דלג אל

שמות יד-טו: יציאת מצרים וקריעת ים סוף

שמות יד-טו: יציאת מצרים וקריעת ים סוף

המצווה לזכור את יציאת מצרים היא יום-יומית: "לְמַעַן תִּזְכֹּר אֶת יוֹם צֵאתְךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ" (דברים טז, 3). ואולם סיפור יציאת מצרים הוא מצווה מן התורה המיוחדת לליל הסדר, הלילה שבו יצאנו מעבדות לחירות. מצווה זו עומדת בבסיס מנהגי ליל הסדר ובראשם קריאת ההגדה. הסיפור הדרמטי והמרגש הזה מכיל את כל החומרים שמהם בנוי סיפור טוב רווי במתח וביצרים, והוא מציב דילמות ושאלות. עשר המכות, טביעת המצרִים ושירת הים הם כמה שיאים בסיפור הזה. סיפור יציאת מצרים מרגש ילדים ותלמידים והוא נושא לשיחה ומניע ליצירה.

המפגש עם הסיפור בכל שנה בסדר הפסח הופך אותו לחלק בלתי נפרד מהזהות הנרקמת של ילד יהודי. הפחד וההתלכדות סביב מנהיג, החיפזון וההליכה אל הבלתי נודע, הנס הגדול כל כך של קריעת ים סוף, השמחה לאידם של המצרים הטובעים בים, היוזמה של מרים הנביאה לחוג את ההצלה – כל אלו ואחרים הם חומרים סוחפים ההופכים את הסיפור אהוב ומוכר לתלמידים.

יציאת מצרים מסמלת נקודת מפנה בהתהוות העם – מעם של עבדים לבני חורין. חשוב לציין את המעבר הזה ואת השינוי המנטלי שדרש.

 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

ים הרגשות 

דמיינו וכתבו דו-שיח בין שניים מבני ישראל או בין אם עבריה לבנה הקטן במהלך עוברם בחורבה בתוך הים. נסו להביע בכתיבה את הרגשות והתחושות של הנפשות הפועלות בעת שחצו את ים סוף.

המסע הגדול 

משחזרים עם התלמידים את סיפור יציאת מצרים: יוצאים לטבע כשאחד המבוגרים מחופש למשה רבנו ואוחז מטה בידו. התלמידים עוטים לגופם בדים לבנים ונושאים צרורות על גבם. אם ישנו מסלול עם מקור מים ניתן לשחזר את החוויה המושלמת. ניתן גם לסיים את הטיול באפיית פיתות על סאג' ובריקוד עם תופי מרים.

סרטונים

יציאת מצרים- הסרט המלא
יציאת מצרים- הסרט המלא
קריעת ים סוף
קריעת ים סוף
שמות יא-טו, 929
שמות יא-טו, 929
תנ"ך בחרוזים: יציאת מצרים
תנ"ך בחרוזים: יציאת מצרים
מתוך הסרט "נסיך מצרים"
מתוך הסרט "נסיך מצרים"
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.