דלג אל

המכביה ה-21

המכביה ה-21

המכביה או "המכביה העולמית" היא תחרות ספורט רב-ענפית המתקיימת אחת לארבע שנים בישראל בהשתתפות ספורטאים יהודים מרחבי העולם.
המכביה ה-21 תפתח ב-12.7.2022.

המכביה היא ספינת הדגל של מכבי תנועה עולמית, תנועת הספורט היהודית הגדולה והוותיקה בעולם. מכבי עולמית פועלת ביותר מחמש יבשות ו-60 מדינות, ולה 450 מועדונים ו-400,000 חברים. מועדון מכבי הראשון בעולם, שהיה גם מועדון הספורט היהודי הראשון בעולם, נוסד בשנת 1895 בקונסטנטינופול שבטורקיה (איסטנבול של ימינו). המועדון נוסד שעה שנאסר על קבוצה של מתעמלים יהודים להצטרף למועדון הספורט המקומי מטעמים אנטישמיים. אותם מתעמלים לא אמרו נואש והחליטו להקים מועדון ספורט יהודי משלהם. המועדון זכה להצלחה מרובה, ובעקבותיו קמו מועדוני ספורט יהודיים בכל רחבי העולם. מכבי תנועה עולמית נוסדה בשנת 1921 בקונגרס הציוני ה-12 בקרלסבד שבצ'כוסלובקיה.
יעדיה של מכבי תנועה עולמית הם חיזוקו של העם היהודי כגוף לאומי בדגש על מרכזיותה של ישראל בחיי העם היהודי ודאגה להמשכיותן ולחיזוקן של קהילות יהודיות ברחבי העולם.
יעדים אלו יושגו באמצעות פעילות קהילתית ענפה בתחומי החינוך, התרבות והספורט, כמאמר הפתגם "נפש בריאה בגוף בריא".

המכביה

הוגה רעיון המכביה ומגשימו היה יוסף יקותיאלי. בנערותו התגלגלה לידיו חוברת על המשחקים האולימפיים בסטוקהולם בשנת 1912. לאחר שקרא שספורטאים יהודים רבים שהשתתפו בשם מדינותיהם זכו במדליות, צץ במוחו רעיון לפעול להשתתפות ספורטאי ארץ ישראל במשחקים האולימפיים. בינתיים פרצה מלחמת העולם הראשונה, ויקותיאלי התגייס לצבא הטורקי. כששב מן המלחמה חזר לפעילותו במכבי ולרעיון שלו. הוא פנה לוועד האולימפי הבין-לאומי אך נענה בסירוב בטענה שספורטאים בלא מדינה לא יוכלו להשתתף במשחקים האולימפיים. לפיכך החליט ליזום משחקים אולימפיים ליהודים. בשנת 1929 נסע יקותיאלי לקונגרס מכבי עולמי בצ'כוסלובקיה. שם נשא נאום, ובעקבותיו התקבלה הצעתו לקיים את המכביה הראשונה בארץ ישראל בשנת 1932 במלאת 1800 שנה למרד בר-כוכבא.
בנאומו אמר יקותיאלי:
"נוסף למבחן הספורטיבי יבוא גם המבחן הלאומי. מאות ואלפי הצעירים העברים שיבואו לארץ-ישראל לקחת חלק ב'מכביאדה', ישאפו את אויר המולדת האהובה, ישמעו עברית חיה ורוננת, ישובו לבתיהם מלאי עוז ומרץ להמשיך בגולה את עבודת עמם, עד בוא זמנם לעלות ארצה".
בטקס נעילה של המכביה ה-14 אמר יצחק רבין ז"ל: "המכביה היא מפגן של אמונה ותקווה של העם היהודי בעתידו בארץ ישראל ובמדינת ישראל".

