דלג אל

מרכזים דמוקרטיים

מרכזים דמוקרטיים

המרכזים ללימודי אזרחות ודמוקרטיה

 המרכזים הדמוקרטים מעניקים לתלמידים הזדמנות יוצאת דופן להתנסות, להכיר וללמוד באופן אישי ובלתי אמצעי את עבודת שלוש הרשויות במדינה, תפקידיהן ויחסי הגומלין ביניהן וכן נושאי יסוד באזרחות ובדמוקרטיה.

אודות המרכזים הדמוקרטים

המרכזים הדמוקרטים מעניקים לתלמידים הזדמנות יוצאת דופן להתנסות, להכיר וללמוד באופן אישי ובלתי אמצעי את עבודת שלוש הרשויות במדינה, תפקידיהן ויחסי הגומלין ביניהן וכן נושאי יסוד באזרחות ובדמוקרטיה.
אך טבעי הוא כי במקצועות מדעי הטבע התלמידים משתמשים במעבדה לביצוע ניסויים ולהסקת מסקנות, אך לדעתנו מקצוע האזרחות זכאי אף הוא למעבדת התנסות ומחקר לשם הבנה והפנמה נאותה של מקצוע חשוב וחיוני זה בקרב בני הנוער. לשם כך אנו מקיימים את הפעילויות בבית המשפט העליון ובבתי המשפט אחרים המשמשים מעין מעבדת לימוד וחקר לסוגיות מרכזיות באזרחות, דמוקרטיה וממשל. סביבת לימוד מיוחדת זו מאפשרת לתלמיד להתנסות וללמוד בדרך חווייתית את המשמעות של "להיות אזרח" במדינה יהודית ודמוקרטית.
כפועל יוצא מכך, התכניות המוצעות במרכזים הלימודיים מבוססות על סדנאות הפעלה ודיון, משחקי הדמיה (סימולציה), סיורים לימודיים, מפגשים עם בעלי תפקידים בכירים ועוד.
הפעילות במרכזים ללימודי אזרחות ודמוקרטיה בנויה במתכונת "ספירלית" המאפשרת לתלמיד לחוות ולהפנים את החוויה האזרחית-דמוקרטית בכמה שלבים בשנות לימודיו בבית הספר על פי המתכונת הבאה:

חטיבת הביניים – ביקור בבית המשפט באזור המגורים (היכרות עם הרשות השופטת ומושגי יסוד בדמוקרטיה).
כיתה י' – ביקור בבית המשפט העליון בירושלים ופעילות בתכנית "להיות אזרח" לקראת קבלת תעודות זהות (כניסה לעולם האזרחי כאזרח פעיל ומשפיע).
כיתות י"א-י"ב – ביקור בבית המשפט העליון כחלק מההכנה לבגרות.

פעילות זו תחזק את הפנמת "כללי המשחק" הדמוקרטי בחברה הישראלית בכלל ואת הוראת האזרחות בפרט.
הפעילות המיוחדת במרכזים הלימודיים משלימה וממחישה בדרך מעניינת וחווייתית, סוגיות מרכזיות הנלמדות בכיתה באופן עיוני. בכך היא מוסיפה להן מימד אמיתי- מוחשי החיוני להבנה ולהפנמה של אורח חיים דמוקרטי.​

מטרות הפעילות

  • עידוד מעורבות בחיי המדינה, החברה והקהילה
  • הפנמת ערכי יסוד בממשל דמוקרטי
  • העמקת ההיכרות עם רשויות השלטון
  • הרחבת הידע בנושאי יסוד במשטר וחברה בישראל

קהל היעד

הפעילות בבית משפט עליון מיועדת לתלמידים  מכתה ט' ומעלה ובשאר המרכזים -תלמידי בתי הספר היסודיים מכתה ה' ומעלה ולתלמידי העל יסודיים, מורים ואנשי חינוך. מידי שנה משתתפים בפעילות אלפי תלמידים מכל מגזרי האוכלוסייה ברחבי הארץ.​

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.