דלג אל

משק המים בישראל

חזרה
משק המים בישראל

"אני ואתה נשנה את העולם,

אני ואתה אז יבואו כבר כולם,

אמרו את זה קודם לפני,

לא משנה – אני ואתה נשנה את העולם".

(אריק איינשטיין)

 

ישראל מתייבשת וכמות מי השתייה שבה ממקורות טבעיים הולכת ואוזלת.  

דעיכתה של הכינרת מסמלת את הידלדלות מקורות המים הטבעיים בסביבת המזרח התיכון ואת המעבר של ישראל, כשאר העולם, לעידן של מים מלאכותיים. בעבר סיפקה הכינרת רבע מצריכת המים הכוללת בישראל ואילו כיום היא מספקת רק 2% מהצריכה הכוללת.

את מקומם של מים ממקורות טבעיים כמו הכנרת ומי התהום תופסים יותר ויותר מים מעשה ידי אדם: מי ים מותפלים, שפכים מטוהרים, מים מליחים ועוד.

בעיית המחסור במשאב המים בישראל מחריפה גם בשל בזבוז מים משווע במשקי הבית בישראל. חוסר המודעות לחיסכון במים גובה מחיר כלכלי, סביבתי ובריאותי.

חיסכון במים מתחיל במודעות ובנכונות של כל אחד מאיתנו לעשות שינויים קטנים אך מהותיים בחיי היום-יום: לצמצם ככל האפשר את צריכת המים הביתית במקלחת, בעת צחצוח שיניים, בעת השקיית הגינה וכדומה. אם כל אחד יעשה מאמץ אישי לחסוך במים – השינוי בוא יבוא.

שנת הלימודים תשע"ט נפתחה בסימן הבצורת והחיסכון במים. על פי הנחיית משרד החינוך  על מורי 'מולדת חברה ואזרחות' ו'גאוגרפיה-אדם וסביבה' ללמד את התלמידים על המודעות לחיסכון במים.

חורף תש"ף לעומת זאת התאפיין בגשמי ברכה שהובילו לעליית מפלס הכינרת עד  לסנטימטרים ספורים בלבד מתחת לקו האדום העליון (המסמן שהכנרת מלאה) ואף לשקילת האפשרות לפתיחת סכר דגניה אחרי 28 שנים, כדי למנוע הצפות של היישובים הסמוכים לכינרת. 

אנו כאן במרחב כבר קיבצנו בעבורכם מבחר פעילויות איכותיות בנושא משק המים בישראל: מקורות המים הטבעיים והמלאכותיים, המוביל הארצי, חיסכון במים, התפלה, זיהום מים, חיסכון במים, מחסור במים.

יישומון מערכת המים בישראל

כיצד הוקם מוביל המים הארצי? אילו מתקני התפלה קיימים בישראל? מהו השפד"ן וכיצד הובילו מים בתקופות קדומות? על כל זאת ועוד ביישומון החווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם.
היישומון כולל קטעי מידע, פעילויות, סרטונים והצעות למשימות חקר קבוצתיות לתלמידים מזווית מעניינת וקצת אחרת.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

אולי תתעניינו גם ב...

תוכנית הלימודים
תוכנית הלימודים במולדת חברה ואזרחות
ספרי לימוד מאושרים, סביבות תוכן, אתרים ומאגרי מידע
ספרי לימוד מאושרים, סביבות תוכן, אתרים ומאגרי מידע למולדת, חברה ואזרחות ביסודי
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.