חזרה לראש הדף

הצעות לפעילויות בבית הספר בסימן המכביות

הצעות לפעילויות בבית הספר בסימן המכביות

במהלך שנת הלימודים מומלץ לקיים בבתי הספר פעילויות לימודיות וחווייתיות רבות באמצעים שונים בסימן המכביה: הפסקות פעילות, תוצרי למידה מגוונים, טורנירים שכבתיים לכיתות ג-יב, הרצאות, ימי ספורט ועוד.
שיא הפעילות יהיה ב"שבוע החינוך הגופני בסימן המכביה", ובמהלכו יציגו התלמידים את פירות הלמידה בנושא ויעסקו במסגרת שיעורי החינוך הגופני ובמסגרת הפעילות הכוללת בבית הספר בנושא המכביה.
צוות החינוך הגופני ינהל את אירועי הספורט בשיתוף הצוות החינוכי והנהלת בית הספר. חשוב ביותר לקיים שיתוף פעולה עם מגמות נוספות בבית הספר כגון מוזיקה, צילום, אומנות ועוד.

חזרה לראש הדף

עברית ספורטיבית - המכביה בחינוך הלשוני

עברית ספורטיבית - המכביה בחינוך הלשוני

ביחידה זו התלמידים יכירו את המכבייה כאירוע הספורט היהודי הגדול בעולם. הם יעסקו בתולדותיה ומטרותיה, יחקרו את ענפי הספורט השונים ויכירו סיפורים אישיים של ספורטאים ישראלים בולטים שהשתתפו בה. התלמידים ייחשפו לטקסטים מידעיים, ראיונות, סרטונים וסמלילים, ודרכם ילמדו אודות המכבייה והערכים שהיא מקדמת. הלמידה ביחידה מגוונת וכוללת פעילויות בזוגות ובקבוצות, ומערבת קריאה, שיח וכתיבה ואף התנסות בהכנת מצגת והצגתה. מהלך השיעורים בנוי מהלאומי לאישי – מתחילים בעיסוק במכבייה כאירוע לאומי, עוברים להיכרות עם ענפי ספורט וספורטאים מצטיינים, ומסיימים בחיבור האישי של כל אחד עם ספורט בכלל והמכבייה בפרט.

חזרה לראש הדף

המכביה ה-21 בחינוך החברתי ובשעת חינוך

המכביה ה-21 בחינוך החברתי ובשעת חינוך

ב-12 ביולי 2022 תיפתח בישראל המכביה ה-21, אירוע הספורט השני בגודלו בעולם.
אתם מוזמנים לקחת חלק בחוויה של פעם בחיים!

בערכת הפעילויות שהוכנה על ידי מינהל חברה ונוער לקראת המכביה ניתן למצוא מידע ופעילויות לתלמידים:
מהי המכביה, סמלי המכביה ומשמעותם, היכרות עם התפוצות ועם המושג "עמיות יהודית", חידון בנושא "יהדות השרירים", רעיונות למשחקים ולהפעלת מכביה קהילתית בבית הספר או בשכונה, סרטונים, קישורים לחוזר מנכ"ל בנושא המכביה ולאתר המכביה.

חזרה לראש הדף

יוצרים כרזה למכביה

יוצרים כרזה למכביה

התבוננו בכרזות המכביה לאורך השנים. לאיזו כרזה הכי התחברתם ומדוע? אילו סממנים חוזרים בכל הכרזות ומה חשיבותם? הכינו כרזה משלכם למכביה ושלבו בה את הסממנים החוזרים.

חזרה לראש הדף

תערוכה במכביה ה-21: ישראל חוגגת ספורט ומחבקת את התפוצות

תערוכה במכביה ה-21: ישראל חוגגת ספורט ומחבקת את התפוצות

אומנות חזותית ומיצב, אומנות דיגיטלית, צילום סטילס, יצירות וידאו
קהל יעד: תלמידים בני 6 עד 18 בחינוך הפורמלי ובחינוך הבלתי פורמלי

לקראת פתיחת המכביה ביולי 2022 יצא קול קורא להשתתפות בתערוכה.
התערוכה נועדה לתת ביטוי אומנותי לערך החינוכי של הספורט בהיותו גורם מלכד ומאחד בעם ישראל.
מאז המכביה ה-10 מתקיימת תערוכה חינוכית המלווה את אירועי המכביה.
התערוכה תוצג בסוף חודש מאי 2022 ולאורך כל תקופת המכביה ותלווה בחוברת מהודרת.
תעודות יוענקו למשתתפי התערוכה ופרסים לתלמידים המצטיינים.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.