דלג אל

מצד זוהר – נחל זוהר

לכל הטיולים
מצד זוהר – נחל זוהר

אזור בארץ

בקעה ומדבר יהודה.

על המסלול

המסלול מתחיל מכביש ערד-סדום (31) ממערב לתצפית על מְצָד זוהר נ"צ 1842-0616 ויורד בערוץ לתוך נחל חלמיש עד מצד זוהר, מצד עתיק היושב על מזלג הוואדיות חלמיש וזוהר. ממערב למצד ישנה בריכת אגירה עתיקה של מי שיטפונות, ומומלץ לבקר בה. אחרי המצד המסלול נמשך באפיק נחל זוהר בין גבעות חוואר ועצי שיטה כ-1 ק"מ ומגיע למָעוֹק, יורד בין מפלים, גבים ומבוכים יפים. המסלול עובר מתחת לגשר הגדול של כביש 90 ומסתיים בתחנת הדלק בצומת נווה זוהר. המסלול הררי, יורד מזרחה כ-400 מטרים, מרהיב ביופיו וחשוף ברובו (באזור המצד ונחל זוהר עצי שיטה גדולים יפים ומְצִלִּים). סיכום דגשים והמלצות מסלול קל להליכה המשלב נקודות נוף מרהיבות עם היסטוריה. המסלול יורד מזרחה (400 מטרים) חוצה גבים ומפלים, מעוקים וגבעות חוואר עד הגיעו למישור החוף בצומת זוהר. סכנת שיטפונות בחורף. מומלץ להליכה ממערב למזרח.

נוף, טבע ונקודות חן

תצפית מהכביש על כל אזור מצד זוהר, נחל זוהר ונחל יזרח, מצד זוהר שסביבו בור מים ובריכת אגירה עתיקה, נחל זוהר על גֵביו, מפליו ומבוכיו היפים.

דגשים והמלצות

הורדה בתחילת המסלול על כביש (31) ערד-סדום (בין הק"מ 70-69). (אפשר להיכנס עם האוטובוס עד מצד זוהר) איסוף בסיום המסלול בתחנת הדלק בצומת נווה וזהר או בחניון הלילה. המסלול אורכי.

נושא המסלול

ים המלח, הבקע, המסחר במלח בעת העתיקה, צומח מדברי

אפיון המסלול

הליכה נוחה בנחל רחב עד למצד הרומי

שימו לב!

המידע המוצג במרחב זה הוא לצרכים פדגוגיים בלבד.

המלצה ללימוד תחומי דעת במסלול

מדע וטכנולוגיה

  • מדעי החומר (כיתה ה')
  • מערכות אקולוגיות – סלעים, קרקעות (כיתה ה')
  • עולם מעשה ידי אדם (כיתה ה')

גאוגרפיה - אדם וסביבה

  • תבחינים לחלוקת הארץ לאזורים (כיתה ו')

מדעי הסביבה

  • מערכת אקולוגית – מרכיבים ומאפיינים (כיתות י'-י"ב)
  • מעורבות האדם (כיתות י'-י"ב)
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.