דלג אל

מלכים א' יז: אליהו מחולל נסים

מלכים א' יז: אליהו מחולל נסים

פרק י"ז עוסק בבצורת שהוטלה על ממלכת ישראל בשל חטאי אחאב ובסיפור בריחתו של אליהו. אחאב מלך ישראל גרר את אנשי ישראל לחטא ולכן אליהו מטיל על הממלכה עונש בדמות בצורת. העונש הקשה מעורר את כעסם של אנשי ישראל על אליהו, ולכן ה' מנחה אותו לברוח ולהסתתר.


סיפור בריחתו של אליהו שזור בשלושה ניסים- קצתם נעשים לו ואת קצתם הוא מחולל בעצמו:
נס ראשון- במצוות ה' מסתתר אליהו בנחל כרית, שם עורבים דואגים לכלכלתו;
נס שני- לאחר שנחל כרית מתייבש הולך אליהו במצוות ה' לצידון, שם אישה אלמנה מכלכלת אותו. בכל ימי הבצורת כד הקמח וצפחת השמן של אותה אלמנה מתמלאים מאליהם;
נס שלישי- בזמן שהותו של אליהו אצל האישה האלמנה, מת בנה ואליהו מחיה אותו.

שלוש היחידות הנכללות בפרק י"ז (פסוקים 7-2, 16-8, 24-17) מובחנות כסיפורים עצמאיים בעלי פתיחות טיפוסיות: "ויהי דבר ה' אליו לאמר" (פסוקים 8,2); "ויהי אחר הדברים האלה" (17). יש הסוברים כי סיפורים אלו הוצבו זה לצד זה כדי למלא את פער הזמן שבין הכרזת אליהו על הבצורת לבין פגישתו עם אחאב והאירוע בכרמל (פרק י"ח) שבעקבותיו ירדו הגשמים. לדעת אחרים, יד עורך מכוונת אחראית לבחירתם ולצירופם של שלושה סיפורים אלו דווקא ולהצבתם בסדר שלפנינו. לשיטתם, נועד צירוף זה להבהיר לקורא כיצד הוכשר אליהו לתפקידו והפך מנביא שאינו אלא מעביר את דבר האל לנביא לוחם. לפי הסיפור הראשון התנסה הנביא בהליכה לנחל כרית שמשמעה התנתקות מהסובב אותו והיענות מוחלטת לקריאת האל. בסיפור השני מופיע אליהו כנביא המסוגל לשכנע אחרים לנהוג לפי צו האל. ולבסוף, בסיפור השלישי הוא מתגלה כנביא מוחה ונאבק הפוקד על אלוהיו ונתפס על ידי הסובבים אותו כבעל כוחות עליונים, וכדברי האלמנה: "עתה זה ידעתי כי איש אלהים אתה, ודבר ה' בפיך אמת".

שלושת חלקי הפרק משלימים אפוא זה את זה והם הכנה מודרגת לקראת הופעתו העתידה של אליהו בעימות הגדול עם נביאי הבעל ומאמיניו על הר הכרמל (מתוך עולם התנ"ך, מלכים א', עמ' 169-168).

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

העשרה: טועמים מהטעמים
טַעֲמֵי הַמִּקְרָא או הטעמים מסמנים לקורא כיצד להגות את המילים והפסוקים. הטעמים הם גם אמצעי חשוב להבנת הטקסט המקראי
בראשית יח: אברהם מכניס אורחים
אלוהים לובש צורת אדם ומגיע לבחון את מעשיהם של בני האדם בסדום ועמורה. עיון בספר יחזקאל ילמד אותנו כי עיקר חטאיהם של אנשי סדום ועמורה היה בקשיות הלב שהפגינו כל...
ישעיה א: בנים גידלתי ורוממתי
האם יש משמעות יש לתפילה והקרבת קרבנות הנעשות לצד עוולות חברתיות?
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.