דלג אל

הצהרת נגישות

שירת מקהלה ושירת רבים

שירת מקהלה ושירת רבים

בתי ספר רבים עוסקים בתחום העבודה הקולית – עיצוב הקול האנושי וטיפוחו – בשיטתיות וברציפות לאורך כמה שנות לימוד. עבודה קולית זו מובילה להקמת מקהלות בית ספר המייצגות איכות שירה ברמה גבוהה כמו גם רפרטואר מגוּון ומאתגר. מקהלת בית הספר תופסת מקום מרכזי ומשמעותי בהווייתו. הפיקוח על המוזיקה פועל רבות לקידום ולטיפוח של תרבות השירה בשיעורי המוזיקה ובמקהלות בית הספר. נוסף על הערכים המוזיקליים הרבים שמקנה שירה במקהלה, חוויית השירה במקהלה מפתחת סבלנות וסובלנות, עבודת צוות, קבלת השונה, מעודדת עיצוב טעם אומנותי בקרב התלמידים ומטפחת כללי התנהגות חברתיים ותרבותיים המובילים לתקשורת נאותה. שירת המקהלה בונה גשרים של תקווה ומציבה בפני הזמרים אתגר אנושי ומרגש בעיקר בעידן הטכנולוגי שבו אנו חיים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
שירו

שִׁירוּ הוא סביבת לימוד לשירת המקהלה שנועדה לקדם את מקהלות בתי הספר בישראל, והיא תוצר של שיתוף פעולה בין "מרכז נונה לאומנויות הקול", "קהילה מנגנת" והפיקוח על החינוך המוזיקלי במשרד החינוך. המיזם כולל אתר אינטרנט ויישומון לטלפון הנייד ולמחשב האישי אשר מנגישים למורים ולתלמידים ספרייה רחבה של יצירות ושירים מעובדים למקהלות ילדים. השירים מלווים בסל עזרים למורה ולתלמיד: תווים ומילים, הקלטה של ליווי פסנתר, הקלטה של תפקידי השירה השונים בביצוע חי של ילדים, רקע תאורטי על השיר והכְוונה מתודית להקנייתו במקהלה.
באמצעות האתר התלמידים יכולים להאזין בבית לקובצי השמע בשילובים שונים, החל מתפקיד אחד ועד מלוא התפקידים, כולל ליווי פסנתר, ולהתאמן על תפקידיהם. האתר נועד למורים ולתלמידים כאחד.

חזרה לראש הדף

הוראת המקהלה

הוראת המקהלה
חזרה לראש הדף

שרים במקהלה

שרים במקהלה

"הכלי המוזיקלי, הוותיק, האמיתי והיפה ביותר שהמוזיקה חייבת לו את עצם קיומה הוא הקול האנושי...".
מקהלות בתי הספר משתתפות תדיר באירועי בית הספר, בקהילה ואף באירועים שונים מחוץ לקהילה.
בכל שנה מפיק הפיקוח על המוזיקה חוברת עיבודים לשירים לשימושם של המורים בעבודה עם המקהלות. העיבודים איכותיים ומותאמים למקהלות, והמורים יכולים לעשות בהם שימוש לצורך עבודה לקראת כינוסי מקהלות, טקסים ואירועים בבית הספר ובקהילה.

חזרה לראש הדף

עיבודים לשירה קהילתית

עיבודים לשירה קהילתית

עיבודים חדשים לשירה קהילתית – שירים מתוך התוכנית ״שיר של יום״

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

חג הפסח
הצעות לפעילות לפסח עם שירים, פיוטים ויצירות מוזיקליות
יום ירושלים
מידע ופעילויות במוזיקה בבתי הספר היסודיים בנושא ירושלים
שבוע העליות במערכת החינוך
פעילויות מוזיקליות על שירים ישראליים סביב נושא העליות
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.