חפש ב:

חוויה צבעונית

חוויה צבעונית

הרעיון שלי

חוה צבעוני, מורה לתנ"ך בבתי הספר העל יסודיים שמה לה למטרה להפוך את לימודי התנ"ך לחוויה נגישה ומשמעותית לתלמידיה, כזו שתעניק להם כלים להבנה ולפירוש של הטקסט התנ"כי הסבוך. חוה עוסקת בשיעוריה בין השאר בפיתוח ההתמצאות של התלמידים בשלושת חלקי התנ"ך, בהכרת הסדר הכרונולוגי של ספריו, בהבנת המבנה של כל פרק וחלוקתו לפסוקים ובהתמצאות בפסוקים בעזרת ביסוס מיומנות השימוש בגימטרייה.

את גישתה החינוכית להוראת התנ"ך עיצבה חוה, לדבריה, בבית הספר הדמוקרטי בהוד השרון, וכיום היא מנחילה אותה לתלמידיה בבית חינוך גליל מערבי באמצעות כלים של משחקים והמחשות.

נ-נ"ך-תנ"ך

התנ"ך, כפי שמעיד שמו, הוא יצירה רחבת היקף המחולקת לשלושה חלקים: תורה, נביאים, כתובים. בתנ"ך: חמישה חומשים, תשעה-עשר ספרים וחמש מגילות. אין פלא שגם מבוגרים מתקשים להתמצא בו. חוה מסייעת לתלמידים לזכור את שמות הספרים ואת התקופה שבה הם עוסקים בעזרת סימני זיכרון שונים.

תורה

חמישה חומשי תורה: בראשית, שמות, ויקרא, במדבר, דברים

נביאים

נביאים ראשונים: יהושע, שופטים, שמואל א', שמואל ב', מלכים א', מלכים ב'
נביאים אחרונים: ישעיהו, ירמיהו, יחזקאל, תרי עשר
שלושה נביאים 'גדולים' מתחילים באות י', והאות הבאה היא בסדר הפוך להופעתם באלפבית: ישעיהו, ירמיהו, יחזקאל.

כתובים

תהילים, איוב, משלי: שלושת הספרים האחרונים מכונים אמ"ת, אף שהקיצור אינו לפי הסדר. (החלט לא לקצר במילה תמ"א בשל הקונוטציה למילה 'טמא'.)
חמש המגילות: שיר השירים, רות, איכה, קהלת, אסתר
סדר המגילות הוא כסדר קריאתן בבית הכנסת החל מחודש ניסן: שיר השירים בפסח, מגילת רות בשבועות, מגילת איכה בתשעה באב, קהלת בחג הסוכות ומגילת אסתר בפורים.
דניאל, עזרא, נחמיה
דברי הימים א', דברי הימים ב'

 

קישור לקובץ מערכי השיעור

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.