דלג אל

הצהרת נגישות

סמלי המדינה – מגילת העצמאות וסמל המדינה

סמלי המדינה – מגילת העצמאות וסמל המדינה

נושא-על: המדינה שלי

מגילת העצמאות

מגילת העצמאות היא מסמך "ההכרזה על הקמת מדינת ישראל". את דבר המגילה קרא דוד בן-גוריון בטקס הכרזת העצמאות שהתקיים ביום שישי ה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948, באולם המוזיאון בתל אביב.


במגילת העצמאות חמישה חלקים:
החלק הראשון כולל מבוא היסטורי המתאר את קורות העם היהודי ואת זכותו על ארץ ישראל מן ההיבט ההיסטורי, המוסרי והמשפטי.
החלק השני מגדיר את סדרי השלטון במדינה.
החלק השלישי מפרט את עקרונות המדינה החדשה בעיני המכריזים.
החלק הרביעי כולל פניות אל גורמים שונים והצהרת כוונות.
החלק החמישי והאחרון- חתימות
חברי מועצת העם לא היו תמימי דעים ביחס לטיוטות הראשונות שנכתבו להכרזה. משום כך נטל לידיו דוד בן-גוריון את מלאכת הניסוח והקים ועדה חדשה. בן-גוריון קיצר והוסיף את הטיעון המשפטי לגבי הזכות ההיסטורית והטבעית של העם על ארצו. כך התקבל הנוסח הסופי של מגילת העצמאות.

המגילה עשויה משלושה ריבועי נייר קלף תפורים. החלק שחתמו עליו חברי המועצה נתפר אחר כך למגילה.

סמל מדינת ישראל

סמל המדינה צורתו מגן, במרכזו מנורת שבעת הקנים מעוטרת ענפי זית ובתחתיתו השם ישראל. את הסמל עיצבו האחים גבריאל ומקסים שמיר, והוא נבחר מתוך 450 הצעות שהוגשו על ידי 164 לוועדת הסמל והדגל שהקימה מועצת המדינה הזמנית.
משמעות האלמנטים שנכללו בסמל: המנורה נלקחה מהתבליט בשער טיטוס המתאר תהלוכה של עבדים וחיילים השבים לרומא לאחר ניצחון הרומאים על יהודה והחרבת בית המקדש בירושלים בשנת 70 לספירה. השימוש בתבליט הרומי נועד לסמל את חזרת המנורה למקומה המקורי. ענפי הזית הם סמל לשלום ומתחת למנורה מופיע בעברית השם ישראל.
מעמדו המשפטי והמדיני של סמל מדינת ישראל על פי החוק נקבע בחוק הדגל, הסמל והמנון המדינה, תש"ט-1949.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

יום זכויות האדם
יום זה נועד להעלאת המודעות בקרב האוכלוסייה לזכויות היסוד הטבעיות שיש לכל אדם ואדם מרגע לידתו ועד מותו ובהן: הזכות לחיים ולביטחון, לחירות לשוויון ולכבוד.
יום זכויות הילד והילדה הבין-לאומי, 20.11
אמנת האו"ם משנת 1989 בדבר זכויות הילד היא הסכם מרצון המשקף הסכמה רחבה של המדינות החתומות עליה לגבי הזכויות המינימליות הדרושות לילדים באשר הם, בכל מקום בעולם....
פותחים שנה עם 'מולדת חברה ואזרחות'
שמה של תכנית הלימודים 'מולדת חברה ואזרחות' - מבטא באופן קצר וקולע את הערכים שעליהם היא מושתתת: ערכים של אהבת המולדת, שייכות לחברה ולמדינה ואזרחות טובה, תורמת...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.