).
יצוין כי השימושים שיהיו בהמשך תכנית הלימודים לחלוקה ביחס נתון יתבססו בעיקר על יחס בין מספרי קבוצות הומוגניות. לדוגמה: חלוקת אורך קטע ביחס נתון מבוססת על מספר הפעמים שמידה משותפת מוכלת בכל אחד מהקטעים. כאשר היחס הוא בין גדלים מסוגים שונים, יש לו יחידות מידה.

קנה מידה

מקובל לרשום קנה מידה כיחס שאחד המספרים בו הוא 1. לשם הקטנה רושמים 1 מצד שמאל ולהגדלה – מצד ימין. בכתיבת קנה מידה נמדדים שני האגפים באותה יחידת מידה. למשל, אם כל שני ס"מ במפה מייצגים קילומטר אחד, קנה המידה ייכתב כך 1 : 50,000.

מה על התלמידים לדעת?

לסרטט סרטוט פשוט על פי קנה מידה; למצוא קנה מידה על פי מידות נתונות בסרטוט ובמציאות; למצוא גודל במציאות על פי קנה מידה והגודל שנמדד בסרטוט; למצוא גודל בסרטוט על פי קנה מידה והגודל הנתון במציאות.
התלמידים יתנסו במדידה של הבית הפרטי שלהם, בסרטוט לפי קנה מידה בעזרת תכנת 'גאוגברה' ולבסוף בבניית מודל של הבית מקרטון ביצוע. בדרך זו הלמידה חווייתית, משמעותית ונטמעת היטב.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

מנסרה משולשת
מנסרה משולשת ישרה היא גוף שבו שתיים מהפאות הן משולשים ושלוש פאות הן מלבנים. המשולשים נקראים בסיסי המנסרה. המלבנים נקראים פאות צדדיות של המנסרה
העשרה - משחקים לכל הכיתה
בדף זה משחקים מסוג jeopardy המוצגים במצגות פאואר פוינט. המשחקים מתאימים לסיכום נושא, להכנה למבחן וליום מתמטיקה. יש להוריד את קובץ כמצגת ppt
פונקצייה ריבועית
תכונות הפונקצייה הריבועית נלמדות באמצעות הייצוגים השונים: הייצוג הגרפי, ייצוג בטבלה, הייצוג המילולי והייצוג האלגברי
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.