חפש ב:

בראשית יא-יב: מי אתה אברם?!

בראשית יא-יב: מי אתה אברם?!

בפרק י"א מושמעת מעין הבטחה נבואית לאבי האומה, אברהם, על עתידה הטוב של האומה שעתידה להתפתח ממנו. אין ספק כי הבטחה זו הינה נקודת מפנה בתולדות האנושות, שעד אז עמדה בסימן של תלישות ופורענות: "ויפץ ה' אותם משם על פני כל הארץ... ומשם הפיצם ה' על פני כל הארץ" (בראשית יא, ח-ט).

הסכמתו של אברם להישמע לצו האלוהי "לך-לך" משנה את גורלה של האנושות. הציווי על אברהם לעזוב את מולדתו וללכת לארץ לא מוכרת מהווה ניסיון גדול, ובמסורת ישראל מתחילת ימי בית השני ישנה התייחסות לציווי זה כאל ניסיון ראשון מתוך סדרה של עשרה נסיונות בהם ניסה ה' את אברהם. המסורת המאוחרת יותר שמה דגש על מערכת היחסים של אברהם עם שכניו בארץ מוצאו, ותולה את החלטתו ללכת אל הלא נודע בסכסוכים שהיו לו עם שכניו עובדי האלילים (אברהם הכיר בקיומו של אל אחד והיה מוקף באסטרולוגים ובעובדי עבודה זרה). הספרות הבתר מקראית המאוחרת אף מתארת כיצד מושלך אברהם לכבשן האש רק בשל דבקותו באל אחד.

כך או כך, אין ספק כי הליכתו של אברהם אחר הצו האלוהי משפיעה לא רק עליו ועל צאצאיו אלא על העולם כולו: "ונתברכו בך כל משפחות האדמה" (בראשית יא, ג).

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

שיעורטון, בראשית י"ב
שיעורטון, בראשית י"ב
לך לך
לך לך
לך לך, אמוץ ברונטנמן
לך לך, אמוץ ברונטנמן
סימנים, בראשית י"ב
סימנים, בראשית י"ב
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.