דלג אל

הצהרת נגישות

לאה גולדברג

לאה גולדברג

לאה גולדברג (1970-1911), כלת פרס ישראל לספרות, הייתה מהמשוררים העבריים המפורסמים ביותר בעת החדשה, סופרת מבוגרים וילדים, מתרגמת מבקרת וחוקרת ספרות, עיתונאית ומבקרת תרבות. לאה גולדברג שימשה פרופסור לספרות באוניברסיטה העברית בירושלים.

לאה גולדברג נולדה בשנת 1911 לצילה ולאברהם בעיר קניגסברג שבמחוז פרוסיה המזרחית של גרמניה. תחילה התגוררה המשפחה בקובנה ואולם נאלצה לברוח בפרוץ מלחמת העולם הראשונה. אחרי המלחמה חלה אביה עקב עינויים שעבר בידי חיילים בשובם לליטא.

בנעוריה למדה לאה גולדברג בגימנסיה העברית בקובנה. באוניברסיטאות קובנה, ברלין ובון למדה פילוסופיה ושפות שמיות. בתום לימודיה שבה לליטא, שם עסקה בהוראת הספרות בגימנסיה העברית בעיר ראסיין.

בשנת 1935 עלתה לישראל וחברה, בסיועו של אברהם שלונסקי, לחוג 'יחדיו' של אלתרמן ושלונסקי. בשנה זו יצא לאור ספר שיריה הראשון. כעבור שנה עלתה אמה ארצה, והשתיים עברו להתגורר יחד בתל אביב. ב-1940 יצא לאור ספר שיריה השני "שיבולת ירוקת העין". באותה עת כתבה גם ספרי ילדים רבים ואהובים כגון "ידידי מרחוב ארנון", "מה עושות האיילות" ו"המפוזר מכפר אז"ר".

לאה גולדברג כתבה לעיתונים 'במחנה', 'דבר', 'על המשמר' ו'משמר לילדים', ונמנתה עם עורכי 'דבר לילדים'. לפרקים כתבה תחת שם העט "עדה גראנט". בשנת 1949 זכתה בפרס רופין. בשנת 1952 התקבלה להוראה באוניברסיטה העברית בירושלים. היא הקימה את החוג לספרות כללית והשוואתית ועמדה בראשו כעשור בתפקיד פרופסור.

לאה גולדברג כתבה את ספר הילדים "דירה להשכיר" וכמה ספרי שירה, אשר האחרון בהם "עם הלילה הזה" ראה אור ב-1964. כמו כן תרגמה ממיטב הקלסיקות ובהן "מלחמה ושלום" מאת טולסטוי, "סיפורים" מאת אנטון צ'כוב, "ילדות" מאת מקסים גורקי, מחזות ושירים מאת הנריק איבסן, ויליאם שייקספיר ופרנצ'סקו פטררקה. נוסף על כך כתבה ביקורת ספרים ותיאטרון ועסקה באמנות, בציור וברישום וביצירת קולאז'ים.

לאה גולדברג הלכה לעולמה ב-15 בינואר 1970 לאחר שנאבקה במחלת הסרטן. היא נקברה בהר המנוחות בירושלים לצד אישים ידועים, דוקטורים ופרופסורים, שגרירים, שופטים ואחרים. לאה גולדברג לא נישאה מעולם ולא הקימה משפחה. בשנת מותה קיבלה אמה בשמה את פרס ישראל לספרות. על מצבתה ביקשה אמה לכתוב ארבע מילים: "אמה של לאה גולדברג".

בנובמבר 2017 נכנס לשימוש שטר חדש בישראל של 100 שקלים הנושא את דיוקנה של לאה גולדברג.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

חיות מחמד
חיית מחמד או חיית שעשועים היא בעל חיים שהאדם מגדל לא לשם תועלת כלכלית או עזר בעבודה אלא בשל יופיו וכדי להיות לו לחברה
נעמי שמר
נמנתה עם חשובי היוצרים של הזמר העברי. היא הייתה פזמונאית, מלחינה, זמרת ישראלית ומתרגמת שירים.
שמעון פרס
מדינאי, ראש ממשלת ישראל בשנים 1988-1986 ובשנים 1996-1995, חבר כנסת 48 שנים, יושב ראש מפלגת העבודה בשנים 1992-1977, 1997-1995 ו-2005-2003. ביוני 2007 נבחר לנש...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.